Klinton Hejlin, autor desetak knjiga o Bobu Dilanu, u uvodu za upravo objavljenu biografiju prozvao je kolegu Hauarda Saunsa, autora referentne knjige o muzičaru i pesniku objavljene pre 20 godina, nazivajući ga "kopačem po prljavom vešu", a njegovo delo "polupismenim". Sauns mu nije ostao dužan, navodeći da je Hejlin ljubomoran na njegov uspeh jer su knjige koje sam piše dosadne i zanimaju samo uzak krug fanova.
Bob Dilan će 24. maja proslaviti 80. rođendan. Najveći živi kantautor napisao je autobiografske „Hronike“, dobio je Nobelovu nagradu za književnost, a njegovu muziku slušaju i njegove stihove citiraju generacije. Kada govori o detaljima iz svog života i sam je često tajanstven, ponekad i kontradiktoran. O njemu su snimljeni odlični dokumentarci i napisane su desetine knjiga, ali Dilan ne prestaje da bude inspiracija biografima da kopaju po manje poznatim detaljima i pišu nove knjige o njemu. Poslednjih dana u žiži javnosti je i svađa dvojice njegovih biografa, Klintona Hejlina, autora nedavno objavljenog prvog toma „Dvostrukog života Boba Dilana 1941-1966“, i Hauarda Saunsa, pisca poznate knjige „Niz autoput: Život Boba Dilana“ (2001).
Dvojica priznatih autora sporečkali su se oko važnog pitanja: čija knjiga o Dilanu je autentičnija i tačnija.
Hejlin je u uvodu u svoju knjigu Saunsa nazvao „profesionalnim kopačem po prljavom vešu“, a njegovu knjigu „polupismenom“. Saunsa su takvi epiteti razbesneli.
„Nije baš lep manir reći za druge pisce da su loši pisci, jer oni onda idu na to da vam uzvrate udarac. U odgovoru na to, rekao bih da je on traljav, samodovoljan pisac. Njegove su knjige obimne i kabaste. A tema su im njegove interpretacije Dilanovih pesama… i to je neverovatno dosadno“, rekao je Sauns „Gardijanu“, odgovarajući na Hejlinov napad.
Sauns misli da je Hejlinov napad posledica njegove ljubomore zbog toga što je „Niz autoput“ bestseler i 20 godina nakon što je knjiga objavljena.
„Rekao bih da ga prilično uznemirava to što sam 2001. skrenuo veliku pažnju javnosti jer sam otkrio da je Dilan bio u tajnom drugom braku sa ženom po imenu Kerolin Denis, što je dospelo na naslovne strane širom sveta i pomoglo je tome da knjiga postane bestseler“, kaže Sauns.
Sasvim drugačije od onoga što nudi Hejlinova knjiga, ocenjuje Sauns.
„On samo zna da mi kaže šta ‘Visions of Johanna’ znači njemu u njegovoj glavi. A iskreno, ne zanima me šta on misli da ‘Visions of Johanna’ znači. Ja samo želim da znam kakav je Dilan“, dodao je Sauns.
Sauns, nekadašnji novinar „Mirora“ je, između ostalog, i autor biografija pisca Čarlsa Bukovskog i muzičara Pola Makartnija, podseća „Gardijan“. Njegova knjiga „Niz autoput: Život Boba Dilana“ prodata je do sada u više od 200.000 primeraka. Prateći priču o životu jedne od najuticajnijih figura u savremenoj kulturi, knjigu je zasnovao na stotinama intervjua sa Dilanovim najbližim saradnicima. Povremeno se doštampava, a u aprilu je objavljeno i dopunjeno izdanje u Velikoj Britaniji i Americi, pred jubilarni Dilanov rođendan u maju.
Hejlinova nova knjiga, čiji je pun naziv „Dvostruki život Boba Dilana, prvi tom, 1941 – 1966: Neumoran osećaj gladi“. Jedan kritičar zabeležio je da je „Hejlin je odavno najostvareniji Dilanov biograf“, a drugi je ocenio da je njegova opsesivnost dovela do „nekih fascinantnih otkrića“.
Sauns kaže da je nevoljko kupio Hejlinovu knjigu i to nakon što je čuo da sadrži potcenjivačke komentare na njegov račun. Bio je zapanjen kada je video šest odrednica ispod svog imena u indeksu u Hejlinovoj knjizi, a prva upućuje već na treću stranu, gde je napadnut kao „bivši novinar tabloida, poznat i kao profesionalni kopač po prljavom vešu po imenu Hauard Sauns“, čija knjiga o Dilanu je „deprimirajuće zakotrljano, polupismeno bazanje“.
Sauns na to u šali kaže da u Hejlinovom indeksu ima više stranica koje se odnose na njega nego na Brusa Springstina.
„Uvod je pre svega o tome koliko je sjajan sam Hejlin, a onda koliko su odvratni svi koji su pisali o Bobu Dilanu. Jedan od tih ljudi pisao mi je pre neki dan da mi kaže koliko ga je to uznemirilo. Rekao je: ‘Zašto piše o kolegama piscima ovako?’ I slažem se sa njim. A u isto vreme, koristi moju građu u svoje svrhe. On to i navodi u fusnotama, ali naziv moje knjige piše pogrešno, što je ili detinjasto ili aljkavo“, primećuje Sauns.
On dodaje i da je čak i Dilanov stav o tome kritikovan: „Najneverovatniji deo je već na petoj strani. Hejlin izgleda sugeriše da je Dilan pročitao moju knjigu i kiti se time što sam ja napisao o njemu. To je već u zoni ludila“, navodi Sauns.
Sauns je prvu Hejlinovu biografiju ocenio kao „značajnu“, ali primetio da je on napisao „13 knjiga o Dilanu, što je, rekao bih, pomalo opsesivno“.
I vratio se na ljubomoru kao mogući Hejlinov osnovni motiv za to.
„Izgleda da njemu smeta činjenica da sam ja profesionalni novinar i pisac. Radio sam u Flit stritu (deo Londona poznat po novinskim redakcijama, prim. nov) i znam šta je priča. Mislim da je iskreno on samo ljubomoran na uspeh moje knjige tokom svih ovih godina. Njegove knjige su zaista za fanove, onu vrstu fanova koji stoje u prvim redovima na koncertima Boba Dilana i pišu o tome šta su njegove pesme“, zaključuje Sauns.
Hejlin je odbio da za „Gardijan“ komentariše ove Saunsove navode. Zanimljivo je da je i Hejlin, kao i Sauns, britanski pisac. Njegova prva biografija kantautora objavljena je 1991. godine pod naslovom „Dilan: Iza tamnih naočara“, da bi deceniju kasnije izašlo dopunjeno izdanje sa dodatim „Drugi pokušaj“ u naslovu. U međuvremenu je objavio i biografije Vana Morisona, Sendi Deni i Brusa Springstina, knjige o nastanku američkog panka i britanskom panku iz 1976. godine, studije o Orsonu Velsu i Šekspiru, studiju o mentalnim bolestima na britanskoj rok sceni pod nazivom „Svi ti ludaci“, knjigu o tome kako je grupa Velvet Undeground prikazana u štampi…
Ali pogled u njegovu bibliografiju potvrđuje u dobroj meri ono što Sauns navodi: potpisao je više od 10 knjiga o Dilanu, od klasične biografije do onih o Dilanovim religijskim shvatanjima ili onih gde analizira njegov rad „pesmu po pesmu“, uključujući i nezvanična izdanja. Novu biografiju zasnovao je na istraživanjima u nedavno ustanovljenoj arhivi Boba Dilana u Tulsi u Oklahomi.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare