Ono što me je najviše inspirisalo da napišem ovu priču jeste trenutak kada shvatam da sam došao u godine koje je imao moj otac kada počinje raspad Jugoslavije, a moja ćerka godine koje sam ja imao tada, kaže za Nova.rs pisac Mladen Milinov.
Šta je potrebno da rukopis iz fioke dobije korice koje pune izloge knjižara? Kako da nepoznati autor postane ime o kojem bruji književna scena? Dok sebi ova pitanja postavljaju brojni neafirmisani autori širom Srbije i sveta, jedan talentovani pisac iz Beograda pronašao je odgovore i ostvario ono o čemu je oduvek sanjao. Reč je o Mladenu Milinovu, koji je rukopis „Šutnja“ prijavio na Konkurs za najbolji neobjavljeni roman i pobedio, a knjiga objavljena u tiražu od 3.000 primeraka.
Nakon prošlogodišnje laureatkinje Mirjane Drljević „Niko nije zaboravljen i ničega se ne sećamo“, u drugom po redu konkursu trijumfovao je Milinov. Piščev roman „Šutnja“ obrađuje složene teme kao što su nasilje, odgovornost, krivica, transgeneracijska trauma.
Upitan šta ga je inspirisalo da napiše ovu priču, kao i u kojoj meri su lična iskustva protkana kroz samu knjigu, Mladen Milinov kaže za Nova.rs:
– Ono što me je najviše inspirisalo da napišem ovu priču jeste trenutak kada shvatam da sam došao u godine koje je imao moj otac kada počinje raspad Jugoslavije, a moja ćerka godine koje sam ja imao tada. Ta promena perspektive je bila odlučujući okidač da ova priča nastane. Moja dečija sećanja iz tog perioda, na nasilje i zlo, su svakako protkana kroz narativ, ali iskustva sam „pozajmljivao“ od mnogih koji nažalost više nisu sa nama.
Iako je kod ovog konkursa za najbolji neobjavljeni roman intrigantno to što je identitet autora nepoznat žiriju, Milinov je bio i finalista u prethodnom ciklusu ovog književnog takmičenja, prošle jeseni. Na pitanje šta ga je motivisalo da se ponovo prijavi i kakva iskustva ili izazovi su ga podstakli da ponovo bude deo konkursa, ovogodišnji laureat odgovara:
– Ja sam zaista bio finalista prvog ciklusa ovog književnog konkursa, pa je sama ta činjenica neverovatan podstrek za nekog ko se pomirio sa mišlju da verovatno nikada neće biti objavljen. Bio sam izuzetno motivisan, a uz okidač koji sam ranije pomenuo, ova priča je vrlo brzo sišla u kostur, te i u kompletan tekst. O sledećem konkursu tada nije bilo ni pomena, jer je meni bila dovoljna činjenica da sam nešto važno uobličio zbog budućnosti svoje dece. U onim mračnim majskim danima koji su nas sve pogodili, odlučujem se da ipak pošaljem rukopis, kao svojevrsnu proveru – da li je prošlog puta bila puka sreća ili se u mom pisanju zaista krije nešto vredno pažnje.
Milinov smatra da je Konkurs za najbolji neobjavljeni roman izdavačke kuće Booka i OTP banke nešto najbolje što se desilo na književnoj sceni Srbije u poslednjih nekoliko godina:
– Svi mi pratimo pomno velike nagrade, ali ovo je jedan od retkih događaja gde učestvuju većinom anonimni, neobjavljeni pisci. Ne mogu da govorim u ime drugih učesnika, ali meni je, a mislim i mnogima, sama činjenica da je ovo način da tvoja priča dobije korice, dovoljan razlog za učešće. Partnerstvo izdavačke kuće Booka i OTP banke je savršen projekat, gde kao anonimni pisac imaš priliku da tvoj tekst zaista pročita neko stručan, kome je izdavaštvo posao, i da bez ikakvog diskriminisanja odluči šta mu je od toga bilo najrezonantnije. Ljubitelji književnosti imaju priliku da otkriju nov glas, da to bude svojevrsna infuzija nečeg zaista novog i drugačijeg.
Mladen Milinov na kraju otkriva i kakav je osećaj videti svoje delo u knjižarama i da li uspeh koji je postigao predstavlja prekretnicu u životu?
– Koliko god da pokušavam da se naviknem na tu činjenicu, i dalje deluje nestvarno. Očekujem da će neko da me probudi, jer je moja želja bila samo da se nađem u najširem izboru ovog konkursa. Mislim da će mi biti potrebno još neko vreme da u potpunosti pojmim šta se zapravo desilo. Ovaj konkurs mi se dešava u vreme kada na profesionalnom planu planiram prekretnicu, ali izgleda univerzum ima drugi predlog. Planiram da ozbiljno porazgovaram s njim uz kafu, i nadam se da ćemo postići neki kompromis.
Bonus video: Matijas Enar na otvaranju Sajma knjiga