Foto:Shutterstock/EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI/EPA-EFE/ETTORE FERRARI/EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Luka Gvadanjino, Paolo Sorentino i Vim Venders stali su uz italijanske studente nakon pokušaja desničarske vlade da preuzme prestižnu školu filma "Centro Sperimentale".

Potez članova italijanske desničarske vlade da pokušaju da preuzmu upravljanje rimskom filmskom školom  izazvao je bunt njenih studenata i snažnu podršku vrhunskih reditelja u zemlji.

Učenici „Centro Sperimentale“, najstarije i jedne od najprestižnijih filmskih škola na svetu, održali su demonstracije ispred parlamenta u trenutku kada se usvajao zakon koji bi promenio rukovodstvo škole, od strane parlamentarne komisije. Ako ga usvoji parlament, zakon koji se nalazi malim slovima u okviru većeg zakona – u suštini bi zbacio sadašnju predsednicu škole, producentkinju Martu Donzeli, čiji je „Vivo Film“ poznat po indi naslovima kao što su „Nico, 1988“ Suzane Nikijareli i „Sibir“ Abela Ferare – i takođe izbaciti ostatak svog najvišeg menadžmenta dve godine pre isteka njihovog mandata, piše „Varajeti“.

Studenti su pokrenuli peticiju u znak podrške, a koju su potpisali praktično svi najveći reditelji – Marko Belokio, Luka Gvadanjino, Aliće Rorvaher, Paolo Sorentino, Mateo Garone, Mario Martone i takođe, iz Nemačke, Vim Venders.

Vim Venders Foto:EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Osim smenjivanja sadašnjeg rukovodstva, zakon bi takođe dao ovlašćenje nekoliko italijanskih ministarstava da imenuju članove savetodavnog odbora, koje trenutno imenuje predsednik škole. I to bi ovom savetodavnom odboru dalo izvršna ovlašćenja koja trenutno nema. Italija je napravila nagli zaokret udesno prošlog septembra kada je koalicija na čelu sa aktuelnom premijerkom Đorđom Meloni, čija braća imaju neofašističke korene, izašla kao veliki pobednik sa više od 44% glasova na nacionalnim izborima u zemlji. Od tada, članovi desničarskog tabora preduzimaju korake da zadrže veći uticaj u državnim medijima i kulturnim institucijama u zemlji, počevši od promene u najvišem rukovodstvu koju su u maju izazvali na državnoj televiziji RAI.

Preuzimanje RAI nije bilo previše iznenađujuće, jer su donekle slične poteze u prošlosti povlačile levičarske vlade kada su preuzele vlast. Većina mesta moći unutar politički kontrolisanih emitera često je dodeljena sistemskom logikom. Ali kada je u pitanju „Centro Sperimentale“, ovo je prvi put da je formativna institucija postala meta političke moći. U ovom slučaju, ovaj potez je simboličan za to koliko je italijanska desnica odlučna da pokuša da se učvrsti u kreativnoj zajednici zemlje, za koju se zna da je pretežno levičarska.

– Svaka vlada ima pravo da imenuje koga želi – kaže Sara Narduči, studentkinja koja je među onima koji predvode protest, dodajući:

– Ali u „Centro Sperimentale“, nikada se ranije nije desilo da pokušaju da uđu dve godine pre isteka mandata postojećeg menadžmenta.

I direktor Venecijanskog festivala Alberto Barbera takođe je izrazio zabrinutost:

– Zabrinut sam da će proces obnove koji je započela Marta Donzeli biti prekinut. Školu je trebalo renovirati uklanjanjem njenih birokratskih okova. I Donzeli je to radila. Zaista je šteta lišiti je mogućnosti da završi ovaj proces.

Bonus video: Tika Stanić o tome kako smo dospeli u situaciju da su glumci državni neprijatelji broj 1

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar