Foto: Shutterstock

Poslednjih pet godina zaposleni u kulturi su u konstantnom zaostatku, i u odnosu na kolege iz regiona imamo najmanja primanja, a naša korpa je poluprazna ili polupuna, zavisi iz kog ugla se gleda, poručuju Ujedinjeni umetnički sindikati.

Nezavidan je socijalni status svih kulturnih radnika, ukazuju Ujedinjeni umetnički sindikati i zaposleni u kulturi. Sindikati zaposlenih u kulturi podsećaju da se pregovori oko poboljašanja socijalnog statusa vode godinama s nadležnim ministarstvima, ali da rezultati izostaju.

– Radna grupa koju je formiralo Ministarstvo kulture imala nekoliko sastanaka na kojima su sklopljeni dogovori, ali izostali su rezultata do sada. Iako su predstavnici Ministarstva finansija uvek učestvovali u svim pregovorima i radu ove radne grupe, jedino izostaje potpis ovog ministarstva, čime se sprečava realizacija istog – objašnjavaju u saopštenju dostavljenom našoj redakciji Ujedinjeni umetnički sindikati.

Naglašavaju i da ih nedostatak Zakona o kulturi, ili izdvajanje za kulturu iz godišnjeg budžeta Republike Srbije u iznosu koji je manji od jedan odsto, dovodi u najniži položaj u odnosu na kolege iz regiona.

Poslednjih pet godina zaposleni u kulturi su u konstantnom zaostatku, napominju, naročito ako svoja primanja porede s rastom ili povećanjem plata u drugim državnim službama.

Takođe, podsećaju da zaposlenih u kulturi u Srbiji ima manje od 11.000 i to zajedno s lokalnim samoupravama.

– Povećanje osnovice rada, ako se vodimo najlakšom računicom, nikako ne bi ugrozilo budžet Republike Srbije. Kada se u krugovima zaposlenih u kulturi govori o našem položaju i procentu izdvajanja iz budžeta neretko se može čuti: „Pa mi smo statistička greška godišnjeg budžeta“. I nama je korpa polupuna ili poluprazna!? Zavisi iz kog se ugla gleda – poručuju.

S obzirom da su svi „poslovno pravni načini istrošeni“, umetnički sindikati javno apeluju na resorno Ministarstvo kulture, ali i na Ministarstvo finansija s nadom da se konačno pokrene i realizuje izrečena namera za poboljšanje uslova i socijanog statusa zaposlenih u kulturi.

– Apelujemo na Vladu Srbije da zaposlene u kulturi uvrsti u rebalans budžeta – dodaju, a ukoliko se to ne desi Ujedinjeni umetnički sindikati najavljuju da će „reagovati svim zakonskim sredstvima kako bi zaštitili socijalna i radna prava zaposlenih u kulturi“.

Sednica Vlade Republike Srbije Foto:TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ PEĐA VUČKOVIĆ/

Podsetimo, ovo nije prvi put ove godine da se ukazuje na loš položaj zaposlenih u kulturi. Javno, sa scene za bolje uslove rada i zarade borili su se Beogradska filharmonija, Srpsko narodno pozorište, svi ansambli Narodnog pozorišta u Beogradu… Usledio je sastanak s prethodnom ministarkom kulture Majom Gojković, pa formiranje Radne grupe, ali pozitivnog ishoda još uvek nema.

Bonus video: Apel Drame SNP-a

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare