Foto: Shutterstock

Naučnici su osmislili novi model veštačke inteligencije (AI) koji može precizno da identifikuje kancer, što bi, kako kažu naučnici, moglo da ubrza postavljanje dijagnoze i unapredi lečenje pacijenata.

Model veštačke inteligencije, koji su osmislili stručnjaci Instituta za istraživanje raka u Londonu, Impirijal koledža i fondacije „Royal Marsden NHS“, može da identifikuje da li su abnormalne izrasline na snimku CT skenera kancerogene, a algoritam je, kako se navodi, efikasniji od trenutnih metoda.

„U budućnosti se nadamo da će to dovesti do ranog otkrivanja i potencijalno učiniti lečenje raka uspešnijim tako što će ubrzati čitav proces i unapred pronaći visokorizične pacijente“, rekao je Bendžamin Hanter iz fondacije Royal Marsden NHS .

On je dodao da početni rezultati pokazuju da novi model veštačke inteligencije uspešno identifikuje čvoriće na plućima, kao i da je u planu dalje testiranje tehnologije na pacijentima sa velikim tumorima.

Istraživački tim je istakao da je studija još uvek u ranoj fazi i da će biti potrebno više testiranja pre nego što novi AI model bude mogao da se uvede u zdravstvene sisteme. Međutim, kako navode, njegove potencijalne koristi su velike.

Harvardovo istraživanje

Nedavno istraživanje čuvenog amričkog univerziteta pokazuje da je novi alat veštačke inteligencije uspešno identifikovao ljude sa najvećim rizikom od raka pankreasa, čak tri godine pre postavljanja dijagnoze koristeći medicinsku dokumentaciju pacijenata.

Pročitajte još

Nalazi, objavljeni 8. maja u naučnom časopisu Nature Medicine, sugerišu da bi ovakav AI model mogao da bude dragocen u pronalaženju pojedinaca sa povećanim rizikom od bolesti, kao i da bi mogao značajno da ubrza dijagnostiku stanja koje se često uočava tek u uznapredovalim stadijumima kada je lečenje manje efikasno, rekli su istraživači.

Novo istraživanje su vodili istraživači sa Harvardske medicinske škole i Univerziteta u Kopenhagenu, u saradnji sa Boston „VA“ medicinskim centrom, Dana-Farber Institutom za rak i Harvard T.H. Chan školom javnog zdravlja.

Rak je vodeći uzrok smrti širom sveta, a od te bolesti na godišnjem nivou umire oko 10 miliona ljudi, pokazuju podaci Svetske zdravstvene organizacije. U mnogim slučajevima, međutim, bolest je moguće izlečiti ukoliko se rano otkrije i brzo reaguje.

***

BONUS VIDEO: Veštačka inteligencija u naletu: Da li je držimo pod kontrolom?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar