Širli Meklejn Foto: TRI STAR PICTURES - Album / Album / Profimedia, Image Capital Pictures / Film Stills / Profimedia, kpa Publicity / United Archives / Profimedia, LMKMEDIA / Landmark / Profimedia

Čuvena glumica Širli Meklejn proslaviće 24. aprila 90. rođendan, a tim povodom izdvajamo neke od njenih najvećih uloga - od Hičkokovog filma "Navolje s Harijem", preko "Apertmana" i "Slatke Irme" do "Vremena nežnosti" za koji je dobila Oskara.

Zanimljivo je da je Širli Meklejn skoro svaki rođendan dosad provela u društvu prijateljice Barbre Strejsend, uz martini, njeno omiljeno piće, jer su rođene na isti dan – Širli 1934, a Barbra 1942. godine.

– Došla sam u Njujork vrlo mlada sa 18 godina, širom otvorenih očiju, hrabra, optimistična i sigurna da ću preko noći srušiti svet šou-biznisa. Naivnost vam je neophodna ako želite da preživite u Njujorku, kao i mazohistički humor kao neizbežan lični hir – kazala je jednom prilikom Širli, piše „Gardijan“.

Shirley Maclaine Foto:Xavier Collin/Image Press Agency / The Mega Agency / Profimedia

Prvi put zaigrala je u Holivudu u Hičkokovom filmu „Nevolje s Harijem“ 1955. godine. Zatim je usledila komedija „Put oko sveta za 80 dana“, koja je osvojila Oskara za najbolji film. Kasnije je glumila u proslavljenim komedijama „Apartman“ i „Slatka Irma“, za koje je uz „Neki su dotrčali“ i „Prekretnicu“ nominovana za Oskara.

Ipak, zlatnu statuu je dobila za ostvarenje „Vreme nežnosti“ u kome je igrala uz Džeka Nikolsona. Partneri na filmu su joj, između ostalih, bili i Entoni Kvin, Robert Mičam, Frenk Sinatra, Klint Istvud, Kevin Kostner… Tokom karijere nikad nije zaigrala sa svojim mlađim bratom čuvenim Vorenom Bitijem.

Izdvajamo njene jedinstvene uloge…

“Nevolje sa Harijem” (1955)

Meklejn je debitovala na ekranu sa 21. godinom kao vitka, hrabra udovica u ovoj bizarnoj apsurdističkoj noćnoj mori Alfreda Hičkoka. U slatkom malom gradu u Vermontu, otkriven je leš čoveka po imenu Hari. Lepa mlada žena sa kojom je on bio oženjen – Meklejn – ne izgleda nimalo nesrećna zbog toga, a ona ima veoma koketnu vezu sa budućim umetnikom, koga igra Džon Forsajt. Meklejn zapravo nije Hičkokova heroina: previše pametna, previše samosvesna, previše neplavuša.

“The Apartment” (1960)

Meklejn je Fren koja radi kao operaterka za lift u njujorškoj korporaciji iz 60-ih, napuštena i zatočena u kutiji veličine kovčega koja ide gore-dole i poslušno pritiska dugmad za druge ljude. Mlađi Bad, kojeg glumi Džek Lemon, stidljivo je zaljubljen u nju, dok se ulizuje starijim oženjenim rukovodiocima dopuštajući im da koriste njegov stan za vanbračne veze. Ovak film uticao je na poznatu TV dramu “Mad Men”. Fred Mekmarej igra čoveka koji slama Frenino srce i daje joj novčanicu od 100 dolara kao oproštajni poklon nakon što se ona suoči sa njim – sa katastrofalnim rezultatima. Ali, njihova nežna ljubavna afera, susret dvoje usamljenih ljudi, završava se delikatnom igrom karata (poput starog bračnog para), a Meklejn ima jednu od najpoznatijih nesentimentalnih holivudskih rečenica: „Shut up and deal!”

“Slatka Irma” (1963)

Meklejn i Džek Lemon su bili bolji tandem u “Apartmanu”, ali Širli ovom filmu daje svoj autentični pečat. Ona je Slatka Irma, taj nadimak („slatki“) ukazuje na neobičan eufemistički i romantičan način na koji je prikazano njeno postojanje kao seksualne radnice. Lemon, sa nespretnim laktovima i ispupčenom bradom, glumi neupućenog Nestora, bivšeg policajca koji je nepravedno izbačen iz službe. Nestor se na kraju zaljubljuje u Irmu, nesvesno postaje njen makro, a zatim se bizarno prerušava i preuzima identitet njenog jedinog klijenta po imenu „Lord X“ kako bi bio sa njom.

“Dobrodošli gospodine Čens” (1979)

Prostoumni Čens (Piter Selers), baštovan koji je čitavog života boravio u gradskoj kući svog bogatog poslodavca u Vašingtonu, a školovao se samo uz televiziju, primoran je da napusti svoj dom kada mu šef umre. Dok luta ulicama, nailazi na Iv Rend (Širli Maklejn), ženu poslovnog mogula Bena Renda (Melvin Daglas), koji pretpostavlja da je Čens džentlmen iz više klase. Uskoro je Čens uveden u visoko društvo, a njegova neometana baštovanska mudrost čini da se o njemu priča u gradu.

“Vreme nežnosti” (1983)

Oskar za Širli Meklejn je konačno stigao u porodičnoj komediji koja greje i lomi srce, zasnovana na romanu Lerija Mekmarija. Sa smrtonosnom snagom napisao je i režirao Džejms L Bruks, koji je znao (poput Meklejnove) kako da pritisne dugme publike i osvoji je zauvek. Širli je Aurora, zahtevna i kontrolisana majka Eme, koju igra Debra Vinger, koja se udaje za podmitljivog profesora koledža Džefa Danijelsa samo da bi pobegla od svoje mame – iako je Aurora ta koja vidi ovog čoveka kakav jeste. U međuvremenu, ona se nalazi u vezi sa svojim komšijom kojeg igra Džek Nikolson.

Reditelj Bruks je uzeo tri Oskara – za najbolji film, najboljeg režisera i najbolje adaptirani scenario. Meklejnova je osvojila Oskar za najbolju glumicu u glavnoj ulozi, dok je Nikolson osvojio Oskar za najboljeg glumca u sporednoj ulozi. Film je osvojio i četiri Zlatna globusa za: najbolji igrani film, najbolju glavnu glumicu, najboljeg sporednog glumca i najbolje adaptiran scenario.

Film ispunjava taj drevni stereotip dirljive priče: „Nasmejao me je i rasplakao”. Ali zaista, to je film koji će vas naterati da se u jednom trenutku histerično smejete, a već sledećeg će vam slomiti srce. Prelepo napisan scenario uparen sa savršenom glumom sva četiri glavna lika čini da “Vreme nežnosti” perfektno funkcioniše.

„Čelične mangolije“ (1989)

Drama o snažnom prijateljstvu između nekoliko žena. Naziv filma govori da žene mogu biti delikatne kao magnolije, a istovremeno jake kao čelik. Džulija Roberts je za svoju ulogu dobila Zlatni globus, a bila je nominovana za Oskar za najbolju sporednu glumicu. Sali Fild je takođe bila kandidat za Zlatni globus, dok je Širli Maklejn za svoj performans bila nominovana za nagradu BAFTA za najbolju sporednu glumicu.

Mlada Šelbi (Džulija Roberts) je tvrdoglava lepotica za koju bi njena majka M’Lynn (Sali Fild) učinila baš sve na svetu. Truvy (Doli Parton) je vlasnica salona lepote. Kako bi ogovarale stanovnike grada, u salon navraćaju Ouiser (Širli Meklejn), najbogatija i najzločestija žena u gradu te Clairee (Olimpija Dukakis), elegantna udovica. Atmosfera dodatno oživi kada se pojavi vrckava Aneli (Daril Hana) sa svojom zagonetnom prošlošću. Ovih šest magnolija drže se na okupu, dajući uzajamnu podršku te na svoj način govore o usponima i padovima u životu gradića na jugu.

„Razglednice iz pakla“ (1990)

Meklejn je odigrala jednu od svojih najboljih uloga u tragikomediji zasnovanoj na romanu Keri Fišer, u kojoj igra majku Meril Strip. Strip je umorna i depresivna filmska zvezda, u velikim problemima zbog droge, koju osiguravajuća kompanija filma primorava da živi sa majkom Doris, koju je sa urnebesnim guštom igrala Meklejn, veternka sa šljokicama koja voli filmske tračeve. Ona voli da kritikuje svoju ćerku, dok pronalazi potvrdu tako što živi kroz nju. Zanimljivo je videti je u paru sa Strip, koja je dobila ozbiljne uloge koje Meklejn nikada nije imala, i to pruža meta-nivo dirljivosti.

„U njenim cipelama“ (2005)

Ovo je priča o Megi i Rouz, sestrama koje nemaju gotovo ništa zajedničko, osim broja obuće. Megi voli da se zabavlja i jedva je završila srednju školu. Često menja poslove i veruje da njena najveća vrednost leži u tome što je privlačna suprotnom polu. Na kraju ostaje bez posla i zbog toga je primorana da živi kod prijatelja i rođaka. Nasuport Megi, Rouz je diplomirala pravo na prestižnom Prinstonu i radi u najboljoj advokatskoj firmi u Filadelfiji. Prelepo uređen predratni stan predstavlja njeno sklonište od spoljnog sveta.

Ona nema savršenu figuru i nikada se ne oseća komotno u odeći koju nosi. Rouz nema samopoštovanja kada je fizički izgled u pitanju, zbog čega gotovo nikad ne izlazi na sastanke. Jedino zadovoljstvo u životu predstavljaju joj cipele, ali nažalost, ona nema mnogo prilika da ih izvadi iz kutija. Iako različite, ove dve sestre, posle jedne velike svađe, kreću putem samootkrića, potpomognute saznanjem da im je baka (Meklejn) živa…

Bonus video: Francuska glumica o filmu „Čuvari formule“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar