Foto:shutterstock

Sigurno su vas bezbroj puta zvali roditelji da im pomognete ili rešite problem u vezi sa njihovim mobilnim telefonom. Bilo da su to najbanalnije stvari poput fotografisanja i problema sa viberom, ili da je u pitanju ozbiljni bezbednosni propust, od vas se očekuje da rešite zbrku ili date uputstva kako bi oni sami otklonili problem, što može biti frustrirajuće po obe strane.

Piše: Milan Srdić

Da bi sve to predupredili, pozajmite njihov telefon na 30 minuta i iskoristite sledeće savete kako bi im olakšali korišćenje i prilagodili podešavanja njihovim potrebama.

Uvećajte tekst

Ovo je najbitnija stvar pogotovo za starije koji slabije vide.

Čak i na velikim ekranima sadržaj može biti sitan i nepregledan. U opcijama podesite odgovarajuću veličinu i debljinu teksta na ekranu i tastaturi i pojačajte osvetljenje ekrana.

Ukoliko imate Ajfon, možete uključiti opciju iOS Zum koja uvećava sve elemente na ekranu i čini sve lakše vidljivim. Takođe, pokažite im svetli i mračni režim i izaberite onaj koji im najviše odgovara.

Ažurirajte sistem na najnoviju verziju

Bilo da je u pitanju Epl ili Android uređaj, važno je da imate najnoviju verziju operativnog sistema.

Nemojte izbegavati nova ažuriranja jer  ona često donose bitna poboljšanja vezana za bezbednost kao i popravku bagova.

Ako je u pitanju veće ažuriranje koje uvodi nove mogućnosti i opcije, prođite zajedno kroz njih i objasnite im kako se koriste.

Obrišite nekorišćene aplikacije i organizujte početni ekran

Pregledajte listu instaliranih aplikacija i obrišite one koje se ne koriste ili deluju sumnjivo. Poželjno je urediti početni ekran tako da na njemu budu samo najbitnije aplikacije.

Foto:shutterstock

Dobra praksa je da se četiri najkorišćenije aplikacije smeste na donji deo početnog ekrana jer je to regija na telefonu kojoj se najlakše pristupa. Organizujte manje važne aplikacije u foldere tako da što više prostora ostane slobodno.

Popunite informacije za hitne slučajeve

I Ajfoni i Androidi omogućavaju da unesete informacije o zdravstvenom stanju kao što su krvna grupa, alergije i lekovi koje osoba koristi. Dodajte bliske rođake kao kontakte za hitne slučajeve.

Ono što je dobro je da se ovim informacijama može pristupiti čak iako je telefon zaključan što može biti od presudnog značaja u hitnim situacijama.

Smanjite šanse za hakerske napade

Stariji pripadaju osetljivoj grupi upravo zbog slabog poznavanja tehnologija pa su samim tim i ciljna grupa brojnih hakerskih fišing napada. Edukujte ih da se ne javljaju na sumnjive pozive, ne otvaraju primamljive imejl ponude i ne ostavljaju nikakve podatke vezane za bankovni račun.

Uputite ih u najnovije prevare koje kruže internetom i obrišite ili blokirajte sumnjive i nepoznate profile iz liste prijatelja na Fejsbuku ili Instagramu.

Proverite sve pretplate

Obratite pažnju da ne postoji neka skrivena pretplata koja skida novac sa bankovnog računa svaki mesec, a aktivirana je slučajno i bez znanja korisnika.

Foto:shutterstock
Obezbedite rezervne kopije (bekap) podataka

Uključite automatski bekap slika, videa i kontakata. Na taj način će podaci biti sigurni i sačuvani iako se telefon izgubi ili ukrade.

Dodajte omiljene kontakte

Za mnoge starije korisnike važi da što manje vremena provedu na telefonu – bolje po njih. Uštedite im vreme tako što ćete postaviti prečice ka kontaktima sa kojima najviše komuniciraju.

Takođe, možete im podesiti različite melodije zvona za različite osobe kako bi lakše razlikovali dolazne pozive.

***

BONUS VIDEO: Kad pružiš korak, zaboravi na telefon

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar