Narodni muzej u Beogradu osuđuje iznošenje neistina, navodi se u reakciji ove institucije na saopštenje stranke Slobode i pravde u kome je otkriveno da je iz Narodnog muzeja nestalo još sedam vrednih dela naše umetnosti.
Vredan portret Laze Kostića iz kičice Uroša Predića, portret Josifa Pančića koji je naslikao Đorđe Krstić, dela Pavla Simića, Celestina Medojevića i Novaka Radonića nestala su iz Narodnog muzeja i ne zna im se trag, saopštio je danas Resorni odbor za kulturu Stranke slobode i pravde.
Ustanovljeno je tokom revizije obavljene krajem 2020. godine u Narodnom muzeju, kako su precizirali u SSP-u, da „čak sedam dela iz Zbirke srpskog slikarstva 18. i 19. veka koja su prethodno razmenjena, nisu pronađena i to samo iz jedne zbirke od skoro 50 zbirki u koje su razvrstana sva dela iz Narodnog muzeja“. Takođe i da su dva dela Uroša Kneževića ustupljena razmenom Etnografskom muzeju u Beogradu. Iz ove stranke pozvali su direktorku Narodnog muzeja da hitno odgovori javnosti gde je tačno tih sedam dela.
I Narodni muzej u Beogradu se oglasio saopštenjem dostavljenom našoj redakciji, u kojem osuđuje „iznošenje neistina i neosnovanih tvrdnji“:
– Jedini tačan podatak iznet u saopštenju Stranke slobode i pravde jeste „informacija“ da je revizija muzejskih zbirki delom realizovana krajem 2020. godine.
Ističu i da se radi i o velikom „stepenu neobaveštenosti“, koji je mogao biti prenebregnut jednostavnom posetom internet prezentacije Narodnog muzeja u Beogradu:
– O stepenu neobaveštenosti svedoči i činjenica da se u saopštenju navodi da se kulturna dobra u Narodnom muzeju u Beogradu čuvaju u 50 zbirki. U Narodnom muzeju, u skladu sa organizacijom, hronološkom odrednicom i vrstom muzejskih predmeta, u Centru za zbirke i istraživanja kulturna dobra se čuvaju u okviru 30 sistematizovanih zbirki.
Na navode SSP-a da je tokom revizije krajem 2020. ustanovljeno da čak sedam dela, koja su prethodno razmenjena nisu pronađena, iz ove institucije odgovaraju da još u publikaciji Narodnog muzeja u Beogradu „Zbirka srpskog slikarstva VIII i XIX veka“, autora Petra Petrovića objavljenoj 2020. godine na strani 527, u dodatku pod nazivom „Dela koja se više ne nalaze u Zbirci – prema Katalogu srpskog slikarstva VIII i XIX veka“ (1987) stoji:
– Da je „Portret Josifa Pančića“ iz 1902. Đorđa Krstića (ulje na platnu) ukraden sa pokretne izložbe Narodnog muzeja „Portreti znamenitih ličnosti u srpskom slikarstvu 19. veka“ u Novom Pazaru 1988. godine. Isto se na pomenutoj izložbi desilo i sa „Portretom Laze Kostića“ iz 1906. Uroša Predića (ulje na dasci). Takođe i sa uljem na platnu „Milica Stojadinović – Srpkinja“ (oko 1950.) Pavla Simića.
– Ulje na platnu „Lukijan Mušicki“ (replika po Pavelu Đurkoviću) iz 1858. Novaka Radonića „nije zatečeno prilikom revizije i primopredaje Zbirke 2001. godine“, kao ni „Pejzaž“ (ulje na kartonu, oko 1905.) Celestina Medovića.
– Razmenom Etnografskom muzeju u Beogradu ustupljena su 2015. godine dva ulja na platnu Uroša Kneževića: „Muški portret“ i „Poret žene u srpskom“ (Ugovor o razmeni kulturnih dobara, broj 61/1 od 12.01.2015)
Iz Narodnog muzeja poručuju da deluju profesionalno i otvoreno i da ni na koji način ne može biti reči o „gubljenju i ne pronalaženju dela“ i podsećaju na član 120. Zakona o kulturnim dobrima kojim je definisano da „ustanove zaštite međusobno mogu razmenjivati pokretna kulturna dobra radi obrazovanja celine fondova ili zbirki“, na koji način su i postupali.
Podsetimo, Stranka slobode i pravde je prošlog meseca obnarodovala da je skulptura „Miloš Obilić“ Ivana Meštrovića iz atrijuma Narodnog muzeja premeštena, bez znanja javnosti u zgradu BIA, kao i da je slika velikog formata – „Ženidba cara Dušana“ Vase Pomorišca premeštena iz muzeja u kabinet ministra odbrane Nebojše Stefanovića, gde je i oštećena. Iako se podigla bura u javnosti, izostala je reakcija Narodnog muzeja, a jedino se oglasilo Ministarstvo kulture saopštivši da je ova skuptura ustupljena za korišćenje za sedište BIA još 2017. godine u skladu sa Zakonom o kulturnim dobrima.
Bonus video: Na crnom tržištu umetnina vrti se veliki novac