Fudbaleri Austrije pobedili su Ukrajinu sa 1:0 u meču trećeg kola grupe C i plasirali su se u osminu finala Evropskog prvenstva.

Euro 2020 nastavlja se i posle grupe za Marka Arnautovića, Aleksandra Dragovića, Sašu Kalajdžića i ekipu prvi put u istoriji, a meč na Nacionalnoj areni u Bukureštu iznedrio je jednog mladog heroja.

Kristof Baumgartner, rođen prvog avgusta 1999. je postao najmlađi strelac na Evropskom prvenstvu i upravo on je rešio meč, pre nego što je morao van igre zbog povrede.

Austrija je skoro tokom svih 90 minuta kontrolisala dešavanja na terenu. Ukrajina nije pokazala ni deo kvaliteta koji se od nje očekivao, delovala je „uspavano“, pa nije čudo što su njeni protivnici daleko više šutirali ka golu i na kraju zasluženo pobedili.

Deset šuteva Austrije u prvom poluvremenu ka golu Ukrajine dovoljno jasno pokazuje koliko su igrači Andreja Ševčenka bili podređeni.

Bili su i malokrvni od samog starta, Austrijanci su sa više želje i energije ušli u meč, pa su i češće pretili i do poluvremena zaslužili da vode više.

Dali su samo jedan gol, ali su imali šansi za bar još dva. Crveno-beli su poveli u 20. minutu pogotkom Kristofa Baumgartnera.

On je bio spretan u petercu protivnika posle kornera koji je izveo David Alaba. Dotle su Austrijanci na Nacionalnoj areni u Bukureštu već imali nekoliko šansi.

Prvo je Aleksandar Dragović u 11. minutu glavom šutirao preko gola, potom je MArko Arnautović probao sa distance, ali je izblokiran.

Ukrajina je tek desetak minuta od gola Austrije, pa do isteka pola časa igre, bila konkurentna.

U tom periodu se i desila šansa i šut Ruslana Malinovskog koji je šutirao sa leve strane, a golman Austrije je sačuvao svoju mrežu.

Više posla je ipak imao Bushan. Skinuo je prvo šut Konrada Lajmera, sjajnom paradom, zatim je u 42. minutu Arnautović u sredini dobio pas od rezerviste Alesandra Šepfa i ostao sam pred golmanom.

Šutirao je po zemlji, veoma traljavo, pa ukrajinski čuvar mreže nije ni morao da reaguje. Do isteka nadoknade prvog poluvremena Arnautović i Lajner su imali još po jednu priliku, pa su Ukrajinci mogli da budu srećni što u prvih 45 minuta nisu primili više od jednog gola.

Šlager je u 50. minutu šutirao sa distance, Ukrajinci su malo živnuli na terenu, samo to nisu odmah pokazivali i kroz šanse.

Narednih desetak minuta prošlo je u mirnijem tempu bez većih prilika. Ukrajinci su malo razdrmali stvari slobodnjakom kada je Lajner umalo zatresao svoju mrežu.

Austrija je uspešno dozirala napade i usmeravala energiju na čuvanje rezultata, mada su njeni istureni igrači nastavili da pritiskaju odbranu Ukrajine.

To je rezultovalo odsečenim veznim redom Ševčenkovog tima, kome nisu pomogle ni izmene u vidu Cigankova i Marlosa. Do kraja meča igralo se u sporijem tempu koji je više odgovarao Austriji, koja je sačuvala prednost i otišla dalje.

U osmini finala Austrija će igrati protiv Italije, koja je grupu završila sa maksimalnih devet bodova i bez primljenog gola.

Ukrajina – Austrija 0:1 (0:1)

(Baumgartner 20)

Stadion: Nacionalna arena, Bukurešt. Gledalaca: Do 13.000; Sudija: Džunejt Čakir

Ukrajina: Bushan – Mikolenko, Matvijenko, Zabarnji, Karavaev, Sidorčuk, Zinčenko, Malinovski (od 46. Cigankov), Šeparenko (od 68. Marlos), Jarmolenko, Jaremčuk. Selektor: Andrej Ševčenko.

Austrija: Bahman – Alaba, Dragović, Hintereger, Lajner, Lajmer (od 72. Ilsanker), Grilič, Šlager, Baumgartner (od 33. Šepf), Zabicer, Arnautović. Selektor: Franko Foda.

Drugo poluvreme:

90+3′ KRAJ! Pobeda Austrije 1:0

Samo jedna šansa Ukrajine, Jaremčuk je u 87. minutu pokušao da ugrozi gol Austrije, šutirao je pored, pa su Ukrajinci ostali treći u ovoj grupi.

85′ Menja Ševčenko

Dobio je šansu Besjedin umesto Mikolenka, deluju sada umorno i austrijski igrači, dok Ukrajinci prosto deluju inertno.

78′ Austrija čuva loptu, Ukrajina kao na početku

Slično kao u prvim minutima utakmice, Austrija napada, ali nešto sporije nego što je to bio slučaj na početku. Ne brzaju Fodini igrači, nemaju ni razloga. Dodaju od noge, do noge i kontrolišu tempo i napade.

70′ Solidan pokušaj Ukrajinaca

Reagovao je posle odbitka Bahman i otklonio je opasnost pred svojim golom. Arnautović je na drugoj strani propustio loptu Lajnera kroz noge, ali je Zabarnji presekao dodavanje.

65′ Zabicerov presing tera Bushana u paniku

Morao je da ispuca loptu golman Ukrajine jer je ofanzivni igrač Austrije krenuo prema njemu agresivno da mu ukrade loptu.

61′ Lajner je šutirao glavom – ka svom golu!

Slobodan udarac je dobila Ukrajina na levoj strani, odatle je centaršut išao u peterac gde je Lajner glavom usmerio loptu ka svojoj mreži. Izvrsno je reagovao Bahman i sprečio je novi autogol.

58′ Severna Makedonija – Holandija 0:3, potop Makedonaca

Depaj je ovog puta šutirao, odbranjen je njegov udarac, ali se lopta odbila na nogu Vajnaldumu, na sličan način na koji je dao gol i Ukrajini u prvom kolu.

51′ Opasan pokušaj Šlagera

Namestio se i pucao sa distance, pogodio je u okvir gola, ali je na mestu bio golman Ukrajine koji je odbranio.

50′ Severna Makedonija – Holandija 0:2, Depaj asistent

Ovog puta je Vajnaldum bio strelac gola za ekipu koja će po svoj prilici završiti na prvom mestu sa devet bodova.

46′ Počelo je drugo poluvreme u Bukureštu

Hintereger se odmah posle duela sa Jaremčukom našao na travi.

Prvo poluvreme:

45+3 Opet Arnautović u šansi, probao i Lajner

Prvo je Marko propustio šansu posle izgubljene lopte Zabicera. Bio je na oko 16 metara i traljavo je pucao ka golu Ukrajine. S druge strane, već u sledećem napadu Lajner je gađao preko gola, što je bio deseti udarac Austrije u ovom delu igre.

42′ Arnautović promašio zicer!

Iz tri poteza su Austrijanci došli do gola, Šepf je zavrnuo loptu sa krila u sredinu, tamo je Marko bio praktično sam ispred Bushana i šutirao je daleko pored stative.

37′ Kakav šut Lajmera!

Mogla je Austrija da povede i sa 2:0, ali je Bushan vrhunski skinuo udarac Lajmera sa desetak metara iskosa sa leve strane. Imao je igrač Austrije vremena da se namesti, povuče loptu udesno i onda puca unutrašnjim delom desnog stopala.

33′ Povreda Baumgartnera, dao gol i izašao

Zamenio ga je Šepf na terenu. Sudar koji je imao Baumgartner u prvih petnaest minuta u kaznenom prostoru Austrije bio je snažniji nego što se isprva činilo.

28′ Zamalo gol Ukrajine!

Vratili su igrači u žutim dresovima ravnotežu na sredini terena, Malinovski je lepo izdriblao na levoj strani i šutirao u dalji ugao gola Austrije. Odbranio je golman, a na lopti je bio drugi igrač Ukrajinaca kome je ona promakla za pola metra, metar.

24′ Severna Makedonija – Holandija 0:1, vode Holanđani

Veoma lepa akcija, Doni Malen je bio asistent, Memfis Depaj strelac i faktički domaćin je poveo. Sudije su proveravale da li je u začetku akcije Goran Pandev fauliran, ali se ispostavilo da nije i gol je ostao na snazi.

20′ GOOOOL! Austrija vodi 1:0

Korner je izveo David Alaba, pravo na nogu Baumgartneru koji se bacio napred. Zabarnji nije idealno reagovao i Bushan je ostao nemoćan. Zakačio je loptu vrhovima prstiju, ali je ona prošla i crveno-beli su poveli.

17′ Agilni su austrijski Srbi

Arnautović je šutirao sa distance, izblokiran je i loptu su mu igrači Ukrajine skrenuli sa putanje ka golu, pa je otišla u korner. Ubrzo potom je Dragović bio u petercu posle centaršuta sa levog krila. Malo je falilo da zakači loptu glavom.

11′ Dragović u šansi!

Austrijanci su imali korner sa desne strane, novi štoper Crvene zvezde bio je u petercu najviši u skoku i odatle je glavom pucao preko gola Ukrajine.

10′ Severna Makedonija – Holandija 0:0, poništen gol

GOL u Amsterdamu! Tričkovski je zatresao mrežu protivnika, ali je odmah pogodak poništen zbog ofsajda. Ponovljeni snimak potvrdio je odluku sudija kao ispravnu.

5′ Presing Arnautovića i ekipe

Dobro se transformišu Austrijanci u napadu, „izmišljaju“ dodavanja kroz odbranu i prete sa obe strane. Za sada Ukrajina teško može da iznese loptu sa svoje polovine.

2′ Prva napada Austrija

Šlager je prošao po desnoj strani, poslao je loptu za Lajnera, ali ovaj nije iskoristio šansu jer je loše iskontrolisao loptu.