Oglas
Kompanija Meta razmatra povlačenje sa evropskog tržišta, ako više ne bude mogla da čuva, obrađuje i razmenjuje podatke evropskih korisnika sa Sjedinjenim Američkim Državama, piše Blumberg.
Meta navodi u podnesku koji je podnela Komisiji za hartije od vrednosti (SEC) u SAD da razmišlja o povlačenju sa evropskog tržišta i da će sve zavisiti od „Šrems II“ presude.
Možda vas zanima
U julu 2020. godine mehanizam prenosa ličnih podataka Evropljana u Sjedinjene Američke Države ili takozvani „štit privatnosti“ je proglašen nekazonitim u EU.
Ovaj sporazum je američkim vlastima dao pravo da prikupljaju lične podatke o subjektima u Evropskoj uniji bez adekvatnih zaštitnih mera. “Štit privatnosti” je na snazi i u Srbiji.
Facebook preti da će se jednostavno potpuno povući iz Evrope ako više ne bude u mogućnosti da deli podatke o evropskim korisnicima sa svojim američkim operacijama, aplikacijama i data centrima.
Iz Mete su dodali za CNBC da nove odluke EU onemogućuju poslovanje Instagrama i Fejbuka u Evropi i mogu negativno da utiču na njihovo poslovanje, finansije i rezultate.
Evropski parlamentarac Aleks Voss napisao je na tviteru da Fejsbuk ne može da ucenjuje Evropsku Uniju i da napuštanjem evropskog tržišta sami gube.
I have always called for an alternative to the EU US #privacyshield to find a balanced agreement on data exchange + always called for #GDPR flexibility. However, #META cannot just blackmail the EU into giving up its data protection standards, leaving the EU would be their loss.
— Axel Voss MdEP (@AxelVossMdEP) February 7, 2022
Dok Evropski sud pravde navodi da su lični podaci manje zaštićeni u Sjedinjenim Državama nego u Evropi, Facebook kaže da će zaustavljanje transatlantskog prenosa podataka imati razoran uticaj na njegove mogućnosti ciljanog onlajn oglašavanja.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare