Fudbaleri Hrvatske pobedili su Škotsku sa 3:1 u trećem kolu grupe D i plasirali se u osminu finala Evropskog prvenstva.

Euro 2020 se završava za ekipu Škotske, dok su hrvatski igrači bili bolji pre svega zahvaljujući jednoj bravuri Luke Modrića i plasirali su se dalje sa drugog mesta i sa četiri boda.

U drugom poluvremenu kada su Gvardiol i Perišić promašivali stopostotne šanse, Modrić je u stilu Kvarežme zakucao loptu u mrežu spoljnom i dokazao je klasu.

Sprečio je time da se promašaji, po nepisanom fudbalskom pravilu, osvete Hrvatima, posle čega je Ivan Perišić samo overio prolaz dalje.

Škoti su izašli spuštenog garda i u prvih desetak minuta su ozbiljno pritiskali Hrvate.

Livakoviću nije bilo nimalo prijatno dok je morao da strepi od Čea Adamsa, Džona MekGina i njihovih pokušaja i udaraca.

Adams se u petom minutu našao sam pred golom u zicer šansi posle centaršuta MekGina, ali je ostao za koji centimetar kratak pa je Livaković ostao netaknute mreže.

Adams je sa dvadesetak metara šutirao u desetom minutu i gol je samo visio u vazduhu. Međutim, baš tada se Hrvatska oslobodila pritiska.

Počela je da igra malo bolje i tečnije, što je rezultiralo pogotkom u 17. minutu. Juranović je centrirao pred peterac, tamo je Perišić glavom spustio loptu Vlašiću, a ovaj je u padu šutirao za 1:0.

Hrvati su tim iznenadnim golom stvorili muk na Hempednu, među 12.000 navijača, ali su izazvali delirijum među svojim pristalicama.

Pet minuta posle Vlašića, Modrić je mogao da duplira prednost da Maršal nije vrhom prstiju kačio loptu koja je lelujala ka njegovom golu.

Hrvati su tada potpuno preuzeli konce igre i držali ih u svojim rukama, pa je otud iznenadio i gol Škota.

Do njega je dovela loša reakcija Domagoja Vide, ali i odličan šut Kaluma MekGregora sa 16 metara. Igrao se 42. minut kada je Vidi stigla lopta u šesnaestercu.

Probao je da je ispuca, prosledio ju je škotskom igraču koji je prišao korak, dva i pucao iz sredine – nisko i precizno u desni ugao gola Livakovića za 1:1, koliko je ostalo na poluvremenu.

Drugo poluvreme počelo je odličnim ubacivanjem Joška Gvardiola kroz sredinu. Dobio je idealan pas, izašao sam ispred Maršala i onda izgubio korak i samo zakačio loptu umesto da je šutne.

Maršal je video kako se odvija napad Hrvatske, istrčao je napred i odbranio je Gvardiolu i sudario se sa njim.

Gotovo identična situacija desila se i nekoliko minuta kasnije kada je Ivan Perišić dobio pas od Modrića iz pozdaine, bio u sličnoj poziciji, bolje je šutirao i Maršal je opet bio siguran.

Luka Modrić, Fudbalska reprezentacija Hrvatske

Međutim, ostao je nemoćan u 62. minutu kada je lopta stigla na rub kaznenog prostora do Modrića koji je opalio desnom spoljnom i zakucao loptu u mrežu za 2:1.

Od tog trenutka Škotima su bila potrebna dva gola i izvršili su nekoliko izmena, dok se Hrvatima povredio Gvardiol.

Hrvati su u 77. minutu potvrdili zašto su pre tri godine bili u završnici Svetskog prvenstva. Modrić je centrirao iz kornera, Perišić je sa prve stative pogodio mrežu od stative za 3:1.

Posle toga su Škoti imali jednu šansu iz akcije u kojoj je Adams šutirao, a Livaković odbranio, ali su „vatreni“ bez mnogo muka sačuvali prednost.

Hrvatska – Škotska 3:1 (1:1)

(Vlašić 17, Modrić 62, Perišić 77 – Mekgregor 42)

Stadion: Hempden park; Gledalaca: Do 12.000; Sudija: Fernando Rapalini

Hrvatska: Livaković – Juranović, Vida, Lovren, Gvardiol (od 71. Barišić), Modrić, Kovačić, Brozović, Vlašić (od 76. Ivanušec), Perišić (od 81. Rebić), Petković (od 70. Kramarić). Selektor: Zlatko Dalić.

Škotska: Maršal – Mektomine, Henli (od 33. Mekena), Tirni, O’Donel (od 84. Paterson), Robertson, Armstrong (od 70. Frejzer), Mekgin, Mekgregor, Adams (od 84. Nizbet), Dajks. Selektor: Stiv Klark

Drugo poluvreme:

90+3′ KRAJ! Pobeda Hrvatske 3:1, slavila i Engleska 1:0

Hrvati su bez mnogo muka sačuvali prednost i plasirali se dalje sa drugog mesta grupe i sa četiri boda. Isto toliko imaju i Česi koji su ostali na trećem mestu, dok su Škoti sa bodom na četvrtom mestu. Englezi su u drugoj grupi pobedili Češku sa 1:0 i sa sedam bodova završili kao prvi.

81′ Dva dobra napada Škota

Adams je bio na prvoj stativi, šutirao je i Livaković je odbranio. Posle kornera koji je ubrzo usledio, Mektominej je skočio i glavom ciljao preko prečke.

77′ GOOOL! Hrvatska vodi 3:1

Korner je izveo Luka Modrić, na prvoj stativi je bio Ivan Perišić koji je glavom pogodio dalji ugao gola Maršala i od stative smestio loptu u mrežu.

75′ Nekoliko izmena na obe strane

Kramarić, Barišić i Ivanušec su ušli, izašli su Petković, Gvardiol i Vlašić.

73′ Povreda Gvardiola, pokušaj Frejzera

Najbolji igrač Hrvatske u drugom poluvremenu, mladi Gvardiol morao je van igre, na drugoj strani je rezervista Frejzer pucao preko gola sa 25 metara.

67′ Škoti menjaju postavku, odbrana im je loša

Uz to su sve nervozniji, pa se Robertson raspravlja sa Vlašićem. Armstrong je izašao napolje, Frejzer je u igri.

62′ GOOOL! Hrvatska vodi 2:1

Luka Modrić je pogodio desnom spoljnom sa ivice kaznenog prostora. Fantastičan potez zvezde Real Madrida, kada mu je lopta stigla na 17, 18 metara od gola Maršala.

58′ Uzvraćaju Škoti, opasno pred Livakovićem!

MekGin je bio ispred gola posle centaršuta Armostronga, ali je probao spoljnom da sa dva, tri metra savlada Livakovića i pogrešio je. Nije pogodio mrežu, a zaradio je rukavicu u glavu od golmana Hrvatske. Škoti su tražili penal i nisu ga dobili.

57′ Šta promaši Perišić!

Dobio je fanstastičnu loptu iz pozadine od Luke Modrića. Možda bi gol i bio poništen jer je Ivan Perišić bio na granici ofsajda, ali se sudije nisu oglasile. On je izašao sam ispred Maršala poput Gvardiola, šutirao je jače i čuvar mreže Škotske je opet reagovao.

U nastavku akcije Kovačiću se odbila lopta i on ju je promašio, propisno se obrukavši.

55′ Pokušaj Hrvata, opet Gvardiol preti

Inicijativu sada imaju Hrvati, bliži su golu, dok Škotima kao da popušta koncentracija. Gvardiol je to iskoristio za novi pokušaj udarca ka Maršalu, što nije bilo dovoljno jako i precizno da ga savlada.

49′ Gvardiol u šansi utakmice!

Lopta je stigla kroz odbranu do beka koji se majstorski ubacio u sredinu. Izašao je sam ispred Maršala, ali je onda izgubio korak i samo je u padu zakačio loptu, umesto da je šutne.

Istovremeno je golman Škotske istrčao i skratio ugao, pa je odbranio. Gvardiol je dobio udarac i ostao je na travi ali se pridigao.

46′ Počelo je drugo poluvreme na Hempden parku

I Hrvati i Škoti će morati da idu na pobedu da bi prošli dalje.

Prvo poluvreme:

45+2′ POLUVREME! Izjednačeno prvo poluvreme na kraju 1:1

Ovaj rezultat ne odgovara ni jednima ni drugima, ali bi trebalo da obeća da će u nastavku „pucati“ na sve strane.

42′ GOOOL! Škotska je izjednačila 1:1

Kalum Mekgregor je primio loptu malo izvan 16 metara i na sličan način na koji su Hrvati postigli gol, to su uradili i Škoti – u jeku ofanzive i inicijative rivala.

Vida je loše izbacio loptu iz svog šesnaesterca, ona je stigla do Mekgregora koji je šutirao nisko i precizno u desni ćošak gola Livakovića. Nije mu smetalo ni to što su čak četvorica igrača Hrvatske bila na njeogoj putanji šuta.

38′ Hrvatska je sada već mnogo bolja

Čak 68 posto poseda lopte imaju igrači u crveno-belim dresovima. Gvardiol je prošao po levom krilu, ubacio loptu u šesnaesterac Škotske, ona se odbila do Juranovića koji je šutirao sa distance – neprecizno.

33′ „Bez rukavica“ i jedni i drugi, prva prinudna izmena

Igra se brzo i bez mnogo rezervi, Škoti uglavnom napadaju sa bokova, Hrvati se oslanjaju na brzu tranziciju i kontre. Henli se u međuvremenu našao na zemlji i Skot Mekena je umesto njega ušao u 33. minutu.

24′ MekGin je šutirao, Škotska se „probudila“

Pritisli su Škoti sa dva centaršuta igrače Hrvatske lopta je stigla do MekGina koji je pucao sa desetak metara. Vida se prethodno okliznuo, MekGin je pomalo bio iznenađen ali je uputio udarac, nedovoljno jak i Livaković je odbranio.

22′ Uh kakva šansa za Modrića…

Sada već mnogo tečnije idu napadi Hrvatske, lopta je išla sa leve strane na desnu, tamo je Luka Modrić prihvatio, namestio se i šutirao. Maršal je zakačio loptu rukavicama i prebacio je preko prečke. Nije dosuđen korner.

17′ GOOOL! Vlašić pogađa mrežu, Hrvati vode 1:0

Juranović je sjajno centrirao u kazneni prostor, tamo se još bolje snašao Perišić koji je glavom spustio loptu za Nikolu Vlašića. Ovaj je prihvatio loptu na desetak metara od gola i u padu je šutirao precizno po zemlji.

12′ Češka – Engleska 0:1, vodi Engleska

Sterling je strelac vodećeg gola Engleza, a isti igrač je odmah po početku meča pogodio okvir gola.

10′ Nova šansa za Škote!

Adams je šutirao pored leve stative gola Hrvatske, sa nekih dvadesetak metara. Lopta je kačila Domagoja Vidu i otišla je u korner, ali to arbitri nisu videli.

5′ Au kakva šansa za Škotsku!

Če Adams je bio pred golom Livakovića, posle idealnog centaršuta Džona MekGina ostao je kratak za nekoliko centimetara. Livaković je uspeo da reaguje, ali je malo falilo da Škotska povede.

1′ Prva šansa za Škote

Iz prekida sa strane je lopta išla pred gol Livakovića koji je morao da je boksuje da bi otklonio opasnost.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)