Kad su kandidati za predsednika u pitanju, na crtu lideru Srpske napredne stranke Aleksandru Vučiću 3. aprila će izaći general Zdravko Ponoš ispred koalicije Ujedinjena Srbija, kandidatkinja “Moramo” Biljana Stojković, lideri Dveri i Demokratske stranke Srbije Boško Obradović i Miloš Jovanović ispred Patriotskog bloka i koalicije NADA, predsednica pokreta Zavetnici Milica Đurđević, Branka Stamenković kao kandidatkinja koalicije Suverenisti i predsednik Srpske desnice Miša Vacić.
U poslednjem trenutku iz trke su se povukli novinar Srđan Škoro, kandidat koalicije “Ajmo ljudi” profesor Dragoslav Šumarac i predsednik Pokreta crno na belo profesor Vladimir Vuletić. Oni kandidati za predsednika koji se bore za pobedu na izborima, svakako nisu u ravnopravnim pozicijama.
Tome u prilog govori podaci Transparentnosti Srbija, koji kažu da su pripreme za izbore obeležile intenzivna funkcinerska kampanja, veće učešće državnih funkcionera u stranačkim aktivnostima nego u prethodnim izbornim ciklusima i medijska dominacija Aleksandra Vučića i njegove liste kroz kombinaciju funkcionerske kampanje, izjava i gostovanja na televiziji, kao i oglavašavanja.
Da će Aleksandar Vučić biti kandidat Srpske napredne stranke na predsedničkim izborima, koji će u Srbiji biti održani 3. aprila, odlučeno je na zatvorenoj sednici te partije. Odluku je saopštila premijerka i potpredsednica Glavnog odbora stranke Ana Brnabić. Vučić je kampanju započeo u Leskovcu.
Od tada do danas Vučić je gotovo svakog dana gost u emisijama na televizijama sa nacionalnom pokrivenošću, koje svakodnevno izveštavaju i o njegovim predsedničkim aktivnostima po Srbiji.
Član Upravnog odbora Transparentnosti Srbija Zlatko Minić ukazao je na to da je za predsednika države Aleksandra Vučića karakteristično to „kombinovanje“ funkcionerske kampanje i stranačkih aktivnosti, tako što u nekom mestu nastupa kao državni zvaničnik, a potom tu održi stranački miting.
„Vučić je za ovih 26 dana imao 11 promotivnih aktivnosti otvaranja objekata ili polaganje kamena temeljaca, od toga samo u prošloj nedelji šest“, rekao je Minić, koji je podsetio da se pod funkcionerskom kampanjom podrazumeva aktivnost javnih funkcionera koja se prikazuje kao njihov „redovan rad“, a zapravo je deo političke promocije.
On je istakao da nastupi državnih funkcionera obavezno prate hvalospevi prema Vučiću, što se videlo u „čudnom toku misli kod ministra unutrašnjih poslova Aleksandara Vulina“.
Kad su ostali kandidati za predsednika u pitanju, istraživanja kažu da nakon Vučića najbolji rejting ima general Zdravko Ponoš kao predsednički kandidat Ujedinjene Srbije.
Da je upravo Ponoš najbliži kandidatu za predsednika dela opozicije okupljene oko SSP, DS i NS list Nova pisao je još 1. novembra prošle godine.
Nekoliko meseci kasnije, to je i potvrđeno, čime je stavljena tačka na višenedeljne teške razgovore među strankama ovog bloka oko toga da li je možda bolji izbor potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić.
Kad je reč o kampanji, Ponoš je u intervjuu za Nova.rs govorio i o tome da li je 10 dana kampanje sa sredstvima iz budžeta opoziciji dovoljno, rekoa sledeće:
“Moglo bi da se uradi dosta kad bi mediji bili otvoreniji. Mi smo i dalje manje više fokusirani na društvene mreže, što ima ograničeni domašaj, ne preveliki. Teško se prevazilazi problem vidljivosti i prepoznatljivosti bez pristupa medijima sa nacionalnim pokrivanjem, a pogotovu RTS-u. Kao što znate dobar deo Srbije reaguje tako da kad čujete da znaju da se nešto desilo i pitate kako to znaju, odgovoraju da je bilo na televiziji. Ako vas nema na toj televiziji kao da vas nema. A u isto vreme predsednik države, odlazeći doduše, ove nedelje četiri puta gostuje u raznim emisijama u trajanju od sat ili dva. To je potpuno privatizovana država, medijski prostor, spoljna politika. A u isto vreme nema hrabrosti da razgovara sa novinarima s kojima se nije unapred dogovorio, da ne govorimo da nema hrabrosti za razgovor sa konkurencijom”, rekao je Ponoš i dodao:
“Ja sam uvek raspoložen da razgovaram sa njim gde god hoće. Može i ispred seoskog doma, zadruge, uz pivo. Može i na RTS-u. Neka bira gde hoće. Ali, ne verujem. Kukavica je. Ja ga čekam, ali dosad se pokazalo da je kukavica”.
Profesorka Biološkog fakulteta i članica Skupštine slobodne Srbije Biljana Stojković je kandidat za predsednika koalicije Moramo.
Na predizbornom skupu u Gornjim Nedeljicama, Stojković je objavila da je prihvatila kanidaturu uz poruku da će učiniti sve da se poštuje Ustav Srbije, da svi građani imaju pravdu.
„Zastupaću ustavni patriotizam, umesto primitivnog nacionalizma koji nas tera samo u mržnju“, rekla je ona.
„Svako uopštavanje dovodi do toga da ne vidimo ono što je novo, da ne vidimo ono što donosi razliku. Kao nikada do sada, politička scena je podeljena na staromodne političke partije sa jedne strane i autentičnu zeleno – levu koaliciju “Moramo” sastavljenu od građanskih pokreta“, naglasila je Stojković.
Kao redovna profesorka na Biološkom fakultetu Stojkovoić je rekla da o stanju u našem obrazovnom sistemu govori iz “prve ruke” i ocenila da je neophodno redifinisati školske programe i smanjiti opterećenje učenika.
„Slušam kako svi govore o reformama, a šta je ono što je njihov krajnji cilj? Cilj moraju da budu zadovoljan nastavnik i uspešan učenik, koji su temelj svakog društva. Zadovoljan nastavnik je naravno nastavnik, odnosno učitelj i profesor, kom je vraćen ugled, visoko poštovano mesto u zajednici, koji dostojanstveno živi od svog rada. Uspešan učenik, pored toga što posle završene škole barata znanjem koje ume i da upotrebi, u koje je siguran, koje mu otvara vrata i pruža sigurnost, on je takođe emotivno osposobljen za dalji život, sa njim se razgovaralo, njegove emocije su tretirane kao planska tema, njemu su jasno predstavljane i približavane razlike među ljudima, a odlasci u prirodu su mu deo nastavnog plana“, rekla je Stojković.
Predsednik Dveri Boško Obradović jedan je od prvih lidera koji su najavili da će kandidat za predsednika.
On će biti kandidat Patriotskog bloka, a Obradović je istakao da je njegov motiv to što „Srbija danas očigledno nije u dobrom stanju“ i ocenio je da vlast „nije vođena „ljubavlju prema otadžbini“.
„Da vole Srbiju, ne bi trgovali Kosovom i Metohijom, ne bi pljačkali seljake, radnike i preduzetnike, ne bi ponižavali srpske porodice, ne bi prodavali srpsku zemlju, vodu i vazduh“, kazao je Obradović i dodao:
“Kao budući predsednik Srbije biću garant da domaći preduzetnik dođe u prvi plan“.
On je ukazao da se do sada stranom investitoru klanjalo i davali svi resursi za ulaganje – besplatno zemljište, ogromne subvencije i jeftina radna snaga.
„To će prvo biti promenjeno kad Patriotski blok bude odlučivao“, poručio je Obradović.
Kandidaturu za predsednika Srbije koalicije NADA (DSS-POKS) predao je i lider Demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović. On je istakao da ni vlast, ali ni deo “briselske opozicije“, ne dele vrednosti ove koalicije – demokratiju i patriotizam.
Jovanović u trku za predsednika ulazi vrlo optimistično uz uverenje da može da uđe u drugi krug predsedničkih izbora.
“Mi hoćemo da vodimo Srbiju i ne kandidujem se da bih statirao, već da budem predsednik Republike”, rekao je Jovanović.
Izjavio je i da se zalaže za pravljenje „naše elite“ i da će ukoliko dođe na vlast da napravi visoku školu državne uprave.
„Njom ćemo konačno, bez ikakvog nepotizma, upisivati najkvalitetniju mladež, koja će iz te škole izlaziti kao izuzetno obrazovani i nadareni ljudi“, rekao je Jovanović na predstavljaju programa te koalicije i dodao da u Srbiji trenutno ne postoje kvalitetne visoke škole.
Iako je Milica Đurđević Stamenkovski iz Zavetnika već najavila da će se kandidovati na predsedničkim, došlo je do zabune kada su neki mediji objavili da će ovaj pokret biti u koaliciji sa SPS.
Na pitanje da prokomentariše navode da izlazi na predsedničke izbore kako bi radila u korist i za pobedu Vučića, Đurđević je rekla:
“To je površno i maliciozno viđenje situacije od strane mojih opozicionih konkurenata koji su očigledno zabrinuti zbog istraživanja koja govore da imam ozbiljne šanse da ostvarim dobar rezultat, kao i da imam podršku među apstinentima. Takođe, istraživanja pokazuju da imamo najviše šanse da dopremo do birača SNS”, rekla je Đurđević u intervjuu za Danas.
Izjavila je i da veruje da će nakon izbora državne institucije izgledati drugačije, navodeći da ne želi da se Srbija „personalizuje i da se jedan čovek izjednači sa čitavom državom“.
„Imamo potvrde i izjave predstavnika vlasti da je Aleksandar Vučić ključan i u untrašnjoj i u spoljnoj politici. On se kao predsednik nije uvek držao svojih ustavnih ovlašćenja. To je manir koji je pratio i Borisa Tadića, danas Aleksandra Vučića“, rekla je Đurđević Stamenkovski za list Danas.
Ona je istakla da je to „jedan od osnovnih motiva zbog kojih izlazi na izbore želeći da se kao predsednik drži ustavnih ovlašćenja i bude predsednik svim građanima“.
Branka Stamenković je treća žena kanidat za predsednika Srbije. U trku ulazi kao predlog koalicije „Suverenisti“. Ona je bivša predsednica i narodna poslanica Dosta je bilo.
„Predsednik mora da razume narod, on deli sudbinu naroda. Svesna sam odgovornosti koje ova funkcija nosi“, rekla je Stamenković na konferenciji za novinare.
Kaže da je spremna da predstavlja svoju državu i narod. Republiku Srpsku i Kosovo vidi kao nacionalna pitanja koja ne bi trebalo da dele vlast i opoziciju. Put u ovakvu EU za nju je „put u ropstvo“. U javnosti se predstavlja kao lingvistkinja i astrološkinja, a za sebe kaže da je „kraljica retrogradnog Merkura“.
Predsednik Dosta je bilo Saša Radulović istakao je da Stamenković ima dovoljno životnog i radnog iskustva u realnom sektoru, kao i da razume građane i narod, jer s građanima živi, vozi se gradskim prevozom i ima sličan kućni budžet kao oni, dodavši da njihov kandidat veruje da Srbija nema alternativu.
Stamenković je istakla da kabinet predsednika ne sme biti mesto odakle se vodi stranačka politika, već državna i da očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije i Republike Srpske moraju biti prioriteti svakog predsednika.
Ona je istakla da je dete roditelja sa sela, da radi od 17. godine i da je u politiku ušla posle 30 godina rada u realnom sektoru i da očekuje da joj kao ženi iz naroda građani ukažu poverenje da predstavlja Srbiju.
Radulović je istakao da se mora doći do drugog kruga izbora kako bi se pobedio aktuelni predsednik Aleksandar Vučić, a da je Srbiji potreban kandidat koji može da pridobije i meke birače vlasti i apstinente.
Lider Srpske desnice Miša Vacić je na konferenciji za novinare u Beogradu rekao da ne žele „ni da se udružuju sa onima kojima je vrhovna komanda u stranim ambasadama, ni da podrže postojeću vlast, već da pokažu da postoji i najzdraviji deo naroda koji je spreman da sopstvenim političkim pravcem kreće, suverenistički, patriotski i da pokaže da ima veliki udeo u političkom bitisanju Srbije“.
Prilikom predaje potpisa za svoju kandidaturu Vacić je pred RIK stigao u „blindiranom džipu ruskih registarskih tablica, u koloni više desetina vozila za srpskim i ruskim zastavama i uz bakljadu“. U koloni je, kako kažu, bilo još vozila sa ruskim tablicama, a neki od njih su imali oznaku „Z“, kao znak podrške Rusiji u aktuelnom sukobu sa Ukrajinom.
On je rekao da Srbi treba da se ugledaju na Rusiju koja je, kako navodi, upravo „kroz osnaživanje ekonomije i vojske došla u situaciju da obnovi svoju državnost teritorijama izgubljenim pod komunizmom“.
Vacić je rekao da je jedini kandidat za predsednika koji „ne zagovara neutralnost, već punu podršku Rusiji povodom tekuće specijalne operacije u Ukrajini“.
Ukazao je i da „za razliku od njegovih protiv kandidata koji već dugo, neki i decenijama, žive od politike i na grbači naroda, on kandidat iz naroda“.
BONUS VIDEO: Poražavajuća anketa o glasanju: Neću da se mešam u to
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare