Foto: Shutterstock

Dva evropska ugovora o čipovima naišla su na probleme zbog svojih veza sa Kinom, što je znak zabrinutosti koja se širi na Zapadu zbog potencijalne kineske kontrole kritične infrastrukture.

Prošle nedelje, novom vlasniku najvećeg britanskog proizvođača čipova naređeno je da prekine preuzimanje, samo nekoliko dana nakon što je u Nemačkoj blokirana prodaja druge fabrike čipova. Obe transakcije su bile pogođene problemima nacionalne bezbednosti i uključivale su akvizicije kompanija u kineskom vlasništvu.

U Ujedinjenom Kraljevstvu, „Nekperia“, holandska podružnica proizvođača poluprovodnika „Vingtech“ sa liste u Šangaju, vlada je rekla da proda najmanje 86 odsto svog udela u „Nevport Vafer Fab“, više od godinu dana nakon što je preuzela kontrolu nad fabrikom. Zaposleni su od tada protestovali protiv ove odluke, rekavši da ona dovodi u opasnost skoro 600 radnih mesta.

U Nemačkoj, ministarstvo ekonomije zabranilo je kompaniji „Elmos Semiconductor“, proizvođaču automobilskih čipova, da proda svoju fabriku u gradu Dortmund kompaniji „Silek“, švedskoj podružnici kineske kompanije „Sai Microelectronics“.

Foto:Shutterstock

Proizvodnja čipova se već pojavljivala kao novi front u američko-kineskim tenzijama. Sada ova dva problematična sporazuma ilustruju kako pritisak raste i u Evropi, posebno pošto se zapadni zvaničnici suočavaju sa pozivima da se ključni sektori drže van kineske kontrole.

– Ove odluke označavaju pomak ka oštrijim stavovima u pogledu kineskih ulaganja u kritične industrije u Evropi – rekao je Sjaomeng Lu, direktor geotehnologije u „Eurasia Group“.

– Pritisak SAD definitivno je doprineo ovim odlukama. Rastući osećaj tehnološkog suvereniteta takođe je verovatno podstakao ove poteze — vlade širom sveta sve više gledaju na industriju poluprovodnika kao strateški resurs i nastoje da ih zaštite od stranih preuzimanja dodao je Lu.

Dve nove tačke zapaljenja

Pravni eksperti su rekli da su dve odluke bile značajne jer se u početku mislilo da je svaki dogovor odobren.

Slučaj „Nevport Vafer“ je „prva završena akvizicija“ koju treba poništiti prema zakonu o nacionalnoj bezbednosti i investicijama Ujedinjenog Kraljevstva (NSI), koji je u potpunosti stupio na snagu u januaru, prema Ian Gilesu, šefu antimonopolskog sektora i konkurencije za Evropu, Srednju Evropu. Istok i Aziju za „Norton Rose“.

„Nekperia“ je prošle nedelje saopštila da je „šokirana“ tom odlukom i da je „Vlada Ujedinjenog Kraljevstva odlučila da ne uđe u smislen dijalog sa „Nekperiom“ ili čak da poseti sajt „Njuporta“.

Kompanija je dodala da je ponudila da izbegne „aktivnosti koje bi mogle da zabrinjavaju i da će vladi Velike Britanije obezbediti direktnu kontrolu i učešće u upravljanju Njuportom“, lokacijom od 28 hektara u južnom Velsu.

Fabrika proizvodi silikonske pločice, osnovu za izradu kompjuterskih čipova. Mnogi od njegovih proizvoda na kraju pokreću automobile i medicinsku opremu. „Nekperia“ je nagovestila da se radnici u objektu sada suočavaju sa neizvesnom budućnošću.

U otvorenom pismu vladi Ujedinjenog Kraljevstva prošlog četvrtka, Udruženje zaposlenih u Nekperia Njuportu je saopštilo da je „u neverici“ da je život zaposlenih „doveden u opasnost uoči Božića“.

– Ovo je očigledno duboko politička odluka – napisala je grupa, odbacujući ideju da bi sporazum narušio britansku bezbednost. „Morate da vidite razum i zaštitite naše poslove tako što ćete dozvoliti Nekperia-i da zadrži svoju fabriku u Njuportu 2.

Za Elmos, nemačke vlasti su prvobitno nagovestile da će izdati uslovno odobrenje, pa su čak podelile i nacrt odobrenja nakon intenzivnog procesa revizije koji je trajao oko 10 meseci, navodi kompanija u saopštenju nakon zabrane.

mikročip, automobili, auto, automobil
Foto: Shutterstock

Tim Šaper, šef odeljenja za borbu protiv monopola i konkurencije za Nemačku u kompaniji „Norton Rose“, rekao je da je intervencija vlade takođe značajna s obzirom na to da se „Elmosova tehnologija kaže da je prilično stara, najsavremenija iz 1990-ih i da navodno nije od velikog industrijskog značaja“.

– Transakcija je postala igračka javne debate o preuzimanju udela kineskih investitora u ključnim nemačkim tehnologijama – rekao je on.

Moguće je da su regulatori bili zabrinuti zbog odliva tehničkog znanja, prema Aleksandru Rineu, šefu evropske antimonopolske prakse međunarodne advokatske firme Milbank iz Minhena.

– „Elmos“ je poznat po proizvodnji čipova za automobilski sektor, koji je osnovna nemačka industrija i ponos zemlje – rekao je on u intervjuu.

„Elmos“ i „Nekperia“ su odbili zahteve za intervjue. Portparol Nekperia-e rekao je u utorak za „CNN Business“ da „razmatra svoje opcije u vezi sa odlukom britanske vlade“.

Sve veća debata

Čips je rastući izvor napetosti između Sjedinjenih Država i Kine. Vašington je nedostatak materijala proglasio pitanjem nacionalne bezbednosti i istakao važnost da ostane konkurentan u naprednim tehnološkim sposobnostima.

Ove godine, Sjedinjene Države su pojačale svoja ograničenja i pritisnule saveznike da donesu svoja, prema Lu. U avgustu je američka vlada naredila dva vrhunska proizvođača čipova, „Nvidia“ (NVDA) i „AMD“ (AMD), da zaustave izvoz određenih čipova visokih performansi u Kinu.

Dva meseca kasnije, Bajdenova administracija je predstavila sveobuhvatnu kontrolu izvoza koja je zabranila kineskim kompanijama da kupuju napredne čipove i opremu za proizvodnju čipova bez dozvole. Pravila su takođe ograničila mogućnost američkih građana ili američkih vlasnika zelene karte da pruže podršku razvoju ili proizvodnji čipova u određenim proizvodnim pogonima u Kini.

neon, mikročip
Foto: Shutterstock

Pritisak raste. Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je u ponedeljak Zapad da „pazi da ne stvori nove zavisnosti“ od Kine. Govoreći na parlamentarnoj skupštini NATO-a u Madridu, Stoltenberg je rekao da vidi „rastuće kineske napore“ da kontroliše zapadnu kritičnu infrastrukturu, lance snabdevanja i ključne industrijske sektore.

– Ne možemo autoritarnim režimima dati nikakvu šansu da iskoriste našu ranjivost i potkopaju nas – rekao je on.

Kina je povukla postupanje sa dva evropska poluprovodnička kućišta.

– Čvrsto se protivimo tom potezu Velike Britanije i pozivamo UK da poštuje legitimna prava i interese kineskih kompanija i obezbedi fer, pravedno i (a) nediskriminatorno poslovno okruženje – rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning novinarima prošlog petka na pitanje o narudžbi „Njuport Vafer“.

– Velika Britanija je preterala sa konceptom nacionalne bezbednosti i zloupotrebila državnu moć.

Džao Liđijan, još jedan portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova, pozvao je Nemačku i druge zemlje da se „uzdrže od politizacije normalne ekonomske i trgovinske saradnje“ na konferenciji za novinare ranije ovog meseca, ne obraćajući se posebno „Elmosu“.

Nemačka je ove godine pokazala veću pažnju kineskih kupaca. Prošlog meseca, ponuda kineskog državnog brodarskog giganta „Cosco“ za udeo u operateru lučkog terminala u Hamburgu izazvala je slične kontroverze. Pod pritiskom nekih članova vlade, veličina investicije je kasnije ograničena.

Sledeće bojno polje

Advokati kažu da bi se, ako se proizvođači čipova žale, mogli suočiti sa neizvesnom bitkom koja bi se mogla povući godinama.

U svakom slučaju, oni bi morali da podnesu prigovor na sudu u roku od otprilike mesec dana od odluka regulatora, osim u izuzetnim okolnostima, navodi „Norton Rouz“.

I Britanija i Nemačka su nedavno dodale pravila koja proširuju vladin nadzor nad takvim odlukama, što otežava predviđanje ishoda. U Nemačkoj je promena pravila o stranim direktnim investicijama 2020. značila da vlada može da interveniše u budućim poslovima „ako postoji ’verovatno narušavanje javnog reda i bezbednosti’“, rekao je Šaper.

Ranije je, nasuprot tome, moglo da nametne ograničenja samo „ako je postojala ’stvarna, dovoljno ozbiljna pretnja javnom redu i bezbednosti‘“, rekao je on za „Si-En-En Biznis“.

Foto:Shutterstock

U Velikoj Britaniji, sposobnost vlade da retroaktivno preispita ugovore u skladu sa Zakonom o NSI „bila je zaista nešto što se smatralo iznenađujućim i dalekosežnim“, rekla je Andrea Hamilton, partner „Milbank“ iz Londona.

– Ako bude osporena, kao što „Nekperia“ očigledno namerava, to će takođe postati test u pogledu [količine] granica NSI zakona – rekla je ona.

Na drugim mestima pažnja se prebacuje na Holandiju. Holandska vlada se trenutno suočava sa pritiskom Sjedinjenih Država da ograniči izvoz u Kinu, posebno iz “ ASML“ (ASML), proizvođača poluprovodničke opreme koji ima dominantnu poziciju na tržištu mašina za litografiju, navodi Lu iz „Eurasia Group“.

„To će postati sledeća studija slučaja“, rekla je ona.

Holandija je jasno stavila do znanja da će formirati sopstvenu poziciju.

Upitana o ovom pitanju ovog meseca, holandska ministarka spoljne trgovine Lisje Šrajnemaher rekla je da ta zemlja „neće kopirati američka ograničenja izvoza za Kinu jedan na jedan“.

„Mi pravimo sopstvenu procenu“, rekla je ona u intervjuu za holandski list NRC.

(Izvor: Si-En-En Biznis)

***

BONUS VIDEO: Sledi poskupljenje pametnih uređaja – čipova nema, fabrike nemoćne

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar