Notre Dame, Notr Dam, katedrala, iskopavanje, arheološko nalazište, otkriće
Foto: Denis Gliksman/Inrap

Arheološka iskopavanja ispod katedrale Notr Dam otkrila su izuzetno blago - statue, skulpture, grobnice i delove originalnog krovnog paravana koji datira iz 13. veka. Nalaz je uključivao nekoliko drevnih grobnica iz srednjeg veka i olovni sarkofag u obliku tela zakopan u srcu spomenika uništenog požarom.

Francuski stručnjaci opisali su otkriće kao „izvanredno i emotivno“, piše „Gardijan“.

– Sva ta bogatstva smo otkrili samo 10-15 cm ispod podnih ploča. Bilo je potpuno neočekivano. Bilo je izuzetnih delova koji dokumentuju istoriju spomenika – rekao je Kristof Besnije, koji je bio na čelu naučnog tima za iskopavanje i dodao:

Notr Dam, Notre Dame, katedrala, Pariz
Katedrala Notr Dam Foto: EPA-EFE/MOHAMMED BADRA

– Bio je to emotivan trenutak. Odjednom smo imali nekoliko stotina komada od malih fragmenata do velikih blokova uključujući izvajane ruke, stopala, lica, arhitektonske ukrase i biljke. Neki komadi su još uvek bili u boji.

Otkriće je zasluga francuskog nacionalnog arheološkog instituta Inrap koji je vršio „preventivno iskopavanje“ ispod dela poda katedrale između februara i aprila pre nego što je izgrađena skela visoka 30.480 metara i teška 600 tona za rekonstrukciju tornja spomenika.

Notre Dame, Notr Dam, katedrala, iskopavanje, arheološko nalazište, otkriće
Foto: Denis Gliksman/Inrap

Do sada je ostalo samo nekoliko delova originalnog paravana katedrale Notr Dam, kitnjaste pregrade između priprate i naosa koja je odvajala sveštenstvo od hora. Neki od njih se nalaze u skladištima katedrale, dok su drugi izloženi u Luvru. U katoličkim crkvama većina je uklonjena tokom kontrareformacije u 16. i 17. veku. Čini se da je ostatak krova Notr Dama pažljivo „sahranjen“ ispod poda katedrale tokom restauracije zgrade koju je radio Eugen Viole de Luk. Tokom restaruracije dodao je, sredinom 19. veka, toranj.

Jedan od najneobičnijih komada bila je netaknuta skulptura glave čoveka, za koju se veruje da predstavlja Isusa, isklesana od kamena. Još jedan blok od krovnog paravana, za koji se veruje da potiče iz 13. veka, prikazuje spomenik u gotičkom stilu. Tim Inrap imao je kratak vremenski period i tačno određeno područje za iskopavanje.

Notre Dame, Notr Dam, katedrala, iskopavanje, arheološko nalazište, otkriće
Foto: Denis Gliksman/Inrap

Nakon što je u aprilu 2019. požar zahvatio katedralu staru 850 godina, jedan od najposećenijih spomenika u Parizu, skoro uništivši čitavo zdanje, predsednik Emanuel Makron obećao je da će je ponovo izgraditi i otvoriti za misu za pet godina. Prošlog septembra general Žan-Luj Žoržlin, imenovan da nadgleda restauraciju, rekao je da je uspostavljena bezbednost strukture katedrale, što je značilo da restauracija i rekonstrukcija delova uništenih u požaru mogle da počnu i da će katedrala biti otvorena za službe i javne posete, kao što je i obećano, 2024. godine.

Besnije je rekao da su identifikovali nekoliko drugih ploča krovnog paravana ispod poda, ali su one bile izvan određene granice iskopavanja.

– Znamo da su tamo i da neće biti oštećeni. Nadamo se da ćemo kasnije moći da ih otkrijemo.

Iskopavanje je, takođe, otkrivena mreža zidanih grejnih cevi postavljenih ispod poda u 19. veku. Stručnjaci veruju da olovni sarkofag može da sadrži telo visokog crkvenog zvaničnika koje verovatno datira iz 14. veka. Kamera umetnuta u kovčeg otkrila je ostatke biljaka ispod glave pokojnika, pored kose i delove tkanine, ali nije bilo pločice koja bi ga identifikovala.
Dominik Garsija, predsednik Inrapa, rekao je da će biti sprovedena dalja ispitivanja, uključujući DNK testove, ali je dodao:

– Sarkofag koji sadrži ljudsko telo nije arheološki objekat. Ovo su ljudski ostaci i dok ispitujemo sarkofag i analiziramo telo i druge predmete unutra, moramo to učiniti s poštovanjem.

On je rekao da nije doneta odluka o tome gde će telo biti ponovo sahranjeno nakon što se testovi završe.

– Prerano je reći. Moguće je da će biti ponovo sahranjen negde u katedrali.

Bonus video: Glas, dirka, bas: The Way We Were

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar