Automatski prihvatite sve internet kolačiće?
Ako vam je stalo do privatnosti, predlažemo malo opreza.
Iskačući prozori sa opcijom pristanka na kolačiće su toliko uobičajeni u poslednje vreme da ste verovatno počeli automatski da klikćete na „prihvati“, samo da biste nastavili da surfujete na miru. Pitanje je, međutim – treba li prihvatiti sve kolačiće?
U većini slučajeva, kada posetite neki sajt po prvi put, kreiraju se internet kolačići. Vaš veb pretraživač čuva ove datoteke na uređaju, a kada sledeći put posetite istu veb lokaciju, prihvata kolačiće i šalje ih svom mrežnom serveru.
Tako mrežni serveri mogu lako da identifikuju vas i vaš uređaj, zapamte informacije o vašim prethodnim posetama i učine veb lokaciju korisnijom. Treba naglasiti da kolačići nisu nužno uvek loši. U stvari, neki su čak korisni. Ovo su tri tipa kolačića koje preporučujemo da prihvatite dok pretražujete.
Strogo neophodni kolačići
Ovi kolačići su dobili ovo ime jer neki delovi veb stranice ne mogu da funkcionišu bez njih. Oni vam omogućavaju da održavate obrasce, korpu za kupovinu i podešavanja saglasnosti, da se krećete sa jedne stranice na drugu i nazad, ili mogućnost da ostanete prijavljeni čak i ako napustite sajt.
Iako je dobra ideja da prihvatite osnovne kolačiće, na većini sajtova nećete naći način da ih odbijete.
Neophodni kolačići se mogu isključiti samo podešavanjem podešavanja vašeg pretraživača, ali imajte na umu da će to uticati na rad sajta.
Kolačići za performanse
Iako nije neophodno, možete prihvatiti kolačiće za performanse ili analitiku. Preko njih veb-sajtovi dobijaju informacije (anonimno), kao što su koliko ih ljudi posećuje, koliko dugo vremena provode na njima, koje stranice u okviru sajta posećuju i na koje linkove klikću.
Ako želite da pomognete sajtu da poboljša svoj dizajn, sadržaj i funkcionalnost, predlažemo da prihvatite ove kolačiće.
Funkcionalni kolačići
Takođe možete prihvatiti funkcionalne ili personalizovane kolačiće. Ovi kolačići pomažu veb lokacijama da zapamte vaše postavke u vezi sa jezikom, vremenskom zonom, fontom, akreditivima za prijavu itd., što takođe kasnije pomaže da se stranica brže učitava.
Iako ovi kolačići nisu neophodni, oni unapređuju vaše iskustvo pretraživanja, piše tportal.hr, a prenosi N1.hr.
Zamislite da morate da izaberete željeni jezik svaki put kada posetite sajt koji koristite neko vreme. Ne morate da ugrozite svoje iskustvo pretraživanja odbijanjem svih kolačića.
Kada odbiti kolačiće?
Iako marketinški kolačići nisu nužno štetni, uglavnom ih koriste veb-sajtovi ili sajtovi trećih strana (obično reklamne mreže ili platforme društvenih medija). Ovi kolačići takođe mogu da obrađuju lične podatke praćenjem vaših aktivnosti pregledanja, čime se povećava rizik od krađe i zloupotrebe podataka.
Marketinški kolačići, takođe poznati kao kolačići za praćenje, ciljanje ili oglašavanje, imaju za cilj da kreiraju profil vaših interesovanja kako bi isporučili relevantne reklame. Zbog toga možete, na primer, da dobijete oglase za ženske farmerke nakon što ih potražite.
Iako ideja o prilagođenim oglasima zvuči odlično, možda ćete više ceniti svoju privatnost i odbiti ih. Ako to uradite, imajte na umu da ćete i dalje videti oglase – jedina razlika će biti u tome što ćete dobijati generičke oglase, a ne „relevantne za vas“.
Kako upravljati podešavanjima kolačića?
Većina veb lokacija će vam omogućiti da prihvatite ili odbijete kolačiće. Međutim, u nekim slučajevima ćete želeti da prihvatite samo one suštinske. Drugi sajtovi će automatski instalirati kolačiće za vas bez izbora.
Ali pošto su sve veb lokacije po zakonu obavezne da vas obaveste i dobiju vašu saglasnost pre čuvanja kolačića na vašim uređajima, naći ćete smernice o kolačićima skrivene negde u iskačućoj poruci. Na primer, nakon što vam se prikaže iskačuća poruka, možete odabrati opcije za podešavanja i pronaći opciju za isključivanje određenih vrsta kolačića.
Generalno, predlažemo da pažljivo procenite politiku kolačića sajtova pre nego što ih prihvatite. Neki jasno prikazuju svoje, ali za druge ćete morati malo da kopate.
Drugi način da upravljate svojim podešavanjima je prihvatanje samo neophodnih kolačića. To možete da uradite tako što ćete promeniti podešavanja pregledača ili instalirati proširenja koja mogu da blokiraju kolačiće za praćenje.
Takođe, možete da koristite anonimni ili privatni režim pregledanja da biste upravljali svojim podešavanjima. Ovaj režim veb lokacije čuva kolačiće tako što ih briše nakon što zatvorite prozor. Međutim, to možda neće u potpunosti sprečiti veb lokacije da prikupljaju informacije o vama, posebno ako ne blokirate kolačiće trećih strana u ovom režimu.
Dobri i loši kolačići
Nisu svi loši, ali prihvatanje baš svakog zahteva za kolačiće nije ni neophodno ni korisno.
Razmislite o tome da odvojite vreme da proučite zahteve za kolačiće i upravljate dozvolama koje dajete. Zapamtite, uvek možete da održavate neometano iskustvo pregledanja bez da dozvolite svim kompanijama da vas prate na mreži.
BONUS VIDEO: