Muzički intermeco - kolekcija ploča Pavla Beljanskog, Foto: Spomen zbirka Pavla Beljanskog

Izložba "Muzički intermeco: kolekcija gramofonskih ploča Pavla Beljanskog" autorke, višeg kustosa Jasmine Jakšić Subić, biće otvorena 11. septembra u 20 sati u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog.

Svedočanstva o životu i ličnosti diplomate i kolekcionara Pavla Beljanskog, pored kolekcije umetničkih dela prve polovine 20. veka, pružaju i predmeti iz manje poznatih zbirki njegovog legata.

Spomen-zbirka Pavla Beljanskog postavkom „Muzički intermeco: kolekcija gramofonskih ploča Pavla Beljanskog“ prvi put prikazuje ovu zbirku u celini, a ona svedoči o ukusu kolekcionara i njegovoj posvećenosti muzici.

Kolekcija gramofonskih ploča Pavla Beljanskog obuhvata reprezentativna izdanja klasične muzike na pločama od šelaka kompanija „Kolumbija“ (Columbia Records), „Hiz masters vojs“ (His Master’s Voice), „Pate“ (Pathé), „Polidor“ (Polydor).

Pavle Beljanski, Prag (oko 1926. godine), Foto: Spomen zbirka Pavla Beljanskog

Na više od 90 snimaka, u par slučajeva na jednoj ploči po dva, za slušanje na brzinama od 78 i 80 obrtaja u minuti, sačuvana su različita dela čuvenih kompozitora iz doba baroka, bečke klasike, romantizma i s početka 20. veka.

Reč je o remek delima Baha, Hendla, Hajdna, Mocarta, Betovena, te velikana 19. veka kao što su Šopen, Šubert, List, Vagner, Smetana i drugi.

Na pločama su uglavnom zastupljeni snimci izvođenja „uživo“, te je tako Beljanski uzbudljivi muzički život svetskih metropola uneo u svoj dom organizujući soaree, priređujući iskustvo gotovo ravno prusustvu u koncertnoj sali, ističu iz Spomen-zbirke.

Zahvaljujući kolekciji gramofonskih ploča, saznajemo više o diplomatskim boravcima Pavla Beljanskog u inostranstvu, gde ga je kolekcionarska strast, uz obilaske muzeja, galerija i antikvarnica, vodila i ka reprezentativnim prodavnicama ploča u Francuskoj i Italiji.

Izložbu prati katalog kolekcije ploča Pavla Beljanskog sa tekstovima autorke projekta Jasmine Jakšić Subić, višeg kustosa, i muzikologa prof. dr Ire Prodanov i dr Milana Milojkovića sa Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Postavka će biti otvorena do 18. oktobra, a prateći program će obuhvatiti autorska predavanja sa slušanjem muzičkog izbora inspirisanog kolekcijom ploča Pavla Beljanskog, kao i koncert studenata Akademije umetnosti u Novom Sadu, nastao kao deo projekta „Umetnost, komunikacija, mediji“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar