Foto:Shutterstock

Rad u IT industriji deluje kao posao iz snova, pre svega jer se potencira mogućnost zaposlenja bez fakultetske diplome, ali i zbog velikog broja drugih benefita koje nudi.

Sedenje kod kuće uz gledanje kurseva koji se mogu naći besplatno ili po vrlo povoljnim cenama, zatim izrada nekoliko projekata i konačno ste spremni za intervjue i prvi posao u IT-ju. Taj naizgled primamljiv i ležeran put je glavni razlog opšte navale i sve većeg broja „budućih programera”.

Međutim, iako je to i dalje moguće ostvariti, zlatno doba u IT sektoru gde su se poslovi dobijali šakom i kapom je sada prošlost.  Veće mogućnosti postavljaju još veća očekivanja – kada svako ima pristup neograničenom izvoru informacija i alata poput ChatGPT-a koji utrostručavaju produktivnost, velika konkurencija je neminovnost. To samo znači da ćete morati još više da se trudite, diploma fakulteta još uvek ne predstavlja preduslov za ulazak. Iako vas diploma može lakše dovesti do završnih faza intervjua, tu stečeno praktično znanje odnosi prevagu.

Srećom, kao samouki programer se možete zaposliti na skoro svaku poziciju u IT sferi i tako čak nadmašiti one kandidate koji dolaze sa fakulteta. Slede neka od najperspektivnijih zanimanja koja su vam u opticaju:

Frontend Developer

Foto:Shutterstock/TippaPatt

Ovo je sve popularnije zanimanje u IT industriji. Ponuda kurseva za taj tip sadržaja je najveća, a materija je zanimljiva i praktična. Kao Frontend programer, zaduženi ste za izgradnju korisničnog interfejsa koji je ključan faktor za zadovoljstvo korisnika nekog veb sajta.

Fakulteti su uglavnom više orijentisani na suprotnu stranu, odnosno Backend deo aplikacije, tako da su za potrebno znanje Frontend programera dovoljni i materijali sa interneta. Međutim, konkurencija za ovakve pozicije je prevelika i ukoliko želite posao, očekuje se da pokažete dodatan kvalitet.

Software Tester

Testeri su zaduženi za pronalazak bagova i eventualnih nedostataka u aplikacijama. Posao manuelnog testera podrazumeva prolaz kroz aplikaciju i isprobavanje svih funkcionalnosti. Za tu poziciju čak nije neophodno imati znanje iz programiranja, već je poželjno oko za detalje.

Drugi tip je automatski tester, a to je već domen developmenta, jer je za pisanje automatskih testova neophodno poznavanje samih programskih jezika i principa.

Pozicija testera je dobra prilika za ulazak u IT industriju, jer je za obuku potrebno manje vremena od ostalih IT poslova, a mogućnost napredovanja postoji.

Mobile Developer

Foto:Shutterstock/Monstar Studio

Sve veći procenat ljudi koristi pametne telefone, a posledica toga je velika tražnja za programerima mobilnih aplikacija. Možete krenuti putem Android ili iOS developmenta zasebno, dok postoje tehnologije za razvoj aplikacija koje rade na oba operativna sistema (Flutter ili React Native okvir).

Web Dizajner

Dizajneri daju konceptualni izgled veb stranice, a na programerima je zadatak da to potom sprovedu u delo. Uz usavršavanje alata poput Figme, Fotošopa, Ilustratora i uz malo smisla za dizajn, moći ćete da osmišljate interaktivne, prijemčive i pre svega sajtove koji su „lepi na oko“.

Grafički dizajner

Kao grafički dizajner, vaš zadatak je kreiranje vizuelnih elemenata – video montaža, objava i slika za društvene mreže, logotipa i ostalih komponenata koje su ključne za brend i imidž neke kompanije. Ovo zanimanje će prijati svima onima koji vole kreativno da se izraze, a nemaju odbojnost prema alatima na računaru.

Data Analyst

Informacije predstavljaju veoma značajan resurs za svaku organizaciju, a analiza velikog broja nesređenih podataka i izvlačenje zaključaka i zakonitosti je odgovornost analitičara podataka. Oni sređuju podatke tako što uklanjaju nekonzistentnosti i prave izveštaje koje dalje koriste ostali delovi organizacije za donošenje odluka.

Foto:Shutterstock

Digitalni marketing

Osobe zadužene za digitalni marketing su odgovorne za sprovodjenje marketing strategije kroz što više medijskih platformi. Kreiranje marketinških kampanja, određivanje ciljnih grupa i plasiranje reklama su neke od aktivnosti koje vas očekuju. Kao menadžer za digitalni marketing, imaćete jednu od ključnih uloga u kompaniji, pogotovo uz sve veću popularnost digitalnih kanala u odnosu na tradicionalne.

SEO optimizacija

Još jedna oblast koja ne zahteva diplomu, a vrlo je značajna i perspektivna. Svi žele da budu u vrhu Gugl pretrage, što je jako teško bez dobre SEO optimizacije (Search Engine Optimization).

Ovo je dobro plaćen posao i predstavlja podgranu digitalnog marketinga koja se bavi širokim spektrom aktivnosti: istraživanje ključnih reči koje se koriste pri pretrazi, optimizacija veb sajta, praćenje analitike i slično.

BONUS VIDEO: Mislili ste da je mlohavi programer? Mark Zukerberg pokazao svoje MMA veštine!