U elokventnom iskazu gospođe premijerke vidite da se ona snagom božanskih akropoljskih argumenata poziva na dva obnovljena muzeja i jedno pozorište. Bravo, i to za 11 godina. To je sve što je uvažena premijerka uspela da navede kao ogromne uspehe iz polja njihovog delovanja na kulturu. Pozivajući se pritom na taj fantastični, stravični autoritet kojim je ona toliko opčinjena - a to je autoritet predsednika republike, kaže za Nova.rs dramski pisac Siniša Kovačević, koji predsedava Odborom za kulturu Skupštine Srbije.
Nakon toga ide, nastavio je Kovačević u razgovoru za naš sajt, nešto što će isto biti svedeno na jednu narodnu poslovicu „biće gaća, ali ne znam ka‘ će“. Uskoro ćemo ovo, uskoro ono. Dakle, ono što je krucijalni argument uvažene premijerke jeste to šta će oni raditi. A kad će se to raditi, koji su rokovi završetka, to se ne zna. Ona se vrlo glasno hvali činjenicom da uskoro treba da se se projektuje, o čemu mi pričamo? To nije kultura. To su obećanja, u koja sam sklon da ne verujem. I šta ćemo sada bez tih gaća? Hoćemo li ići gologuzi?
Dramski pisac je javno kritikovao što je u poslednje dve decenije budžet za kulturu u 2023. godini najmanji. U odnosu na prošlogodišnjih 122,87 miliona evra, za kulturu je sada opredeljeno 120 miliona evra, što je maltene tri miliona evra manje. Izdvajanje iz republičkog budžeta je u prošloj godini iznosilo 0,72 a samo 0,66 odsto, iako je ukupan budžet Republike Srbije za milijardu veći.
Za list „Danas“ je, između ostalog, rekao da je kultura tako svedena na nivo incidenta i dodao da ne može da shvati da se u Srbiji gradi nekoliko fudbalskih stadiona, a nijedno novo pozorište.
Na njegove reči je reagovala premijerka Ana Brnabić, koja je na svom zvaničnom Tviter profilu podsetila da je „2017. otvoren Muzej savremene umetnosti, 2018. i Narodni muzej, 2019. i pozorište „Bora Stanković“ u Vranju, budžet za filmske produkcije je 103 puta veći nego pre 10 godina“. Najavila je i da se trenutno projektuje „monumentalna Koncertna dvorana“, a uskoro počinje i izgradnja Fakulteta muzičke umetnosti koji će konačno imati svoju zgradu i da krajem meseca kreće sa „Ložionicom“, koja će imati i pozorišnu scenu sa 500 mesta.
„Bili smo nesrećna država kada su je vodili oni sa kojima je Kovačević danas u stranci/bivšoj koaliciji u kojoj kultura ne postoji. Danas Srbija nije takva država i za to su zaslužni Aleksandar Vučić i svi oni koji su u nas verovali“, zaključila je premijerka.
Siniša Kovačević ističe da nema poverenje u njihova obećanja a još manje u kvalitet njihove izrade znajući ono što su do sada uradili.
– Ne iz domena kulture jer toga nema, nego iz svega onoga što su uradili u svojim kapitalnim objektima je to pokazalo. Autoputevi se urušavaju, pruge koje su projektovane za 200 km odjednom imaju geografiju koloseka koja je neadekvatna, da ne pričam o raskopanim ulicama… Bojim se da od svega toga ne bude ložionica.
Očito da, dodaje naš sagovornik, uvažena gospođa premijer ne razlikuje infrastrukturu od koncepta.
– Ne razlikuje kulturu od infrastrukture. To što ćete izgraditi deset fudbalskih stadiona ne znači da ćete imati kvalitetan fudbal. Tu je problem što ne shvataju koliko hendikepiraju svog ministra kulture, koji treba da presipa iz šupljeg u prazno, nema mogućnost nikakvog investicionog ciklusa, ne izgradnje nego investicionog održavanja. Nema mogućnost apsolutno bilo kakve strategije, bilo kakve jasno vođene kulturne misli koja treba da preraste u kulturnu politiku. Nego je „seci uši, krpi ono na čemu sediš“.
Kad bi srpska kultura imala krunu, kako kaže, Beogradska filharmonija bi bila biser u njoj.
– To je svetla tačka na srpskoj kulturnoj mapi. Ali, sad ću reći jednu jeres. Mislim da ovog trenutka ne treba da bude na listi prioriteta jer Beogradska filharmonija ima pristojne uslove za rad i imaju gde da nastupaju, prevenstveno na Kolarcu. A da Beograd nema zgradu Opere, to stalno ponavljam, nije normalno. Ta vrhunska kosmogonijska umetnost podstanar je u zgradi Narodnog pozorišta, radi u neuslovnim okolnostima – objašnjava Kovačević i dodaje da „nastupaju retko a rade ogroman posao da bi igrali jedanput, dva puta mesečno jer tu su i Drama i Balet“.
Premijerka se, nastavlja naš sagovornik, hvali da je 103 puta uvećan budžet koji se ulaže u kinematografiju.
– Da li to znači da je 103 puta više filmova snimljeno? O kom se to iznosu radi i koliko se davalo. Ja sam van tih jasala bio i ranije, nisam kusao niti sam bio blizu vatre i ogrejao se. Znate, postoji nešto što je kultura u širom smilslu – kultura ponašanja, politička kultura, kultura komunikacije, kultura javnih nastupa… A uvažena premijerka ne zna da se kultura gradi od temelja a ne od krova. A to znači od stipendiranja i finansiranja amaterizma, od folklornih grupa, piramidalna struktura mora da počne od tog širokog temelja, pa da se podiže na nivo umetničkih škola sve do Univerziteta umetnosti, da bi se na tom vrhu elitizovao i postao nešto što je nacionalni, državne insignije a to su ljudi koji se mogu izbrojati na prste jedne ruke. Uvažena premijerka jednostavno ne razume kulturu, ona joj je nebitna – zaključak je Siniše Kovačevića, poslanika Narodne stranke.
Bonus video: Klavir koji svira