Oglas

Tamara Stojanović (2).jpg
JUBILARNI JEDINI PRAVI 50. FESTIVAL FILMSKOG SCENARIJA - GORKI LIST / Tamara Stojanović

13 filmova takmiči se za nagrade, predsednik žirija Basara: 50. Festival filmskog scenarija počinje 9. avgusta u Vrnjačkoj Banji

30. jul. 2026. 17:05

Festival filmskog scenarija biće održan po 50. put u Vrnjačkoj Banji od 9. do 13. avgusta, najavili su organizatori na današnjoj konferenciji za medije u Beogradu.

Oglas

Jubilarni Festival filmskog scenarija odvijaće se pod sloganom "Pola veka zlatnih reči", a u okviru Takmičarskog programa, koji je selektovala Ivana Vujić, pred publikom će biti 13 filmova.

Među tih 13 filmova jesu i četiri koji će na ovom festivalu imati svečane premijere - "Ptica na stazi slonova", "Božićna avantura", "I u dobru i u zlu" i "Duplikat" (koji je ujedno i pobednik Konkursa za najbolji originalni scenario za 2025. godinu).

Tamara Stojanović (6).jpg
JUBILARNI JEDINI PRAVI 50. FESTIVAL FILMSKOG SCENARIJA - GORKI LIST / Tamara Stojanović

U konkurenciji za nagrade su filmovi: "Hajduk u Beogradu", "Biće novih leta", "Mileva Ajnštajn", "Mačji krik", "Đeneral", "Saučesnici", "Povratak Žikine dinastije", "Sedef magla", "Sportsko srce", kao i pomenute četiri premijere . Van konkurencije biće prikazana ostvarenja "Soba 23" i "Žetva".

Žiri koji će dati svoj sud o nagradama za najbolji scenario iz Takmičarskog programa, činiće Svetislav Basara, Biljana Maksić i Miloš Janković, dok će priznanje novinara dodeliti žiri u kom će btii Zorica Dragojević, Aleksandar Gajović, Branimir Lokner i Ljubomir Radanov.

Tamara Stojanović (1)-2.jpg
JUBILARNI JEDINI PRAVI 50. FESTIVAL FILMSKOG SCENARIJA - GORKI LIST / Tamara Stojanović

Festival će svečano biti otvoren 9. avgusta na Letnjoj pozornici "Danilo Bata Stojković", čemu će prethoditi koncert glumca Ivana Bosiljčića pod nazivom "Naše veče" na Trgu kulture, kojim će prodefilovati učesnici i gosti ovogodišnjeg festivala. Projekcijom filma "Hajduk u Beogradu" zvanično će biti otvoren Takmičarski program.

A svečano zatvaranje 13. avgusta biće u znaku projekcije filma "Sportsko srce", dodele priznanja i koncerta "Nagrađenima u čast" u izvođenju Simfonijskog orkestra Zrenjaninske filharmonije.

Tamara Stojanović (1).JPG
JUBILARNI JEDINI PRAVI 50. FESTIVAL FILMSKOG SCENARIJA - GORKI LIST / Tamara Stojanović

Ove godine Festival filmskog scenarija obeležava veliki jubilej - pet decenija postojanja, te će tako, kako je najavljeno na pres konferenciji u Mts dvorani, slaviti autore, scenariste i filmove koji su ostavili neizbrisiv trag u istoriji srpske kinematografije.

U pratećem programu pred publikom će biti izložbe posvećene istoriji Festivala filmskog scenarija i filmskom plakatu, promocije knjiga i monografija, simpozijum "Pola veka Festivala filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji", promocije novih izdanja i koncerata...

Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare