Uoči dvadesetogodišnjice ubistva nekadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića, koje se navršava 12. marta, izdavačka kuća "Arhipelag" objavila je dopunjeno izdanje knjige "Zoran Đinđić" Bojana B. Dimitrijevića, saopšteno je iz ove kuće.
Dopunjeno, novo izdanje knjige „Zoran Đinđić“ istoričara Bojana B. Dimitrijevića objavljeno je u „Arhipelagovoj“ ediciji „Život i literatura“.
Ovo delo donosi, kako podsećaju iz ove izdavačke kuće, političku i životnu biografiju Zorana Đinđića (1952-2003). Dimitrijević prati Zorana Đinđića od detinjstva do dolaska u Beograd, od Devete beogradske gimnazije do Filozofskog fakulteta u Beogradu, od studentskih pokreta čiji je predvodnik do odlaska u Nemačku u drugoj polovini sedamdesetih, od života i intelektualnog usavršavanja u Nemačkoj do povratka u Jugoslaviju i Srbiju krajem osamdesetih.
Knjiga je, prevashodno, usredsređena na politički rad Zorana Đinđića, od njegovog ulaska u politiku i osnivanja Demokratske stranke, preko političkih borbi tokom devedesetih, pa 5. oktobra 2000, osvajanja vlasti i rada u svojstvu premijera Vlade Srbije, do atentata 12. marta 2003. godine.
Ali, delo prikazuje Đinđića i izbliza – kako se menjao, usavršavao, oblikovao svoje stavove, donosio odluke, delovao i kako je u delovanju spajao filozofsku dimenziju obrazovanja s političkim talentom organizatora, predvodnika i istaknutog aktera. Donosi i svedočenja Đinđićevih savremenika, prijatelja i saradnika iz različitih perioda njegovog života i rada, kao i fotografija, ali i misli i izjava iz perioda kada je bio premijer Srbije.
– Nedostaju nam ljudi sa jakim karakterom u javnom životu. Previše je površnog mudrovanja i površnog nezadovoljstva, koji ne podstiču i ne oplemenjuju akciju, nego je blokiraju… Zbog toga naša nacionalna istorija ponekad podseća na Sizifov posao. Kamen je uz velike žrtve doguran skoro do vrha, ali onda proradi neki usud, i sve se vraća na početak – govorio je Zoran Đinđić jula 2002. godine.
Knjiga je nastala kao plod dugogodišnjih istraživanja, a sabrati sve što je o Đinđiću dostupno bio je za autora, kako je priznao, veliki naučni, ali i politički izazov:
– Posebno u vremenu koje je donelo različita tumačenja i interpretacije pojedinih događaja i ličnosti Đinđićeve epohe. Protok vremena i tmurna politička svakodnevica posle ubistva Zorana Đinđića takođe je donela dodatan izazov. Proniknuti u ideje, odgonetnuti tokove i zaokružiti saznanje o čoveku koji je započeo novi vek u razrušenoj, sluđenoj i ojađenoj Srbiji. Sam Zoran Đinđić je bio dovoljno, pa i previše, harizmatični lider koji je u Srbiji otvorio vrata promena posle decenije i više režima niskog totalitarizma, i kao takav plenio sve nas koji smo mu delegirali našu pozitivnu energiju, naše želje i očekivanja. Ova knjiga ima nameru da i dalje nudi izbalansiranu sliku o Zoranu Đinđiću, da iz pera jednog od saboraca ponovi pojedina tumačenja koja su se u međuvremenu zaboravila ili počela pogrešno da tumače, i možda da pozove na novi dijalog o Đinđićevoj ulozi u stvaranju demokratske Srbije i borbi sa izazovima postmiloševićevske Srbije. Ukoliko ova knjiga podstakne bolje ili preciznije shvatanje njegove uloge u srpskoj istoriji na razmeđu 20. i 21. veka, u tome će njena svrha biti ispunjena – reči su dr Bojana B. Dimitrijevića.
Bonus video: Šetnja za Zorana i polaganje venaca
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare