Foto: Shutterstock

Proizvođači automobila i elektronskih naprava, od televizora do "pametnih telefona", digli su uzbunu zbog svetske nestašice čipova, što dovodi do zastoja u proizvodnji, i to u trenutku kada se potražnja vraća na staro, posle krize prouzrokovane koronavirusom.

Do ovog problema dovelo je nekoliko različitih uzroka, tvrde analitičari, uključujući kupovinu na veliko od strane Huavei-ja, požar u kompaniji za proizvodnju čipova u Japanu, karantin zbog koronavirusa u jugoistočnoj Aziji, kao i štrajkove u Francuskoj.

Još važnije, veći problem je nedostatak investicija u kompanije koje se bave proizvodnjom čipova od osam inča, najčešće u vlasništvu firma iz Azije, što je dovelo do znatnih poteškoća u ispunjavanju zacrtane produkcije u proizvodnji 5G telefona, laptopova i automobila.

Pročitajte još...

„Cela elektronska industrija ima problem sa nedostatkom delova“, rekao je Doni Žang, izvršni direktor kompanije „Sand and Wave“ iz Šenžena. „Planirali smo da završimo proizvodnju za jedan mesec, ali će izgleda biti potrebno dva“, dodao je Žang.

To odlaganje bi moglo da bude još duže kada su u pitanju bežična mreža i Blutut, pošto bi odlaganje u njihovom slučaju moglo da potraje čak i deset nedelja, dok proizvođači automoto proizvoda iz Kine, odakle je i prvo ukazano na problem, veruju da će prvi efekti nastupiti početnom sledeće godine.

Prva na udaru će biti Kina, gde se tržište oporavilo neočekivano brzo od krize prozrokovane pandemijom, potražnja za laptopovima i mobilnim telefonima je porasla širom sveta, čak i u mestima gde je kriza još uvek u punom zamahu, poput Evrope i Sjedinjenih Ameirčkih Država.

„S obzirom na to da se svi snabdevaju sa istih mesta, nedostatak resorsa će se osetiti u svim sektorima. Ovi su prvi „na udaru“, rekao je Kevin Anderson, stariji analitičar u Omdiji.

Foto: Shutterstock

Pored rasta cena krajnjih proizvoda zbog rasta cena delova i materijala, dodatan problem predstavlja i to što su velikani poput Huaveja odlučili da naprave zalihe kako bi kroz krizu prošli uz najmanje moguće posledice.

Nije poznato koliko će potrajati kriza, ali je, po svemu sudeći, problem sa čipovima tek jedan u nizu izazova sa kojima će se tržište susresti u narednim mesecima, možda čak i godinama, dok pokušava da se vrati u normalan vid funkcionisanja nakon višemesečnih vanrednih uslova.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar