Foto: Promo

Novi članovi žirija za NIN-ovu nagradu su Adrijana Marčetić, Vladimir Gvozden, Aleksandar Jerkov i Mladen Vesković, a iz prethodnog saziva o najboljem romanu objavljenom na srpskom jeziku u 2024. godini odlučivaće i Tamara Mitrović.

Budući da su četiri člana iz ranijeg saziva – Milena Đorđijević, Violeta Stojmenović, Goran Korunović i Žarka Svirčev odustala od daljeg rada u žiriju za prestižno književno priznanje NIN-ovu nagradu za roman godine, odabrana su četiri nova člana.

Glavni urednik Aleksandar Timofejev zajedno sa redakcijom, svesrdno im se zahvalio na hvale vrednom angažmanu.

Mladen Vesković, književni kritičar, esejista, urednik i priređivač, završio je osnovne i master studije na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na grupi za srpsku književnost i jezik sa opštom književnošću. Autor je četiri knjige kritika, eseja i studija o savremenoj srpskoj književnosti. Priredio antologiju srpske priče s ratnom tematikom, kao i više drugih izdanja. Glavni urednik edicije „100 Slovenskih romana“ Foruma slovenskih kultura (Ljubljana). Radi u Ministarstvu kulture, u Sektoru za savremeno stvaralaštvo na poslovima međunarodne saradnje u oblasti izdavaštva i prevodilaštva. U najkraćem; od 1994 kada mu je objavljen prvi tekst u reviji „Ovdje“, a potom i u Letopisu Matice srpske, kako kaže, živi sa književnošću i za književnost; o njoj piše, uređuje knjige, priprema sajmove knjiga….

Mladen Vesković Foto: Ministarstvo kulture

Vladimir Gvozden, profesor je svetske i komparativne književnosti sa teorijom književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Bio je gostujući profesor i istraživač na više univerziteta (Regenzburg, Zagreb, Beč, Inzbruk, Toronto), predavanja i seminare po pozivu držao je na univerzitetima u Bambergu, Gisenu, Pragu, Brnu i UPF Barselona. Autor je brojnih radova, prevoda i više knjiga, uključujući studije “Srpska putopisna kultura 1914-1940”, “Anatomija robe: ogled iz kritike političke ekonomije” (sa A. Lošoncem), “Kapitalizam i književnost” (sa A. Lošoncem), „Komparativna književnost i kultura: kritički uvod“… Urednik je (sa Nemanjom Milenkovićem) programske knjige “Novi Sad: evropska prestonica kulture”, bio je deset godina predsednik žirija za Nagradu „Zlatni suncokret“ (2014-2024).

Aleksandar Jerkov redovni je univerzitetski profesor srpske književnosti XX veka i upravnik Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“. Bio je urednik „Studenta“, glavni i odgovorni urednik „Vidika“, Izdavačkog preduzeća „Prosveta“, „Platoa“ i „Mono i Manjane“ (danas „Vulkan“). Književnu kritiku pisao je od gimnazijskih dana u „Književnoj reči“, NON-u, „Književnim novinama“, „Savremeniku“, „Delu“, „Književnoj kritici“, „Književnosti“ i drugim časopisima. Devedesetih je imao rubriku „PLATΩ kritike“ u kojoj je pisao za „Borbu“, „Našu Borbu“ i „Vreme“. Objavio je više knjiga i antologija i dobio nagrade za knjigu godine; „Milan Bogdanović“ i „Đorđe Jovanović“. Prošle godine objavio je studiju “Istina srpske književnosti” koja je uvodni tom u ciklus knjiga “Smisao (književne) imaginacije” (koji sadrži tomove “Evropa i književna istina”, “Tajna Evrope” i “Nemoguća mesta”) i “Smisao (srpske) poezije” (u kojem su objavljena dva toma, „De/konstitucija“ i „Samo/osporavanje“). Predavao je u Sjedinjenim Američkim državama i Nemačkoj, držao predavanja po pozivu na univerzitetima u Evropi i Americi i učestvovao na više međunarodnih konferencija.

Foto:M.K./ATAImages

Adrijana Marčetić redovni je profesor Filološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Autor je više književno-teorijskih studija, “Figure pripovedanja”, “Istorija i priča”, “O Novoj komparatistici”, za koju je dobila nagradu „Đorđe Jovanović“, “Kritika o kritici”, kao i niza radova objavljenih u značajnijim naučnim i književnim časopisima. Piše književnu kritiku i prati tekuću književnu, a posebno proznu produkciju u Srbiji, bivšim jugoslovenskim republikama, i u regionu Balkana uopšte. U periodu od 2001-2003. godine bila je član NIN-ovog žirija i redovno je u dužem periodu pisala književnu kritiku za ovaj nedeljnik. Bila je član međunarodnog žirija za dodelu nagrade „Balkanika“ od 1999- 2019. godine, kao i žirija za nagradu „Stevan Sremac“ (2017-2019). Dobitnik je nagrade „Milan Bogdanović“ za najbolju kritiku objavljenu u časopisu za 2017. godinu. Prevodi prozu i teorijske tekstove, jedan je od urednika nekoliko naučnih zbornika posvećenih proučavanju komparatistike i savremenih pristupa u izučavanju književnosti.

Podsetimo, Tamara Mitrović diplomirala je na Katedri za opštu književnost i teoriju književnosti na Filološkom fakultetu u Beogradu. Bila je novinarka kulture na TV Studio B i ART televiziji. Od 2012. urednica je Književnog programa Doma kulture Studentski grad, gde je na tribinama koje organizuje razgovarala sa više stotina stotina pisaca iz zemlje i regiona. U okviru izdavačke delatnosti DKSG, uredila je i objavila petnaest knjiga od 2017. godine, od kojih su neke dobile značajna priznanja. Osnovala je književnu nagradu za najbolju nefikcijsku knjigu, koju dodeljuje DKSG, i pokrenula književni festival „PostNINovske čarolije“ koji svakog januara predstavlja najznačajnije romane iz prethodne godine.

Tamara Mitrović Foto: Zorana Mandic/ATAImages

– S obzirom na to da su od početka objavljeni razni romani na srpskom jeziku mogli bi reći da je, na izvestan način, takmičenje za najbolji roman objavljen u ovoj kalendarskoj godini već počelo – poručili iz NIN-a.

NIN poziva izdavače i autore da svoje romane, napisane na srpskom jeziku i prvi put objavljene tokom 2024. godine, pošalju u šest primeraka na adresu NIN-a (Kosovska 10, VII sprat, poštanski fah 41, 11000 Beograd, sa naznakom „Za NIN-ovu nagradu“).

Spisak pristiglih izdanja redovno će biti ažuriran na sajtu nedeljnika NIN.rs, a žiri će, shodno ustaljenoj praksi, krajem godine, dati osvrt na aktuelnu produkciju kada je o romanima reč i potom načiniti širi, uži i najuži izbor. Sredinom, odnosno tokom druge polovine januara 2025. saopštiće konačnu odluku o budućem, 71. dobitniku. Do tada, aktuelni laureat je dobitnik jubilarne, 70. nagrade Stevo Grabovac za roman “Poslije zabave” („Imprimatur“).

Bonus video: Stevo Grabovac – dobitnik 70. NIN-ove nagrade

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar