Jelena Bulajić Foto: Zoran Lončarević

Nekadašnji fudbaleri Nemanja Vidić i Geri Lineker prethodnih dana našli su se u fokusu javnosti Srbije i Velike Britanije. Borbe bez lopte koje su vodili, svako na svom terenu, izgledaju različito, ali na identičan način pokazuju dokle je vlast spremna da ide. Naravno, ako joj se dozvoli.

Nemanja Vidić se kandidovao za predsednika Fudbalskog saveza Srbije sa verom da mnogo toga treba da se menja u najvažnijoj sporednoj stvari i željom da nosi te promene. Podržali su ga određeni uspešni pojedinci iz drugih oblasti društva, pokoja fudbalska legenda starije generacije i njegovi prijatelji iz fudbalskih dana. Bilo je, jasno, i one tihe pohvale i laganog tapšanja po ramenu kad niko ne vidi, ali bez stvarne namere da se podrška iskaže na pravi način i na pravom mestu kada za to dođe vreme.

Međutim, sve je to palo u vodu kada je mašinerija vlasti, koja je fudbal i stadione odavno pretvorila u sve ono što ne treba da budu, odlučila da Vidiću pokaže da u njihovim igrama njegovo fudbalsko umeće i čisto srce ništa ne znače. Ne samo da ne znače, već ozbiljno smetaju.

Negde u isto vreme kad se dešava ova srpska fudbalska saga, proslavljeni engleski fudbaler Geri Lineker, koji godinama radi kao komentator na BBC, odlučio je da se pozabavi analizom državne politike. Na Tviteru je napisao da je odnos vlade u Londonu prema migrantima „okrutan i da rečnik koji koristi nije mnogo drugačiji od onoga u Nemačkoj tridesetih godina“. Posle te ocene, britanski javni servis ga je suspendovao.

I onda stiže fudbalski vikend, koji će pokazati svu razliku između Srba i Engleza. Ne između države Srbije i Velike Britanije, jer tu su se i jedna i druga vlast pokazale sličnima. Već između stanovnika dve zemlje i njihove želje da zaista budu građani svojih država.

Fudbalski vikend za pamćenje. Jedna za drugom fudbalske i komentatorske zvezde odbijale su gostovanje na BBC dok se u studio ne vrati Geri Lineker. Igrači su posle utakmica izbegavali mikrofon britanskog javnog servisa, a navijači nisu štedeli BBC u pogrdama na kako niske grane je pao. U svakom pogledu, potpuna propast za jedan od najuglednijih svetskih medija.

Ponedeljak je doneo otrežnjenje. BBC je ukinuo Linekerovu suspenziju. I u Srbiji je tog dana došlo do otrežnjenja, ali na drugi način. Nemanja Vidić se povukao iz trke i probleme u srpskom fudbalu ostavio na rešavanje onima koji su ih i napravili.

Nije ovo priča o Nemanji i Geriju. Oni su samo dvojica pojedinaca, koja su branila pravo da imaju svoje mišljenje i da u skladu s njim postupaju. Narodski rečeno, da rade onako kako misle.

Ovo je priča o većini u Srbiji, koja večito traži nečije skute iza kojih će se sakriti i bez obzira na priče o junačkoj borbi svojih predaka, na prvi znak problema kukavički pogne glavu. Nije uvek samo do onih koji su na vlasti, vrlo često je i do onih kojima se vlada i u čije ime se vlada.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar