Postojalo je vreme u Zemljinoj turbulentnoj prošlosti kada je sve naizgled stalo.
Tektonska kretanja i potresi su se stišali, geohemijski procesi usporili, a evolucija života u njegovim najednostavnijim oblicima nije previše napredovala.
Novo istraživanje o „dosadnoj milijardi“, periodu naše planete tokom kog se ništa posebno nije desilo, zaključilo je da je Zemlja tada bila u stanju stabilne i stalne rotacije i da se oko svoje ose okretala za samo 19 časova.
Stabilna rotacija značila je da se tokom tih milijardu godina dan nije produžavao, a da je to stanje bilo rezultat delikatne ravnoteže suprotstavljenih sila u dalekoj prošlosti Zemlje.
U to vreme, Mesec se nalazio mnogo bliže Zemlji, ali na konstantnoj razdaljini, ne udaljavajući se iz Zemljinog gravitacionog zagrljaja kao danas.
„Vremenom je Mesec ‘ukrao’ Zemljinu rotacionu energiju i odaljio se od Zemlje“, pišu Ros Mičel iz Kineske akademije nauka i Uve Kiršer sa australijskog Univerziteta Kartin.
Kao rezultat Mesečevog „bežanja“, Zemljina rotacija se usporava i naši dani se produžavaju, iako ljudi ne mogu da primete ta sitna produžavanja 24-časovne rotacije.
Mnoga ranijia istraživanja su se bavila time kako se dani postepeno produžavaju – svake godine 0,000015 sekundi.
Još jedna studija iz 2018. otkrila je da je jedan dan na Zemlji pre 1,4 milijarde godina trajao svega 18 sati.
Većina sprovedenih modela Zemljine rotacije procenjuje da se dužina dana postepeno povećavala tokom prethodnih tri do četiri milijarde godina.
Pojedina istraživanja poslednjih godina su otkrila i da je ‘mrtva milijarda’ izbenađujuće bila mnogo dinamičnija nego što se sugeriše, a da je njeno plodno tlo omogućilo kompleksan život na Zemlji kakav danas znamo.
(Nature Geoscience, Sajens Alert, The Conversation)
***
BONUS VIDEO: Odmor u vasioni, hotel svemirske kategorije