Prevare prilikom prodaje ili kupovine stvari preko oglasa na internetu postale su izuzetno česte. U želji da nešto što pre prodaju ili pak kupe, ljudi često ne obraćaju pažnju na šta će sve da klikću.
Princip je veoma jednostavan. Neko oglasi prodaju nekog predmeta i javlja mu se potencijalni kupac. Kupac potom želi, kako bi bilo ‘lakše i brže’, da nastavi komunikaciju putem WhatsAppa. Prodavac pristaje i kupac nudi da će preko kurirske službe preuzeti predmet te šalje prodavcu link da upiše potrebne podatke.
Međutim, ne radi se o zvaničnim stranicama kurirske službe, već lažnim stranicama čiji je jedini cilj prikupiti privatne i finansijske podatke od žrtve (odnosno prodavca) kako bi mu ukrao novac.
Da je takav način prevare sve češći, govore i dva slučaja iz Policijske uprave sisačko-moslavačke u Hrvatskoj koja su veoma slična.
Kako je saopšteno, 19-godišnjak je osumnjičen da je počinio delo onlajn prevare tako što se sredinom februara preko aplikacije WhatsApp javio 24-godišnjaku na oglas, kako bi obavio kupovinu od njega. On je onda poslao lažnu internet adresu kurirske službe gde je oštećeni, misleći da preuzima novac napisao sve tražene podatke kao i bankovne kartice, nakon čega mu je prevatrant skinuo novac.
I to nije bio jedini slučaj. Zbog iste takve prevare osumnjičen je i jedan osamnaestogodišnjak. On se početkom januara na WhatsAppu javio 57-godišnjaku na njegov oglas, i isto mu je nakon poslao link za plaćanje i naveo ga da upiše podatke s kartice tekućeg računa. Nakon što je oštećeni dao tražene podatke, osumnjičeni mu je s računa skinuo novac, piše Zimo, a prenosi N1.
Kako bi smanjili mogućnost da budete prevareni i ostanete bez novca iz policije savetuju građane da budu izuzetno oprezni prilikom prodaje i kupovine na internetu, da nikako ne dele lične podatke, a posebno ne podatke o bankovnim računima i karticama, odnosno da ih ne upisuju preko linkova koje dobiju u prepisci sa potencijalnim kupcima ili prodavcima.
BONUS VIDEO: