U Domu omladine do 1. jula biće izloženo 15 unikatnih, ručno izrađenih električnih i akustičnih gitara Tomislava Bogdanića majstora “lutijera” iz Kragujevca.

Izložba gitara je prateća manifestacija Arsenal festa, a svi zainteresovani, bilo da su učesnici festivala ili posetioci, moći će da isprobaju ove jedinstvene instrumente.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Tomislav Bogdanić, samouki majstor “lutijer” (Luthier – francuski naziv za školovane i samouke majstore koji prave žičane instrumente, prim.aut.) za poslednjih 20 godina napravio je nebrojeno gitara, a nijedna nije ista.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Za potrebe ove jedinstvene galerije instrumenata, Tomislav navodi da su mu polovinu izloženih gitara ustupili vlasnici po čijim je idejama radio gitare, dok je drugu polovinu napravio kao replike gitara koje su “završile” kod muzičara u inostranstvu.

Priča nam da se ideja o izložbi rodila, kada je u jednom trenutku shvatio da je u poslednje dve-tri godine napravio, kako kaže, apsolutno različite gitare.

Tomislav Bogdanić Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

– Skoro 20 godina pravim gitare, ali u poslednje vreme klijenti su imali specifične želje i desilo to da su sve gitare različite. Ovo je jedinstvena prilika da na jednom mestu ljudi mogu da vide sve ove instrumente, koji zbog delova i materijala od kojih su napravljeni daju specifičan i jedinstven zvuk – istakao je kragujevački majstor lutijer.

“Točak se uhvatio za akustičnu gitaru”

Tomislav Bogdanić (54), inače i sam gitarista, ponosno kaže da mu je bila čast kada je, tokom pripremanja ove izložbe, Dom omladine posetio legendarni gitarista SMAK-a Radomir Mihajlović Točak.

– Bio je ovde Točak, i očekivao sam da će da proba neku električnu gitaru koja je u njegovom stilu, a on je baš insistirao da svira na akustičnoj. To mi se baš svidelo – ispričao je on i dodao da je izložba interaktivna i da svako ko dođe, može da svira gitaru koju god poželi.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Tomislav priznaje da ne zna tačan broj napravljenih gitara, jer kako kaže, ne pravi gitare “po serijskim brojevima”, već svaka ima “ime i prezime gitariste”.

Iako ne zna broj, dodaje da ih je za 20 godina “napravio baš mnogo”.

Drvo za gitare priprema u sopstvenoj sušari

Telo gitare Tomislav izrađuje od vrsta drveća koja rastu na našem podneblju, pa su njegovi instrumenti napravljeni uglavnom od divlje trešnje, oraha, gorskog javora, smreke i jove.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Napominje da ništa ne prepušta slučaju, pa je za potrebe instrumenata koje izrađuje napravio i sopstvenu sušaru.

– Najveći problem za majstora gitare je da nabavi odgovarajuće i kvalitetno drvo. Drvo treba da bude dobro osušeno, kvalitetno i pravilno isečeno. Na kraju sam shvatio da ću morati da uđem i u taj deo proizvodnje da bih mogao da napravim kvalitetne instrumente. Napravio sam svoju sušaru, bukvalno sam sečem drvo, sušim u svojoj sušari i od toga kasnije pravim instrumente – objasnio je Tomislav u čemu je tajna njegovih gitara.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Tomislav je kao gitarista bio deo etno grupe “Zavet”, a ljubav prema pravljenju instrumenata rodila se, priča nam, kada je pre dve decenije kod jednog majstora žičanih instrumenata iz Makedonije tražio tradionalne srpske instrumente.

Dodaje da mu se tada svideo zanat, pa je počeo i sam da ga proučava. Prvo je pravio tambure i dugovrate tambure, primove i druge žičane instrumente koji se koriste u Srbiji i Vojvodini. Kasnije je prešao na gitare, a sada je usavršio pravljenje ovog instrumenta, pa može da izađe u susret i najzahtevnijim željama gitarista.

Foto:Aleksandra Petrović/Nova.rs

Izložba unikatnih gitara u kragujevačkom Domu omladine biće otvorena do kraja Arsenalfesta, a zaljubljenici u ovaj instrument mogu da je posete u terminu od 12 do 20 sati.

BONUS VIDEO: Izložba unikatnih ručno pravljenih gitara u Kragujevcu