Foto: SOPA Images Limited / Alamy / Alamy / Profimedia

Kineski tehnološki gigant „NetEase“ je u sredu objavio da je kupio čuveni gejming studio iz Francuske, u okviru svoje intenzivne međunarodne ekspanzije.

Kompanija sa sedištem u Hangdžouu u Kini kupila je francuski „Quantic Dream“, čime je po prvi put postala vlasnik jednog gejming studija na teritoriji Evrope. „NetEase“ i njegov rival „Tencent“ šire svoje poslovanje van Kine, čije tržište igara usporava zbog sve strožijih zakonskih regulativa, piše CNBC.

„Tencent“ je tokom godina bio uspešan u akvizicijama i ulaganjima u inostrane kompanije za igre na sreću, a „NetEase“ ga sada sustiže.

Pročitajte još

„NetEase“ je tokom ove godine otvorio gejming razvojne studije i u Japanu i Sjedinjenim Američkim Državama. Kompanija je bila fokusirana na PC i mobilne igre koje su bile izuzetno popularne u Kini. Iako mobilne igre čine polovnu prihoda kompanije, planovi su i prodor na tržište igara za konzole.

„Quanitc Dream, koji postoji već 25 godina, fokusiraće se na razvijanje sopstvenih video igara na svim platformama, ali će objavljivati i igre drugih studija“, navodi se u saopštenju za štampu.

To potvrđuje ozbiljnu nameru „NetEase-a“ da raste na svim platformama, od mobilnih uređaja do računara i konzola.

Kupovina „Quantic Dream-a“ je u skladu sa „NetEase-ovom“ strategijom preuzimanja poznatih međunarodnih likova i franšiza. „Quantic Dream“ trenutno razvija igru pod nazivom „Star Wars Eclipse“, zasnovanu na Diznijevim serijalu „Ratovi zvezda“. „NetEase“ je već objavio mobilne igre zasnovane na Gospodaru prstenova i Hariju Poteru.

Foto: Shutterstock

Širenje „NetEase-a“ na međunarodnu scenu dolazi u vreme kada regulatori u Kini nastavljaju da vrše snažan pritisak na tržište igara, iako postoje znaci izvesnog popuštanja. Vlasti su prošle godine mlađima od 18 godina ograničile vreme koje mogu da provedu igrajući onlajn igrice i privremeno onemogućile dobijanje dozvola za objavljivanje novih igara u zemlji. Igre u Kini moraju dobiti zeleno svetlo regulatora kako bi bile objavljene i monetizovane. Te dozvole su ponovo počeli da izdaju u aprilu.

Možda vas zanima

Hu Zhipeng, potpredsednik „NetEase-a“, je u prošlogodišnjem intervjuu za „CNBC“ rekao je da želi da 50% prihoda kompanije od igara dolazi iz inostranstva, u odnosu na 10% koliko je sada.

Konkurencija na globalnom tržištu igara se zahuktava. Soni, koji je lider na tržištu konzola i proizvođač Plejstejšna, objavio je u utorak da će osnovati posebno odeljenje, čiji će posao biti da se suprotstavi konkurenciji nadolazećih kineskih IT giganata.

***

BONUS VIDEO: Satelitski snimci Zemlje iz kineske svemirske stanice

***

Pratite nas i na mrežama:

Facebook

Instagram

Twitter

Google News

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar