"Razvoj i mene Beograda na starim razglednicama, fotografijama i mapama - iz kolekcije Miloša Jurišića" naziv je izložbe otvorene u Muzeju nauke i tehnike koja se može pogledati od 20. oktobra. Postavka je posvećena prikazima Beograda od 19. veka do šezdesetih godina.
Kako je grad od orijentalne varoši dobijao obrise savremene evropske metropole, kako se širio i menjao, kako su pojedini delovi nekada izgledali, poput Terazija na kojima su zabeležene neke od njegovih najintenzivnijih transformacija, i ko su bili najznačajniji fotografi Beograda samo su deo sadržaja koji će posetioci moći da otkriju, navode u Muzeju.
Autori izložbe su fotograf Muzeja nauke i tehnike Miloš Jurišić i muzejska savetnica dr Snežana Toševa, a u postavku su uključeni i prva panorama Beograda koju je 1840. godine snimio trgovac Dimitrije Novaković, dela Anastasa Jovanovića, prvog srpskog fotografa koji je detaljnije snimio Beograd krajem 1841. godine, prva serija razglednica Beograda iz 1895. godine u izdanju Velimira Valožića…
„Fotografije i razglednice su brzo bile prihvaćene i njihovo izdavanje se brzo širilo. Snimali su ih uglavnom profesionalni fotografi, a po motivima, kadriranju i biranju vizure, često su bile prava umetnička dela, koja prevazilaze dokumentarnu vrednost. Gotovo uvek je estetski kriterijum bio presudan u izboru motiva, tako da su najčešće snimane najreprezentativnije i najlepše vizure, ulice, trgovi, objekti i delovi grada. Mnoge razglednice i fotografije su nastale kao deo komercijalne produkcije profesionalnih ili anonimnih autora, što ne umanjuje njihovu dokumentarnu, a vrlo često ni estetsku vrednost“, navode u Muzeju.
Autori izložbe dodaju i da razglednicama i fotografijama pripada jedno od najznačajnijih mesta među mnogim izvorima bogate istorije arhitektonsko-urbanističkog razvoja Beograda.
„Zahvaljujući njihovoj autentičnosti i dokumentarnosti, moguće je pratiti različite slojeve preobražaja pojedinih delova grada, od formiranja novih naselja, rekonstrukcije već postojećih kvartova, do izgradnje novih objekata i ličnog doživljaja grada u posebnoj atmosferi uhvaćenoj kamerom“, navodi se u najavi izložbe.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar