Uvek sam svoj privatan život držao daleko od očiju javnosti i sve do sada nikada nisam o tome pričao, rekao je Stiven Spilberg Martinu Skorsezeu tokom Q&A nakon projekcije njegovog najnovijeg filma "Fabelmanovi" u Njujorku.
Ovo ostvarenje nominovano je juče u čak pet kategorija za Zlatni globus – najbolji film, scenario, režija, muzika i ženska uloga.
Kako je Spilberg istakao, upravo je egzistencijalna pretnja tokom pandemije Kovida u svom najsmrtonosnijem izdanju 2020. godine izbacila njegovu veoma ličnu porodičnu priču na veliki ekran.
– Razmišljao sam, ako moram da snimim još jedan film, ako želim da ispričam još jednu priču, koja bi bila prava? I tako sam se odlučio za ovu – kazao je slavni reditelj priznajući:
– Moja mama i ja smo dugo imali tajnu, a ona mi je govorila: „Bože Stiv, ovo bi zaista bio sjajan film. Trebalo bi jednog dana da se odlučiš i za taj potez!“ Toni Kušer je čuo priče i zalagao se za to da budu ispričane! (referiše na dramskog pisca i scenaristu ovog filma, kao i na centralnu tačku zapleta odnos majka-sin).
Ambicioznog reditelja tinejdžera Sema Fabelmana igra Gabriel LaBelle, dok roditelje tumače Mišel Vilijams i Pol Dejno. Upitan o poreklu priče, Spilberg je priznao Skorsezeu da ga je osećanje gubitka i usamljenosti nakon što su mu roditelji preminuli poslednjih godina, navelo da zaista ozbiljno porazmisli o tome da ovu priču ipak „ostavi u fioci“, prenosi „Deadline“.
Sa Kušnerom je napisao scenario, ali „nije imao nameru da zaista snimi film“:
– Bio bih srećan da sam ga ostavio negde u fioci. Ali, za vreme korone imao sam vremena da o tome bolje razmislim. Posebno kada je sitacija stvarno bila užasna. Bio je to trenutak kada smo izgubili 500.000 Amerikanaca, a da ne pričam o ostatku sveta i milionima izgubljenih života. Da li je zaista unapred utvrđeno da ovo nije događaj koji će okončati život?
Skorseze je takođe želeo da čuje pozadinu priče kako se Dejvid Linč našao u ulozi legendarnog Džona Forda, koji je bio inspiracija Semu Fabelmanu. Ford nudi kratak, ali nezaboravan savet na kraju filma i na početku karijere mladića.
Linč je u prvi mah bio veoma polaskan pozivom, ali je ipak odbio.
– Rekao je da nije glumac i da ima druge projekte, a i da je Džon Ford bio taliko sjajan, te šta ako nije dostigao te standarde? Mislim da je bio samo stidljiv – ispričao je Spilberg.
Linč je smekšao kada je saznao da su Spilberg i njegova žena preko njegove fondacije počeli da praktikuju transcendentalnu meditaciju. Ali, on je ipak rekao „ne“.
– Tada sam otišao kod svoje omijene osobe, njegove najbolje prijateljice, Laure Dern i rekao joj: „Morate da nagovorite Dejvida da pristane. Imate dve nedelje!“ Kada smo se sledeći put čuli rekao mi je: „Odlučio sam da prihvatim, ali pod jednim uslovom – želim da nabavim kostim dve nedelje pre i da ga nosim svaki dan.“ Stavio je šešir i pojavio se u jednom pacovskom kostimu – otkrio je Spilberg.
– A vreme koje mu je trebalo da zapali tu cigaru? – upitao je Skorseze. Bio je to komično spor proces.
– To je jedna od stvari koju svi znamo o magiji filmske montaže, možete učiniti da sve traje koliko god želite – zaključio je Spilberg.
Bonus video: Premijera Spilbergove verzije West Side Story