Foto: NASA

Reke možda teku na površini kolosalne planete koja se nalazi oko 120 svetlosnih godina od Zemlje, prema novim dokazima koje je otkrio svemirski teleskop Džejms Veb.

Egzoplaneta „K2-18b“ ima atmosferu i uslove koji možda omogućavaju život, saopštili su naučnici.

Teleskop Džejms Veb je otkrio metan i ugljen-dioksid u atmosferi ove egzoplanete, što je čini snažnim kandidatom za postojanje okeana ispod atmosfere bogate vodonikom.

Još značajnije, dalja zapažanja su otkrila potencijalno postojanje molekula koji se zove dimetil sulfid, koji na Zemlji proizvode samo živa bića (morski fitoplanktoni), prenosi Si-En-En.

Većina dimetil sulfida u Zemljinoj atmosferi se emituje iz fitoplanktona u morskim sredinama, objasnila je NASA.

Ova egzoplaneta je 8,6 puta veća od Zemlje i „skriva“ mnoge molekule koji ukazuju na potencijalno postojanje života.

Naučnici su veoma oprezni kada daju ovakve procene, ali se sve češće može čuti kako bi ova egzoplaneta mogla biti pogodna za ljudske kolonije jer se nalazi u takozvanoj „nastanjivoj zoni“.

Astronomi u svetu redovno prate podatke i fotografije koje šalje NASA-in svemirski teleskop „Džejms Veb“, a posebno su ih zaintrigirale informacije vezane za ovu planetu.

Pročitajte još

NASA navodi da „K2-18b“ kruži oko hladne patuljaste zvezde „K2-18“ i da je udaljena 120 svetlosnih godina od Zemlje.

Ova egzoplaneta ne liči ni na jednu planetu u Sunčevom sistemu.

Tradicionalno, potraga za životom na egzoplanetama skoncentrisana je prvenstveno na manje stenovite planete, ali veće nastanjive egzoplanete znatno su pogodnije za atmosferska posmatranja. To su planete za koje se veruje da su vruće i vodom prekrivene, sa atmosferom bogatom vodonikom. Naučnici veruju da bi takve planete mogle biti potencijalni kandidati za život i pogodne za ljudske kolonije.

***

BONUS VIDEO: