Foto:Zoran Lončarević/Promo

Ne dugujemo Branimiru Džoniju Štuliću ništa, jer nije naš član, navodi se u saopštenju Organizacija muzičkih autora Srbije, kojim je Sokoj reagovao na optužbe nekadašnjeg frontmena "Azre" da mu duguju milione evra.

„Branimir Štulić je istupio iz članstva u organizaciji SOKOJ u septembru 1981. godine i tom prilikom mu je saopšteno da će napuštanje proizvoditi dejstvo od 1. januara 1982. godine“, navodi se u saopštenju SOKOJ-a, povodom teksta na Štulićevom Jutjub kanalu da od te organizacije potražuje više miliona evra.

Kantautor i bivši frontmen „Azre“ naveo je u tom tekstu da od Sokoja „nije primio ni dinara u celokupnom životu“, preciziravši:

„Za drugu polovinu 1980. ste ubrali barem 50. 000 tadašnjih maraka samo od Jugotona na ime mojih autorskih honorara koje nikad nisam video, a sledeću ’81. kudikamo više, da ne spominjem radio-difuzna izvođenja kako u zemlji tako i inozemstvu (koja su daleko platežnija)“, napisao je Štulić, dodavši da SOKOJ nije „prestao sa ubiranjem njegovih prihoda ni po isteku ’81, već su to produžili sve do 1994“, kao i da ga je ova organizacija „svake godine oštetila za milion evra“.

Međutim, iz Sokoja poručuju da ne samo što je Štulić istupio iz članstva ove organizacije 1981, već nakon toga „nije pristupio nijednoj svetskoj organizaciji za kolektivno ostvarivanje prava“:

„Punih 39 godina ni po osnovu direktnog članstva, niti po bilateralnim ugovorima sa drugim organizacijama za kolektivno ostvarivanje autorskog prava, autorski repertoar Štulića ne spada u repertoar koji zastupa organizacija Sokoj“, precizira se u reagovanju Organizacije muzičkih autora Srbije.

Kantautor, koji od 1991. godine živi u Holandiji, u svojoj objavi na Jutjubu ocenio je da mu Sokoj, koji je nazvao i „Savezom organizovanog kriminala Srbije“, ne samo duguje novac, već i priličnu kamatu.

„I sami ćete lako izračunati koliko tih trinaest godina po milion evra iznosi, dodatno kamati. A neću vam oprostiti ni tih godinu i po, ’80. i ’81. To je što se tiče glavnice iz Jugoslavije. A za ove druge potonje grehe koji se očito protežu od ’94. sve do današnjih dana (jer čemu onda ovo prometovanje), još 26 miliona, dakako sa kamatama, dok bezočnost vašeg `poslovanja` nema cenu, pa ću je otpisati“, reči su Branimira Džonija Štulića.

S obzirom da nije njihov član, Sokoj, niti bilo koja druga organizacija nisu mogli da „daju dozvolu za korišćenje Štulićevih dela“, stoji u reakciji ove organizacije, uz objašnjenje da „datim dozvolama njegova dela nisu bila obuhvaćena što znači da bi autor morao sa svakim pojedinačnim korisnikom, gde zakon dozvoljava, za svaki posebni način korišćenja odvojeno da reguliše svoja prava i eventualno potražuje naknadu“.

„Sokoj, niti bilo koja druga organizacija nisu mogli da ubiraju naknadu za korišćenje njegovih dela, tako da ne postoje neisplaćeni tantijemi na ime Štulića“, zakljujučuje se u saopštenju Organizacije muzičkih autora Srbije.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar