Telefoni

U vremenu kada su premijum telefoni skuplji nego ikad, kupovinom polovnog telefona možete uštedeti novac i dobiti veću vrednost uređaja. Međutim, ova odluka zavisi od toga kakav ste korisnik i koje vas stvari zanimaju na telefonu.

S obzirom da je inovacija u mobilnom svetu značajno usporena poslednjih godina, telefoni iz premijum segmenta od pre dve ili tri godine su i dalje odlični uređaji.

S početka prethodne decenije pravljeni su džinovski koraci u inovacijama svakom novom generacijom uređaja. Međutim, polovinom decenije ta stvar se promenila. Inovacije su usporile, a cene otišle u nebesa.

Od 2017. pa nadalje ukoliko želite poslednje i najbolje za to ćete morati da izdvojite preko 1000 evra. I ne samo to, telefoni se sve više tretiraju kao statusni simboli i sve više fokusiraju na trivije koje nisu važne za samo funkcionisanje uređaja.

Ovaj rast cena kao i zasićenje tržišta mobilnih telefona dovelo je do situacije u kojoj je veoma isplativo kupiti polovni uređaj, ali i to sa sobom nosi pojedine manjkavosti.

Cena – najveća prednost polovnih telefona

Najveća prednost polovnih telefona je svakako cena. Za manje novca možete dobiti telefon vrhunskih specifikacija.

Ukoliko vam je bitna određena stavka na telefonu ili brend možete kupiti premijum telefon od pre dve godine i zadovoljiti sve svoje potrebe i ujedno uštedeti. Tako naprimer, ako vam je važna kamera možete odabrati polovan telefon sa vrhunskom kamerom bez izdvajanja nekoliko prosečnih plata.

Foto: Shutterstock

Ovo jedino ne važi za iPhone telefone. Zbog snage svog brenda, Eplovi uređaji su poznati po tome da im cena sporo opada. Svakako, jeftiniji su u poređenju sa novim Eplovim telefonima, ali ljudi kojima je važna ekonomičnost svejedno treba da izbegnu ovu kompaniju.

Nedostaci polovnih uređaja

Polovni uređaji uz dobre cene dolaze sa par nedostataka. U telefoima postoje potrošne komponente koje se vremenom habaju.

Baterije na polovnim telefona su najveći problem. Prosečan životni vek baterije na telefonu od 2 do 3 godine.

Kada kupite polovni uređaj, baterija je već delimično ishabana. Ukoliko ne planirate da je zamenite pri kupovini, treba naročito obratiti pažnju na taj segment kada kupujete polovni uređaj.

Pored baterije, spoljna očuvanost uređaja je takođe važna, a ovi uređaji najčešće dolaze bez ikakve garancije.

Garancija – iliti nedostatak iste

Još jedan od nedostataka polovnih uređaja je logično – garancija. Iliti nedostatak iste. To nekim korisnicima nije važno, ali valja obratiti pažnju na to da li je telefon već popravljan, i ako jeste, da li je to radio zvanični servis.

Servisi treće strane često pri popravkama koriste delove koji nisu sertifikovani što u pojedinim slučajevima dovodi do nepravilnosti u funkcionisanju uređaja koje nisu uočljive na prvi pogled.

Foto: Shutterstock

Ukoliko kupujete polovni uređaj, obavezno pitajte prodavca da li je već popravljan i nadajte se da vam govori istinu.

Ovo ne znači da su sve popravke u servisima treće strane loši, ali mogu biti i treba biti oprezan pri odabiru.

Srednja klasa telefona je bolja nego ikad

Ovo je jedan od argumenata protiv polovnih telefona.

Ukoliko vam je važna garancija i činjenica da telefon nije korišćen, postoji mnoštvo dobrih uređaja srednje klase koje možete naći po pristupačnoj ceni.

Takođe u ovom slučaju ne morate brinuti ni o bateriji, već njen životni vek delimično zavisi od vas.

I ne samo to, tržište je prepravljeno kineskim telefonima koji za malo novca nude premijum specifikacije. U ovju kategoriju uređaja spadaju brendovi poput Xiaomi, Poco, OnePlus i drugi.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar