Windows 11 je prepun bagova. Čak tri meseca nakon lansiranja majkrosoft aktivno ispravlja nepravilnosti. Iako ima pomaka, situacija je daleko od idealne.
Instalirali smo novi Windows 11 i zaronili u novo iskustvo koje majkrosoft nudi. Očekivali smo napredan i moderan operativni sistem, ali izgleda da to nije ono što smo dobili.
U ovom članku ćemo izdvojiti neke od najvećih problema koje smo uočili tokom tri meseca testiranja novog operativnog sistema.
„File explorer“ na Windows-u 11 je dobio novi izgled, ali smanjenu funkcionalnost.
Novi dizajn je svedeniji i bolji, ali prepun bagova.
Iako je Majkrosoft u međuvremenu ispravio značajan broj bagova, novi pregledač fajlova je veoma nestabilan i zamrzava se i po nekoliko puta na dan. Pored toga, mnoge opcije su skrivene u potkategorijama i jako ih je teško pronaći.
Manipulacija datotekama je sama srž Windows-a i kada ovaj program ne radi kako treba, praktično ceo operativni sistem postaje beskoristan.
Explorer nikada nije bio idealan, ali ovo je, nažalost, njegovo najgore izdanje dosad.
Novi taskbar je još jedna stavka kojoj je značajno smanjen broj funkcija u novoj verziji operativnog sistema. Ukoliko kliknete desnim klikom bilo gde na taskbaru dobićete samo opciju „taskbar settings“.
Windows 10 ima značajan broj opcija kada to isto uradite, a funkcije poput Wi-Fi i kontrole zvuka su sada sve u jednom kontrolnom centru i podrazumevaju dodatni korak svaki put kada želite da ih koristite.
I to nije sve. Ukoliko imate više monitora, sat će biti vidljiv samo na jednom.
Kada su fajlovi u pitanju, nije moguće privlačiti ih na ikonicu programa i aktivirati program. Čak ni same ikonice više nije moguće prevlačenjem zakačiti za taskbar, već je samo moguće uz pomoć opcije „pin to taskbar“ u kontekstualnom meniju.
Kako to izgleda u praksi možete videti na videu ispod:
Na Windows-u 11 prvo morate otvoriti program, pa tek onda prevući željeni fajl u taj program. Ovo značajno smanjuje produktivnost i povećava broj koraka kada god nešto želite da uradite. Stoga Majkrosoftovo obećanje veće produktivnosti na novoj verziji OS-a nije ispunjeno.
Za razliku od Windows-a 10, veličina i pozicija taskbara se ne mogu promeniti.
Majkrosoft je na predstavljanju novog OS-a obećao drastično unapređeno iskustvo za gejmere, ali se to nije dogodilo.
Ukoliko imate neki od novih AMD Ryzen procesora, možete imati dosta problema sa igrama na Windows 11. U pojedinim naslovima gubite i do 50% performansi zbog lošeg upravljanja procesima na operativnom sistemu. Na svu sreću, neki bagovi su ispravljeni, ali tu nije kraj.
Čak i Intel procesori imaju problema na novoj platformi. Iako nismo uočiti taj problem tokom testiranja, određeni broj korisnika je prijavio da na pojedinim intel modelima procesora u sred igranja monitor pocrni i računar prestane da reaguje. Za sada se nagađa da je to zbog nove opcije zvane AutoHDR, ali kompanija idalje nije uspela da ispravi ovaj problem koji pogađa jedan deo korisnika.
Gejmerima se za sada preporučuje da se drže Windows-a 10.
Korisničko okruženje Windows-a 11 takođe ima nekoliko problema.
Zbog uklonjenih ivica na prozorima, jako je teško naći tačku na kojoj će kursor miša dozvoliti prilagođavanje veličine prozora.
Kontekstualnim menijima nedostaje mnogo opcija. Sada postoji stavka „show more options“ koja otvara stari Windows 10 kontekstualni meni sa potpunom listom funkcija koje nedostaju na novom OS-u.
Pojedini elementi OS-a su i dalje u devedesetim godinama prošlog veka. Nedostatak konzistentnosti je još uvek prisutan pa tako postoje duplirana podešavanja u kontrolnoj tabli (control panel) i podešavanjima.
Gorenavedeni problemi su samo deo priče. Postoji još mnogo stvari za prepravku.
Pretraga u start meniju daje prioritet preporukama sa interneta u odnosu na lokalne fajlove.
Promena podrazumevanog pregledača je noćna mora. Podrazumeva promenu svake web ekstenzije ponaosob (ukupno ih ima 22). Ovaj namerni potez Majkrosofta je samo iz jednog razloga zvanog Microsoft Edge.
Podešavanja su preglednija i bolje kategorisana od onih na Windows 10, sa nekoliko bagova. Srećom, dosta ovih problema je prepravljeno u međuvremenu.
Windows 11 dolazi kao iznenađenje nakon najave Majkrosofta da će Windows 10 biti poslednja verzija ovog OS-a pre nekoliko godina.
Noviteti su bili hitno potrebni, ali ne po cenu uskraćivanja funkcionalnosti. Windows-u 11 je potrebno još vremena da postane pristojan sistem za svakodnevnu upotrebu, a još više da se inkorporira u poslovna okruženja gde je desetka i dalje dominantna.
Programerske aljkavosti poput ovih su Windows Vistu koštale mnogo i uništile joj reputaciju. Ovo ne znači da će Windows 11 završiti isto kao Vista, ali ukoliko majkrosoft ne učini novi operativni sistem funkcionalnijim, desetka će još dugo vladati.
Ukratko, Windows 11 još uvek nije završen i zaokružen proizvod i nudi polovično iskustvo.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare