Ovaj događaj je jedinstvena prilika da se đacima u direktnom kontaktu približi svet književnosti, kažu sagovornici Nova.rs, zabrinuti jer niko ne zna šta će se desiti sa bibliotekama od 1. januara 2025.
Na 67. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu danas je tradicionalno bio Školski dan pod sloganom „Pobedi znanjem“, koji je otvorio Jasmin Hodžić, državni sekretar u Ministarstvu prosvete.
Školski dan se organizuje od 2005. kada izdavači predstavljaju svoje programe namenjene đacima, profesorima, bibliotekarima i ostalim zainteresovanim posetiocima. Kao i uvek, bio je to najveseliji program ove manifestacije. Učenici iz cele Srbije – Kovina, Valjeva, Čačka, Užica, Milutovca, Kruševca… pohrlili su sa svojim nastavnicima na ovaj događaj koji s pravom smatraju praznikom.
Ana, Iva i Anđela pohađaju sedmi i osmi razred OŠ „Sveti Sava“ u Mladenovcu. Priznaju nam da lektiru nerado uzimaju u ruke, ali da zahvaljujući svojim nastavnicima čitaju više nego pre.
– Moja nastavnica nas podstiče da čitamo, vidi se koliko voli književnost – kaže Iva, a njene drugarice potvrđuju da su i njihove profesorke takve.
– Čitala sam nedavno knjigu „Pun kofer priča“, baš mi se dopala – veli Ana, a Iva otkriva da voli da čita trilere i tinejdž romanse, a Anđela naučnu fantastiku.
Susret sa piscima
Ovo im je drugi put da su na Sajmu knjiga i dopada im se atmosfera i to što se sreću sa vršnjacima iz drugih gradova.
– Najveći efekat dolaska na Sajam jeste kontakt dece sa knjigom na drugačiji način, izdavačka produkcija savremene književnosti za decu donosi im susret sa mnogo drugačijim delima nego što imaju u školskim bibliotekama koje su male. Zatim, direktni kontakt sa piscima što im mnogo znači, jer drugačije doživljavaju ono što čitaju – rekla nam je Vesna Obradović, bibliotekarka ove škole.
Mnogo je dece i mladih koji spisateljicu Jasminku Petrović, čije su knjige jedne od najpopularnijih, drugarski vuku za rukav da se slikaju i da im potpiše knjigu.
– Dolazeći ovamo, prošla sam pored Doma pionira gde je kada sam ja bila mala postojao „Veseli četvrtak“ i sve škole su tamo dolazile i svi smo se okupljali. Sada je taj dan na Sajmu knjiga. Obradovalo me je kada sam videla koliko je dece već došlo pre otvaranja kapija, već je bilo veselo – priča Jaca, koja ima pune ruke posla na Sajmu jer potpisuje svoje knjige za nekoliko izdavača.
Ideja Školskog dana jeste da deca više čitaju, podseća Jaca, kako je i njeni mali čitaoci zovu.
– A da li čitaju, rekla bih da su najverniji oni koji su uzrasta od prvog do četvrtog osnovne škole dok su kod učiteljice. Posle zavisi mnogo od nastavnika, ali činjenica je da oko osmog razreda interesovanje za čitanje opada, ali to su i svetski podaci, nismo izuzetak. Juče sam razgovarala sa grupom dece i pitala sam ih ko čita. Od njih petnaestoro, a pohađaju prvi razred srednje škole, samo je troje diglo ruke. Bili su iskreni, čak su rekli da su prvi put na ovom Sajmu i da nikada u životu nisu kupili knjigu, niti ušli u knjižaru. Ovo sada što su došli jeste zahvaljujući svojoj nastavnici koja se potrudila da im približi knjigu.
Ona ipak ukazuje na dve brige koje su se nadvile nad svima koji se bave pisanom reči.
– Postoje dve sumnje – gde će biti Sajam knjiga i da li će se uopšte održati. A drugo jeste šta će biti sa bibliotekama od 1. januara 2025. kada na snagu stupa zakon o naplati korišćenja knjige piscima. Bibliotekari naravno nemaju ništa protiv da autori dobiju naknadu, ali da to, kao u svim zemljama, pokriva država a ne biblioteke koje su ionako bez para. Tako da ima i radosti i brige – priča Petrović i dodaje da je „Hajdi“ Johane Špiri delo zbog kojeg je otkrila čaroliju čitanja:
– Tu knjigu mi je poklonila moja tetka Mira i dan-danas je čuvam.
Noviteti za mališane
Urednik Izdavačke kuće „Arhipelag“ Gojko Božović dobro se seća da je prvi put na Sajmu knjiga bio 1989. i od tada je ovde, kako kaže, svake godine i svakog dana.
– I deo sam stalne postavke Sajma knjiga. Zato mogu da vam otkrijem da je ovde svaki dan Školski dan iz dva razloga. Prvi je što se smanjio broj posetilaca, onda školske ekskurzije deluju upadljivije, a mnoge škole su pribegle pragmatičnom izboru da dovode decu drugim danima. Jer, na Školski dan nema dovoljno programa koji bi motivisale škole da baš tog dana dovode decu, tako da on postoji formalno, ali ne i suštinski.
Da li ovolika poseta budi nadu da će deca i mladi više čitati, pitamo ga.
– Budilo bi nadu kada bi oni imala adekvatne programe koji bi ih interesovali, prilagođene uzrastu učenika osnovnih škola koji bi bili motivišući. Nekada su na Sajmu knjiga takvi programi postojali upravo kada je stvorena institucija školskog dana u nastojanju da se stvore nove generacije čitalaca. Oni dolaze na Sajam knjiga koji im sigurno deluje veliko, ali i prilično nepregledno i niko im ne govori o tome kakve knjige se tu mogu naći i od kog dela bi mogli da počnu avanturu čitanja – objašnjava Božović i otkriva zbog kog dela je ušao u svet čitanja i pisanja:
– Jedna od prvih koja me je dirnula i koju sam čitao nekoliko puta jeste roman „Bela Griva“ koju je napisao belgijski pisac Rene Gijo. To je čudesna knjiga o dečaku koji se bori protiv kradljivaca konja i trudi se se da sačuva prirodu i ne preza ni od čega. Ta vrsta strasti, požrtvovanosti i prijateljstva jeste saznanje za ceo život.
Sandra Bakić Topalović, urednica Izdavačke kuće Odiseja koja je posvećena deci, komentariše zbog čega je Školski dan toliko važan.
– Mnogo je važno da se od malih nogu neguje tradicija dolaska na Sajam knjiga i odlično je što dolaze organizovano jer ima dece koja sebi ne bi mogla da priušte to. Ove godine imamo dosta noviteta za mališane i sada su se iskreno obradovali što imamo nastavke nekih popularnih serijala, što znači da su čitali. Nažalost, knjižara sve manje ima po Srbiji, pa je ovo prilika da vide i postanu vlasnici željenih izdanja. A ovo što se događa sa bibliotekama jeste nezamislivo, jer je biblioteka mnogima jedini način da dođu do knjige. Od pandemije, sve je popularnija onlajn prodaja, i napredujemo u tom digitalnom svetu – rekla nam je Bakić Topalović, koja se zahvaljujući knjizi „Pipi Duga Čarapa“ Astride Lindgren, otisnula u svet izdavaštva.
Sajam knjiga, najveća kulturna manifestacija u ovom delu Evrope koja se odvija pod sloganom „Reč je slobodna“, danas je imala bogat program. Održana je tribina „Hiljadu zašto“, „Zagonetanje sa Urošem Petrovićem“, a predstavljene su i aktivnosti Fondacije „Ršum“ koja je najavila projekte „Stvaralački kamp Saradnici Sunca“ i „Podrška nadarenoj deci za literarno stvaralaštvo“. Izdavači čiji je program posvećen deci i mladima – Kreativni centar, Pčelica, Vulkan i Laguna, pripremili su brojna nova izdanja za školski i predškolski uzrast, a pisci su potpisivali svoje najnovije romane.
Bonus video: Jasminka Petrović: Deca koja čitaju bolji su đaci