Jedna od poslastica ovogodišnjeg Arsenal festa bila je i izložba "Andy Warhol" u Umetničkoj galeriji Narodnog muzeja u Kragujevcu.
Posetioci do sutra imaju prilike da vide 40 izabranih grafika Lazara Vujića, jednog od najistaknutijih evropskih galerista. On se upoznao sa Vorholom prilikom rada na grafičkim rešenjima za Zimske olimpijske igre u Sarajevu 1984. godine. Među likovnim rešenjima želeo je da se nađe i Vorholovo.
– Bio je ljubazan, staložen, veliki umetnik, čovek koji je pokazivao poštovanje prema svakom sagovorniku. Vorholova prvobitna ideja za Olimpijske igre bio je skakač, ali se meni više dopao klizač i na kraju smo se odlučili za taj motiv – rekao je Vujić u jednom od intervjua.
Endi Vorhol smatran je za najpoznatijeg i najuspešnijeg umetnika, predstavnik pop-art pravca. Diplomirao je komercijalnu umetnost na Karnegi institutu za tehnologiju u Pitsburgu 1949. godine. Radio je reklamne ilustracije za – Vog, Harpers bazar, Nju Jorker, Glamur. Do početka 60-tih bio je uspešan reklamni ilustrator, ali nije uspevao da dođe do galerija koje su ga uporno odbijale. Tako je počeo je da ih spaja.
Njegova prva samostalna pop-art izložba održala se u Njujorku 1962. i uključivala je neke od njegovih najčuvenijih radova poput „Merilin Diptih“, „100 konzervi supe“, „100 flaša Koka-Kole“ i „100 novčanica dolara“. U tom periodu su nastali i radovi koji su definisali njegovu karijeru, poput mnogobrojnih ilustracija tipično američkih predmeta i poznatih ličnosti – Elizabet Tejlor, Majkl Džekson, Elvis Presli…
U Umetničkoj galeriji Narodnog muzeja u Kragujevcu izloženi su njegovi portreti Merilin Monro, Marte Graham, zatim planetarno poznate limenke supe “Kembel”, te “Space friut” i “Cveće”…
Slika Merilin Monro je 2022. prodata za 200 miliona evra, što je čini najskupljim delom umetnosti 20. veka.
Izložba je privatno vlasništvo „Visconti Fine Art“ kolekcionara Žive Škodlar Vujić i Lazara Vujića iz Slovenije.
Tokom trajanja festivala, kao deo pratećeg programa, posetioci su mogli da uživaju i u muralima istaknute street art umetnice Kraljica Vila – TKV, kao i u fascinantnim skulpturama autora Arpada Slancika, koji je rođen 1974. u nemačkom Esenu, ali se u ranoj mladosti preselio u Suboticu, gde i danas živi i stvara.
– Predstavljam se urbanim skulpturama u dark industrial stilu. Poruka mojih radova je bespomoćnost savremenog čoveka – opisao je Slancik, iza koga su brojne izložbe u našoj zemlji i inostranstvu.
Bonus video: Endi Vorhol na Arsenal festu