Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Cedevita Olimpiju rezultatom 88:73 (28:11, 18:17, 18:20, 24:25) u derbiju 20. kola ABA lige i primakli se plej-ofu.

Branilac regionalne titule iskoristio je priliku da se približi učvršćivanju mesta koje vodi u doigravanje. Crveno-beli sada imaju učinak 13-7, ekipa iz Ljubljane je na 12-8, dok Mornar ima isto pobeda i poraz manje.

Zato nas do kraja ligaškog dela očekuje žestoka borba ova tri tima za preostala dva mesta u plej-ofu, jer su Partizan i Budućnost viđeni u borbi za ABA tron.

Zvezda do kraja gostuju FMP i dočekuju Zadar, dok Cedevita Olimpija dočekuje Budućnost i za kraj gostuje Krki. Mornar najpre igra crnogorski derbi u Podgorici, zatim na svom parketu sa Krkom i za kraj gostuje Megi Bemaks.

Odličnu partiju protiv novoformiranog regionalnog tima prikazao je Marko Jagodić-Kuridža, koji je u prvom poluvremenu šutirao bez promašaja iz igre – 6/6. Na kraju je stao na 18 poena kao najefikasniji u pobedničkoj ekipi, po 14 su dodali Kevin Panter i Bili Beron. Zvezda je već u ranoj fazi stekla dvocifrenu prednost, koju je na kratko ispustila samo u završnici meča.

Ipak, dobra odbrana Berona i Lazića, te četiri vezana poena Pantera doneli su mir pred poslednji minut da se sačuva trijumf.

Crvena zvezda – Cedevita Olimpija 88:73 (28:11, 18:17, 18:20, 24:25)

Dvorana: Aleksandar Nikolić. Gledalaca: 4.857. Sudije: Belošević, Hordov, Majkić.

Crvena zvezda: Panter 14, Braun 9, Perperoglu 3, Davidovac, Lazić 8, Beron 14, Gist 7, Lukas 2, Jagodić-Kuridža 18, Dženkins, Odžo 5, Štimac 8 (8sk).

Cedevita Olimpija: Krušlin 10, Krampelj, Hopkins 18, Artis 10, Vujačić, Murić, Mulalić, Miler-Mekintajer 8, Blažić 13, Stipanović 6, Bratož, Cirbes 8.

Budućnost – Mornar 18.00

POSLEDNJA ČETVRTINA Crvena zvezda – Cedevita Olimpija 88:73!

KRAJ – Zvezda je slavila sa 15 razlike, ima pobedu više od Cedevita Olimpije i bolji međusobni skor u slučaju poravnanja, jer je u Ljubljani izgubila sa 11 razlike.

40′ Zvezda ide ka pobedi!

Vezao je Panter četiri poena, penale i zakucavanje posle odlične odbrane Lazića i Brauna – 83:69.

39′ Zvezda na plus 12

Tražio je Šakota da se lopta spušta u reket, jer je rival u bonusu. To su njegovi izabranici i učinili, pa je pogodio Štimac, uzvratio je Hopkins, ali je Lazić pogodio trojku za plus 12 i 79:67! Još 78 sekundi do kraja.

37′ Cedevita Olimpija prišla na jednocifrenu razliku!

Prekinuo je Braun agoniju, ali je Cedevita Olimpija trojkama Artisa prišla na samo minus devet – 74:65. Tajm-aut Šakote, jer su gosti prvi put u jednocifrenom minusu od uvodnih trenutaka meča.

37′ Opet crna rupa Zvezde

Više od tri minuta, skoro puna četiri je Zvezda na samo dva poena, i to oba sa slobodnih bacanja koja je pogodio Kalvin Lukas – 72:58.

33′ Umesto minus devet, plus 13

Imala je Cedevita Olimpija šansu da smanji na jednocifrenu razliku, ali je srljao Jaka Blažić i nije mogao preko Jagodić-Kuridže. Zvezdi se otvorila kontra koju je rešio Panter polaganjem za 68:55.

32′ Tajm-aut Šakote

Prilično je ljut bio trener Zvezde Dragan Šakota, pa je uzeo tajm-aut posle mini-serije Cedevita Olimpije od 5-0. Vezao je Hopkins četiri poena, produžio seriju na 7-0 i smanjio na 11 razlike – 66:55.

31′ Trojka Blažića

Gist otvara poslednju deonicu pogotkom, a uzvraća Jaka Blažić trojkom za 66:51.

TREĆA ČETVRTINA Crvena zvezda – Cedevita Olimpija 64:48!

30′ Samo poen Zvezde za dva i po minuta

Upala je Zvezda u prazan hod, jedini poen za poslednja dva i po minuta četvrtine postigao je Odžo sa penala, ali ni Cedevita Olimpija nije blistala – 64:48.

28′ Beron uzvraća udarac

Kako se gosti približe, tako ABA šampion ima odgovor, ovaj put je Beron pogodio trojku, a Lorenzo Braun zakucao za 63:46.

27′ Serija Cedevita Olimpije 7-2

Bilo je plus 22 za Zvezdu, ali su gosti serijom 7-2 uspeli da priđu na 58:44.

25′ Zvezda opet odmiče

Štimac i Beron brzo vraćaju Zvezdi ubedljivu prednost posle trojke Krušlina – 58:40.

24′ Prvi promašaj Jagodić-Kuridže

Lorenco Braun je pogodio pod faulom za 2+1 i maksimalnih 22 razlike (52:30), ali su Stipanović, Hopkins i Miler-Mekintajer serijom 7-2 smanjili na 54:37 uz prvi promašaj Jagodić-Kuridže.

21′ Jagodić-Kuridža šou!

Nastavlja Marko Jagodić-Kurdiža da igra možda i partiju karijere. Ne zna za promašaj, već se novom trojkom pobrinuo za +21 i 49:28.

DRUGA ČETVRTINA Crvena zvezda – Cedevita Olimpija 46:28!

Sjajno poluvreme Zvezde koja je sredinom prve četvrtine stekla dvocifrenu prednost koju nije ispuštala. Apsolutno kontroliše utakmicu i sigurnom igrom korača ka veoma bitnom trijumfu. Blistao je Marko Jagodić-Kuridža sa 13 poena bez promašaja, 6/6 iz igre, za nepunih 12 minuta. Pratio ga je Beron sa 6, po 5 su postigli Lazić i Gist.

U dresu Cedevita Olimpije nema nijednog dvocifrenog igrača, bolji od ostalih su Hopkins i Cirbes sa po 6 poena.

O agresivnosti gostiju svedoči i to da je Zvezda prva slobodna bacanja izvela u poslednjem minutu druge četvrtine, a Gist je imao polovičan učinak. Hopkins je trojkom smanjio zaostatak, dok je Panter „dugom dvojkom“ potvrdio dominaciju crveno-belih pred veliki odmor – 46:28.

19′ Sjajna akcija Lukasa i Gista

Omiljena akcija Džejmsa Gista i dodavanje za alej-up završio je iskusni centar u svom stilu, iako finiš poluvremena prolazi u prilično mirnom ritmu – 43:24. Novoformirani tim se tek toliko primakao preko Cirbesa i Blažića, bivših igrača kluba sa Malog Kalemegdana.

17′ Crveno-beli čuvaju ubedljivu prednost

Kevin Panter je vratio Zvezdi vođstvo veće od 20 poena, ali je Hopkins uzvratio, međutim, gosti nikako ne mogu da ugroze prednost domaćina – 39:20.

15′ Trojka Perperoglua

Prekinuo je Stratos Perperoglu prazan hod domaćina trojkom za plus 19, a Cedevita Olimpija je tačno na sredini druge četvrtine izašla iz bonusa – 37:18.

14′ Zvezda malo stala

Zvezda je malo usporila u napadu, više od minut je bez koša, jedino je Odžo pogađao, ali fali kreacije u napadu – 34:18.

13′ Prva trojka Cedevite Olimpije

Filip Krušlin postiže prvu trojku za goste iz petog pokušaja, pa je trener ABA šampiona Dragan Šakota zatržio tajm-aut – 32:16.

11′ Posle novog pogotka i 13. poena, otišao je Jagodić-Kuridža na klupu da odmori. Zvezda šutira skoro 70%, trojke 4/7 i 8/11 za dva poena – 30:11.

PRVA ČETVRTINA Crvena zvezda – Cedevita Olimpija 28:11!

Kapiten Zvezde Branko Lazić vezao je pet poena, pre trojke je završio sjajnu akciju domaćina, dok je Braun polaganjem zaokružio seriju 7-0 za ogromnih 28:11.

8′ Zvezdina dominacija u reketu

Nemaju gosti iz Ljubljane rešenje za Zvezdine centre, pa je Štimac nastavio da pokađa iz reketa, a Jagodić-Kuridža je trojkom došao već do 11. poena – 21:7.

6′ Jagodić-Kuridža ne staje

Vezao je krilni centar Zvezde šest poena, dok se Štimac pobrinuo za dvocifren plus već sredinom prve četvrtine – 14:4!

4′ Gosti se pomerili sa nule!

Prvi koš za Cedevita Olimpiju postiže Jaka Blažić, bivši košarkaš Zvezde. Ipak, vraća Jagodić-Kuridža plus osam – 10:2!

3′ Sjajan početak Zvezde

Nova trojka Berona, iz drugog pokušaja, pa asistencija Brauna za Jagodić-Kuridžu, za vođstvo 8:0. Mora trener Cedevita Olimpije Jurica Golemac da uzme tajm-aut.

1′ Trojka Berona!

Ni Cedevita Olimpija nije iskoristila prvi napad, što je kaznio Bili Beron prvom trojkom na meču – 3:0!

1′ Startne petorke – Zvezda prva krenula

Prvi napad imali su crveno-beli, ali su ga neuspešno završili. Startna petorka Zvezde: Braun, Lazić, Beron, Jagodić-Kuridža, Štimac. Za goste su meč počeli: Miler-Mekintajer, Blažić, Murić, Hopkins, Stipanović.