Meta, kompanija koja je vlasnik Fejsbuka, u prošlosti poznata po nizu skandala o kršenju privatnosti korisnika i zloupotrebi njihovih podataka, objavila je danas svoj model veštačke inteligencije koji može da prepozna pojedinačne objekte unutar slike, zajedno sa skupom podataka i napomenama.

Istraživački odsek kompanije saopštio je da bi njen model „Segment Anything Model“ (SAM), mogao da prepoznaje objekte na slikama i video zapisima čak i u slučajevima kada nije obučen za takve stvari, prenosi Rojters.

Koristeći SAM, objekti se mogu birati klikom na njih ili postavljanjem tekstualnih upita.

Navodi se i da SAM stvara potpuno nov sadržaj umesto da jednostavno identifikuje ili kategoriše podatke kao što to rade drugi modeli veštačke inteligencije.

Pročitajte još

U izveštaju se navodi primer u kom je pisanje reči „mačka“ podstaklo alat da nacrta kutije oko svake od nekoliko mačaka na fotografiji.

Foto:Tanjug/AP Photo/Nick Wass

Velike tehnološke kompanije govore o svojim otkrićima u oblasti veštačke inteligencije otkako je ChatGPT, četbot OpenAI-a, koji podržava Majkrosoft, postao senzacija u jesen, izazvavši talas investicija i trku za dominacijom.

Meta je inicirala nekoliko funkcija koje primenjuju tip generativne veštačke inteligencije koju je popularizovao ChatGPT.

Primeri uključuju alat koji pravi nadrealne video snimke iz tekstualnih upita i drugu koja sa ilustracija može da generiše dečiju prozu.

***

BONUS VIDEO: Veštačka inteligencija u politici je postala naša stvarnost

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar