Sudeći po fotografijama koje je objavila NASA, Sunce je odlično raspoloženo ove nedelje.
Snimak slučajnog spektakla koji je nastao prirodnim procesima na površini nama najbliže zvezde objavila je jedna od Nasinih opservatorija na nalogu posvećenom Suncu, uz objašnjenje ovog zanimljivog fenomena.
Say cheese! 📸
— NASA Sun, Space & Scream 🎃 (@NASASun) October 26, 2022
Today, NASA’s Solar Dynamics Observatory caught the Sun "smiling." Seen in ultraviolet light, these dark patches on the Sun are known as coronal holes and are regions where fast solar wind gushes out into space. pic.twitter.com/hVRXaN7Z31
„Osmeh“ koji ovde vidimo su zapravo koronalne rupe posmatrane u ultraljubičastom svetlu, koje predstavljaju delove Sunca sa manjom gustinom plazme u gornjim slojevima atmosfere. Iz ovih rupa, koje se nazivaju i crne mrlje, u svemir izbijaju brzi solarni vetrovi.
Snimak je napravio satelit „Solar Dynamics Observatory“ koji se nalazi u Zemljinoj orbiti i čija je svrha praćenje solarne aktivnosti.
Ono što se ovde zaista dešava je psihološki fenomen pareidolije, gde zamišljamo da vidimo stvari poput lica u nasumičnim obrascima. To je trik uma, samo što se ovaj put odigrava na ogromnoj skali veličine Sunca, objašnjava „Sajens Alert“.
Uživajte u prizoru nasumičnog spoja solarne fizike i ljudske psihologije.
***