Današnji pametni usisivači su odmakli od prvih modela. Povezuju se na internet, njima možete upravljati pomoću aplikacije sa svog telefona, skeniraju prostorije i tačno znaju šta, gde i kada da počiste.
Sva ta dodatna tehnologija čini ih i ranjivijim na kibernetičke napade, prenosi Zimo. Da su robotski usisavači problematični, pokazalo je istraživanje koje je sproveo profesor Nirupam Roj sa univerziteta Merilend.
On je sa svojim kolegama prikupljao podatke iz laserskog navigacijskog sistema robotskih usisavača (to je onaj sistem koji im govori gde se nalaze u prostoriji i sprečava da se zalete u stvari).
Podatke je analizirao i pomoću nekoliko različitih tehnika uspeo da dođe do svojevrsnog snimka razgovora i televizijskog programa koji se odvijao u prostoriji u kojoj je usisavač radio.
U svom su istraživanju pokazali da bilo koji uređaj koji koristi Lidar (tehnologiju za navigaciju koja pomoću lasera meri različite udaljenosti oko uređaja koji je koristi i tako stvara preciznu 3D kartu sveta oko sebe), može biti hakovan i korišćen za prikupljanje audio snimaka, čak i ako nema mikrofon u sebi.
*
Bonus video:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare