Foto: Laguna

Zabavna, iskrena, dinamična i duhovita zbirka putopisa „Nacionalistička geografija“ Dragutina Minića Karla, našeg poznatog satiričara, začinjena originalnim ilustracijama Špire Radulovića, promovisana je u knjižari Delfi SKC.

Osim autora, o knjizi su govorili Ljubivoje Ršumović, pisac, Aleksandar Čotrić, satiričar i pisac, Dubravka Dragović Šehović, urednica, dok je odlomke čitao dramski umetnik Milan Caci Mihailović.

Foto: Laguna

– Knjiga je neobična koliko i njen autor, Karlo Minić je čovek neverovatnog duha i neko ko zna na pravi način da predstavi određene zemlje u kojima je bio ili čak u kojima nije bio. Ove putopisne priče su lični osvrt autora, pogled jednog Srbina, čoveka iz naroda koji različite stvari vidi i od njih napravi anegdotu. Karlo se potrudio da svaku od tih zemalja i njihove žitelje na neki način uporedi sa nama. Uvek su tu fine paralele, sličnosti i razlike. Način njegovog pripovedanja je lak, vedar, optimističan, iako često govori o stvarima koje nisu tako savršene – rekla je urednica Dubravka Dragović Šehović.

Autor je lično predstavio dr Špiru Radulović, lekara i bivšeg načelnika VMA, pukovnika, koji je svojim karikaturama vizuelno dočarao putopise Karla Minića:

– Špiro kao da je bio na ovim putovanjima, ja ga, doduše, nisam video, ali tako je napravio ilustracije – rekao je Minić, a dr Radulović je dodao:

– Sa Karlom drugujem decenijama. Priče su me inspirisale, sa zadovoljstvom sam ih čitao jer sam morao da napravim ilustracije kako on kaže ’sad ili nikad’. Potrudio se i svaku ilustraciju uradio specijalno tako da sam nastojao da ne umanjim vrednost njegovog teksta i da ilustracije budu nešto što će doprineti uspehu knjige i zadovoljstvu čitalaca.

Foto: Laguna

Ljubivoje Ršumović je svoje mišljenje o knjizi „Nacionalistička geografija“ pretočio u duhovitu priču. Najpre je primetio da je Karlova knjiga pitka, nenametljiva i poučna:

– Posle detaljnog čitanja knjige ostaje utisak da bi tu nešto, bez pitanja autora, trebalo promeniti, pa bi novo njegovo modifikovano ime glasilo Dragutin Maksimović Karlo! Minić je za šiparice, tinejdžerke! A on je toliko maksimalno sve ove priče skockao, da bi se složili sa mnom i Desanka, i Dragoslav, i Miroslav Maksimović… Možda bi se i Maksimilijan, onaj iz starog Rima složio, ali je ometen vekovima, pa mora da ćuti!

A, satiričar i pisac Aleksandar Ćotrić je istakao:

– Iako se Karlo i ja veoma dobro poznajemo, iznenađuje me svakom novom knjigom zbog svežine, beskrajne duhovitosti, šarmantnih rečenica, jasnih i višeslojnih. Svaka rečenica je kao aforizam za sebe, neočekivana, i zbog toga knjiga ima dodatnu vrednost, mada se nadam da neće morati da se plaća onaj porez na dodatu vrednost – duhovito je primetio Čotrić, i dodao:

Foto: Laguna

– Karlo je i glavni junak ove knjige. Piše o zemljama koje je posetio ili nije iz neobičnog ugla. Ovde ima i žurnalistike i geografije, istorije, arheologije, književnosti. Knjiga je vrlo kompleksna iako je na prvi pogled lako pisana. Karlo je sličan Momi Kaporu, jer kada čitamo te rečenice mi i vidimo slike, osećamo mirise i ukuse, i kao da smo i mi bili sa njim na tim putovanjima.

„Nacionalistička geografija“ je prva putopisno-satirična knjiga Dragutina Minića Karla.

– Priče sam pisao čitajući svoje članke koje sam svojevremeno slao iz raznih zemalja i malo po sećanju, i mislio sam da je dobro da ostanu zabaležene.

Ako pođemo od pretpostavke da svaku knjigu određuje i duh njenog autora, u ovoj knjizi ima mnogo duha i duhovitosti koja se između ostalog ogleda i u naslovima poglavlja: „Kosovo na Mindanau“, „Kuća cveća u Gizi“, „Ima nešto srpsko u državi kanadskoj“, „Kad će Srbin u kosmos“.

Na putovanjima je Minića sve interesovalo, sve je želeo da opipa, a najčešće se vraćao u Italiju i Trst: „Italija nam je bila sve, i zapad i istok i sever i jug.“

Na pitanje da li je otkrio kako svet vidi nas, Minić je ispričao jednu istinitu anegdotu:

– Kad sam bio u severnoj Italiji, trebalo je da napravim intervju sa jednim industrijalcem koji je mnogo pomogao Crnoj Gori posle zemljotresa, pogotovo Risan, moju tazbinu. I napravio sam veliki intervju. On me je poveo na ručak. Upoznao sam njegovu ženu koja je iz Zaječara, njihovu trojicu sinova. Najmlađi je bio posebno nestašan i zbog toga su ga zvali Serbolino. Kako mi je objasnio njegov otac, kada god se posvađa sa braćom, Serbolino se odmah hvata za nož.

Foto: Laguna

Na kraju, autor je izdvojio da, kad bi se ponovo rodio, isto bi putovao:

– Samo bih sada skoknuo i do Australije koju nisam posetio. Mi smo nebeski narod, ja sam tako pao na planetu Zemlju i šarao po njoj.

Bonus video: „Danas nam je divno dno“: Dragoljub Mićko Ljubičić i Voja Žanetić o humoru koji je publika shvatila ozbiljno

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar