Ponovo smo se suočili sa tenzijama na Kosovu. Ne znam po koji put čitam bombastične naslove i gledam patriotsko busanje u grudi. Kad se sve to iskombinuje – televizija, portali, društvene mreže, onda stvarno izgleda dramatično. Ali, znamo valjda za jadac, a znamo i igrače.
Zapadni partneri su pred Prištinu i Beograd izneli predlog konačnog rešenja, a strane u pregovorima podizanjem uloga postavljaju pregovaračku poziciju.
Da bi dobile bar približno onome što očekuju moraju da traže više. Pominjanje ratne opasnosti i zebnja za očuvanjem mira u južnoj srpskoj pokrajini – koja iz godine u godinu sve više postaje sused – ne stoji iz više razloga.
Vojska ne može preko administrativne linije ukoliko ne želimo reprizu 1999. Na Kosovu je i dalje NATO u formatu Kfora. Nisu valjda EUropljani i Ameri izgoreli po glavi da dok traje rat u Ukrajini otvore još jedan front u Evropi.
Setite se kakve su onomad bile tenzije kada je Priština uvela takse na robu iz Srbije. Situacija je bila na ivici humanitarne katastrofe. Na kraju su pregovarači seli na hoklicu i pred američkim predsednikom je potpisan Vašingtonski sporazum. I ovog puta će da bude postignut nekakav dogovor.
Ovde su obe strane svesne da će Ujka Sem da im lupi dandaru ukoliko ne budu kooperativne. Nije džabe u Prištinu pa u Beograd dolazio izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar. Izaslanik SAD nije došao da bi između Prištine i Beograda narasle tenzije ili buknuo rat nego da ubrza Vučića i Kurtija u postizanju konačnog dogovora.
Postoje dogovori i sporazumi koje postižemo s vlastima Kosova, ali i dogovori koje državni vrh, odnosno predsednik Aleksandar Vučić, pravi sa ostalim akterima – partnerima sa Zapada. U ovom trenutku, nakon odbijanja francusko – nemačkog predloga, čini se da je predsednik bliži Vašingtonu nego Briselu. I sam Vučić je rekao da su Amerikanci bili korektniji od Evropljana:
„Oni će uvek da budu na strani svoga čeljadeta starog 14 godina. Ali kada to čeljade krene da uzima komšiju iz čista mira, oni znaju da kažu: Hej, pa nekad je krivo i naše čeljade“.
I još nešto ruši priču o tome da smo na ivici sukoba. Znali smo da će do ovoga da dođe. Promena registarskih tablica u srpskim sredinama na Kosovu je najavljena, a mi smo dočekali krizu bez direktora Bezbednosno informativne agencije. Najvažnija obaveštajno bezbednosna služba je obezglavljena.
Biće da je pronađeno kadrovsko rešenje, pušten je probni balon, objavljeno je nezvanično da će to biti Aleksandar Vulin, a onda se neko sa Zapada usprotivio zbog proputinovskih stavova bivšeg ministra i predsednik je morao da odstupi.
A i šta će nam direktor BIA kad ovaj posao može da završi i režiser i upravitelj kriznih situacija. Balkan je mali studio sa puno režisera.
BONUS VIDEO: Bezbednosno – informativna agencija i njeni direktori