Fudbaleri Šahtjora i Intera igraće za finale Lige Evrope, jer je ukrajinski tim lako savladao Bazel 4:1 u polufinalu na neutralnom terenu u Gelzenkirhenu.

Jednostavno, „rudari“ iz Donjecka bili su bolji u svakom segmentu od švajcarskog predstavnika čiju je mrežu branio Đorđe Nikolić.

Iako je vezista Sevilje Nemanja Gudelj u karantinu, a njegov tim je igrao sa Vulverhemptonom, Srbija je ipak imala jednog predstavnika na neutralnom terenu u Nemačkoj.

Radi se o golmanu Bazela, momku rođenom 1997. godine. Ranije je bio član Jagodine iz koje je otišao 2016. i put do Bazela potom je pronašao preko Šafhauzena, Tuna i Araua.

Našao se Nikolić među stativama protiv Šahtjora, ali su „rudari“ bili nemilosrdni. Matirali su srpskog čuvara mreže već u drugom, potom i u 22. minutu, a mladi golman je do kraja poluvremena sprečio katastrofu Bazela.

Najpre je loše reagovao na samom startu. Poveo je Šahtjor tako što je Moraeš glavom posle kornera sa desne strane savladao golmana švajcarskog tima koji je loše procenio situaciju kod prekida.

Golman Bazela Đorđe Nikolić; Foto: EPA-EFE/Wolfgang Rattay

Ukrajinska ekipa krunisala je dominaciju sredinom prvog dela. Nešto duže je trajala akcija koju je Tajson završio udarcem sa distance i lopta je zakačila nekog od protivničkih igrača na putu ka mreži Nikolića.

I onda je zablistao mladi golman… U dva navrata je odlično intervenisao i zaustavio šuteve Tajsona i Marlosa, dok je Antonio uzdrmao prečku.

Bio je zreo Bazel za katastrofu, ali je debakl do predaha izostao najviše zahvaljujući momku poniklom u Jagodini.

Ipak, bio je nemoćan u 75. minutu kada su otklonjene sve dileme. Alan Patrik je sigurno izveo penal i poslao loptu pod prečku za 3:0, a Šahtjoru overio kartu za polufinale Lige Evrope.

Do kraja se i Dodo upisao u strelce, da bi u sudijskoj nadoknadi Van Volfsvinkel samo ublažio poraz i eliminaciju nemoćnog Bazela. Na putu do borbe za trofej „rudarima“ stoji Inter i taj okršaj je 17. avgusta u Dizeldorfu.

ŠAHTJOR – BAZEL 4:1 (2:0)

Stadion: Veltins arena. Bez publike. Sudija: Majkl Oliver (Engleska).

Strelci: Moraeš u 2, Tajson u 22, Patrik u 75(pen) i Dodo u 88. minutu za Šahtjor, a Van Volfsvinkel u 90+2. za Bazel.

Šahtjor: Pjatov – Dodo, Krivtsov, Bondar, Matvijenko – Antonio, Stepanenko – Marlos (od 75. Kovalenko), Patrik (od 85. Majkon), Tajson (od 86. Tete) – Moraeš (od 85. Fernando).

Bazel: Nikolić – Vidmer, Van der Verf (od 73. Ramirez), Alderte, Petreta – Džaka – Stoker (od 73. Van Volfsvinkel), Kampo, Fraj, Pululu – Artur (od 73. Ademi).