Izložba fotografija “EkOko”, koja prikazuje prirodna bogatstva Srbije, uspešno je otvorena u Srpskom kulturnom centru "Ivo Andrić" u Pekingu.
Izložbu su svečano otvorili Tatjana Soldat, direktorka Srpskog kulturnog centra u Pekingu, Zvezdan Mančić, predsednik Centra za razvoj fotografije. O velikom interesovanju kineske publike svedoči činjenica da je već tokom prvog dana izložbu “EkOko” pogledalo više od 350 posetilaca.
– Nakon uspešnih otvaranja u Beogradu i Kulturnom centru Srbije u Parizu, sada je i kineska publika u prilici da vidi ove izvanredne radove. Fotografija je najmoćnije sredstvo komunikacije danas. Ima moć da pokrene i preokrene, da podstakne na akciju i bude katalizator promene. Upravo to je bio cilj konkursa – jačanje ekološke svesti i osećaja odgovornosti prema prirodi. Posebno je zadovoljstvo izložiti radove u Srpskom kulturnom centru “Ivo Andrić”, s obzirom na to da se nalazi u najznačajnijoj umetničkoj zoni u Pekingu – rekao je povodom ove jedinstvene postavke Zvezdan Mančić.
“EkOko” predstavlja najbolje radove sa foto-konkursa koji je organizovao Centar za razvoj fotografije, u saradnji sa National Geographic. Fotografije otkrivaju prirodna bogatstva, zaštićena područja, staništa i nacionalne parkove Srbije.
Na konkurs je pristiglo 1.500 fotografija, a stručni žiri je odabrao 30 najboljih. Među nagrađenim fotografima su Josip Šarić (prva nagrada), Jaroslav Pap (druga nagrada) i Nenad Marić (treća nagrada).
Ostali autori čiji će radovi biti predstavljeni uključuju Aleksandra Markovića, Đorđa Đerića, Dragana Babovića, Dragana Lapčevića, Gorana Kovačevića, Jana Vala, Jelenu Tupenara, Lazara Tokovića, Maju Radulović, Miloša Krstića, Petra Nešića, Radovanku Vukosavljević, Sašu Džambića, Sašu Lalića, Snežanu Lerh, Tatjanu Blešić i Vladimira Mijailovića.
Izložba “EkOko” postavlja pitanje o našoj ulozi u očuvanju prirodnih resursa, naglašavajući moć fotografije da utiče na svest i emocije posmatrača. Fotografi, istražujući skrivene kutke prirode, ispituju svoje mesto u njoj. Prirodna dobra planete – biljke, životinje, voda, vazduh i ljudi – podsećaju na odgovornost koju imamo prema budućim generacijama. Radovi u okviru ove postavke opominju: nemamo neograničene resurse, a imamo moć da uništavamo ili stvaramo.
“Priroda je umetničko, autorsko delo, ne smeš je promeniti, preoblikovati, niti neovlašćeno preuzeti”, poruka je ove jedinstvene postavke.
Izložbu u Pekingu organizuje Centar za razvoj fotografije, a realizaciju je podržalo Ministarstvo kulture Republike Srbije.
Bonus video: „Put pravih vrednosti“ – Izložba olimpizma u Srbiji