„Čajna Junikom“ postao je najnoviji kineski telekomunikacioni gigant kome je zabranjen pristup Sjedinjenim Američkim Državama zbog, kako se navodi, zabrinutosti za nacionalnu bezbednost i špijunažu.
Federalna komisija za komunikacije (FCC) saopštila je da kineski telekom operater u državnom vlasništvu više ne može da radi u Sjedinjenim Državama zbog pretnje po nacionalnu bezbednost.
Komesari agencije jednoglasno su glasali za oduzimanje licence „Čajna Junikomu“, rekavši da bi kompanija mogla pristupiti američkim komunikacijama i na taj način špijunirati i zloupotrebiti podatke.
„Čajna Junikom“ je demantovao ove tvrdnje. „Imamo dobru evidenciju poštovanja relevantnih zakona i propisa u pružanju telekomunikacionih usluga“, navela je kompanija u saopštenju.
Ova kompanija posluje u SAD još od 2002. godine kada je i dobila odobrenje Savezne komisije za komunikacije SAD, prenosi CNN.
Nova odluka ove komisije dolazi usred upornih tenzija između Vašingotna i Pekinga oko uticaja Kine na globalno tržište telekomunikacija.
Firma mora da prestane da pruža telekomunikacione usluge u Sjedinjenim Državama u roku od šezdeset dana, prenosi BBC.
Korišćenje mrežne opreme kineskih kompanija je već zabranjeno u ovoj zemlji, a 2019. je oduzeta licenca drugom kineskom gigantu „Čajna Mobajl“.
Vol strit je već izbacio „Čajna Mobajl“ i „Čajna Junikom“ sa berze, a američki predsednik Bajden je prošle godine rekao da Amerikanci ne mogu više da ulažu u ove kompanije.
Veliki broj kineskih tehnoloških giganata se poslednjih godina označavaju kao opasnost po nacionalnu bezbednost u Americi. Pre najnovije odluke, bivši američki predsednik Doanld Tramp je vodio kampanju protiv kineskog tehnološkog giganta „Huaveija“, a 2020. je Bela kuća bezuspešno pokušala da kinesku društevnu mrežu „TikTok“ proda američkom vlasniku ponovo navodeći brigu za nacionalnu bezbednost kao razlog.
Vašington takođe navodi da neke od ovih firmi pomažu razvoj kvantnog računara za kinesku vojsku, prenosi BBC.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare