Foto: Promo

Roman „Кoljka i Sašenjka“ Uglješe Šajtinca o savremenoj banatskoj svakodnevnici kroz četiri godišnja doba, biće predstavljen u ponedeljak, 27. februara od 19 časova, u Parobrodu.

O ovoj priči o “poslednjim eshatološkim stvarima“ ispisanoj pažljivo biranim rečima i crtežom Aleksandra S. Puškina na korici knjige, osim autora, govoriće Marija Nenezić, književna kritičarka, uz moderiranje Кatarine Lazić, urednice književnog programa u Parobrodu.

„Koljka i Sašenjka“ Uglješa Šajtinac Foto:Promo/Uk Parobrod

“Banat je svet bivše sreće – u kom se sve ruši, rastapa ili zamrzava. Banat kao hronotop, tema i simbol oličava prostor felinijevsko-hobitske fantazije, dimenziju koja nije ni zaleđe, ni predgrađe, a ponajmanje je centar“, prema pisanju Vladislave Gordić Petković, književne kritičarke i autorke deset knjiga iz književne teorije i kritike.

Dramski pisac, pripovedač, romansijer Uglješa Šajtinac rođen je 1971. u Zrenjaninu. Objavio je romane: Čuda prirode, Nada stanuje na kraju grada, VOК ON! Sasvim skromni darov, knjige za decu: Vetruškina ledina, Čarna i Nesvet, Banda neželjenih ljubimaca, Biće jednom. Autor je zbirki priča: Čemer, Banatorijum, Žena iz Huareza, i drama: Rekviziter, Pravo na Rusa, Govorite li australijski? Hadersfild, Banat, Vetruškina ledina i Lepet mojih plućnih krila.

Dobitnik je Sterijine nagrade za najbolji dramski tekst, Andrićeve nagrade, Evropske nagrade za književnost, Nagrade Društva književnika Vojvodine, Vitalove nagrade za najbolju knjigu godine, Politikinog zabavnika kao i književnih priznanja Bora Stanković, Isidora Sekulić, Biljana Jovanović.

Šajtinčeva knjiga „Кoljka i Sašenjka“, u izdanju Arhipelaga, bila je u najužem izboru za NINovu nagradu za najbolji roman 2022. godine.

Bonus video: Cane o 40 godina Partibrejkersa

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar