Nova "Crash Detection" opcija koja je namenjena automatskom pozivanju hitne službe nakon što detektuje da ste bili u saobraćajnoj nesreći je naišla na prvi problem u praksi – ukoliko telefon ponesete sa sobom dok ste na rolerkosteru, postoji mogućnost da će Ajfon pozvati dežurne službe umesto vas.
Piše: Milan Srdić
Eplov detektor za saobraćajne nesreće koristi kombinacije različitih senzora kako bi izvršio procenu da li je došlo do nezgode. Kada prepozna potencijalnu nezgodu, pokrenuće tajmer od 20 sekundi propraćen zvukom regularnog alarma. Ukoliko korisnik ne odreaguje, telefon poziva odgovarajuću hitnu službu i saopštava generičnu poruku o nesreći i najbitnije – pruža informacije o lokaciji, odnosno geografske koordinate mesta nezgode.
Ova opcija je već pokazala svoju korisnost tako što je prijavila strahovitu nesreću u Nebraski gde je automobil udario direktno u drvo. U ovakvim situacijama, kada je svaki minut od presudnog značaja i gde nije bilo očevidaca u blizini, tehnologija je pokazala svoj pun potencijal.
Međutim, najnovija iskustva nekolicine Epl korisnika koji su se vozili na rolerkosteru ukazuju da ovaj algoritam nije još uvek pouzdan i da inženjeri iz Kupertina nisu razmotrili ovaj bizarni slučaj. U Sinsinatiju je primljeno čak šest lažnih uzbuna iz luna parka, dok su zabeleženi brojni slični slučajevi širom zemlje Ohajo. Glavni problem i ono što zbunjuje detektor je naglo kočenje koje se može desiti pri kraju vožnje.
U tvitu novinarke „Vol strit žurnala“ možete pogledati jedan od poziva koji se desio tokom vožnje:
Since the iPhone 14 went on sale, the 911 dispatch center near Kings Island amusement park has received at least six phones calls saying:
— Joanna Stern (@JoannaStern) October 9, 2022
“The owner of this iPhone was in a severe car crash...”
Except, the owner was just on a roller coaster.
🆕 by me: https://t.co/hp1fHZBIf6 pic.twitter.com/i0lZPoWzGz
Kao i sa svakom tehnologijom, postoje neželjene posledice. Lažni pozivi izazivaju nezadovoljstvo operatera i dispečera jer se svakom pozivu mora pristupiti ozbiljno, što može dovesti do zatrpavanja i opterećenja telefonskih linija.
Iako ova tehnologija nije revolucionarna (Gugl je pre tri godine uveo car detection opciju u svoje „Pixel“ telefone), jasno je da je potrebno još neko vreme kako bi doživela globalnu primenu. Savetuje se da ostavite svoj Ajfon i Apple Watch sa strane pre nego što sednete na rolerkoster ili da uključite avionski režim.
***