Raka Đurović, jedan od vodećih sudijskih eksperata u Srbiji, prokomentarisao je za Nova.rs brojne sporne situacije sa meča Francuske i Portugala (2:2) na Evropskom prvenstvu. Izrazio je sumnju da je Antonio Mateu Lahoz, glavni arbitar meča, dobio instrukcije da u osminu finala uz ove dve selekcije treba da prođe još jedan gigant - Nemačka.

PROČITAJTE JOŠ

Đurović je počeo u vedrom tonu jer je baš u sredu proslavio rođendan.

„Malo sporadično, nisam gledao baš kompletnu utakmicu, jer mi je bio rođendan. Te rođendane treba zabraniti posle 40.“, započeo je uz smeh Đurović za Nova.rs.

Istakao je da je generalno suđenje na prvenstvu dosta slabo.

„Moj opšti sud je da, čini mi se po prvi put, na jednom ozbiljnom takmičenju kvalitet suđenja ne prati kvalitet fudbala, nije kvalitet kakav bi morao da bude na velikoj priredbi gde je vellika konkurencija i moguć dobar izbor sudija. Nije to Svetsko prvenstvo ili Olimpijske igre, suđenje definitivno nije pratilo kvalitet. Očekujem da će sudije pokazati svoj kvalitet u eliminacionoj fazi, očekivao sam to i od treće runde kada se odlučivalo ko napušta takmičenje. Kada je trebalo da sudije podignu svoj uticaj. Ovo će se delimično ponavljati.“

Sumnja da je Lahoz sudio tako da obezbedi da Francuska, Nemačka i Portugal prođu u osminu finala, što se videlo i po brojnim odlukama. Naime, penale je sudio u momentima kada je Mađarska vodila protiv Nemaca…

„Razočarao me sudija koji ima status jednog od najboljih, ako nije i najbolji evropski sudija. Tokom čitavog prvenstva nije opravdao poverenje, voli da razvodni igru, da gestlikura… Kod mene je ostavio veliki stepen sumnje da je vodio računa o rezultatu da spasi tri najbolje reprezentacije. Sve što je činio išlo je na tu vodenicu. Lahoz je radio na tome da te tri reprezentacije da prođu dalje, ako je to u interesu što se onda bunite protiv Superlige Evrope. Bolje da budu sve velike, a ne „male“ reprezentacije, organizujte onda takmičenje samo bogatih i oni će se raščistiti i to je to“, rekao je u dahu.

Ugo Ljoris je srušio na zemlju Danila nakon jedne gužve u kaznenom prostoru, kada je dosuđen prvi penal na meču Francuske i Portugala.

Foto: EPA-EFE/Tibor Illyes

„Mislim da ga nije udario pesnicom, već podlakticom. Zakasnio je sa intervencijom, ali u skoro svim durgim situacijama se isključuje igrač, što sada nije bio slučaj.

Najveću pažnju privukao je trenutak na kraju prvog dela igre kada je Semedo oborio Mbapea. Sudija je pokazao na belu tačku.

„To je sramna odluka, svirao je gde nije imao jedan elemenat osim kontakta. Nakon toga nema snage da dosudi klasičan kazneni udarac, da sankcioniše u korist Franuske, kada se lomi rezultat drugog meča između Nemačke i Mađarske. To je dovodilo u pitanje prolaz Francuske i Nemačke. To je dugo trajalo, sada i kod VAR. Objašnjavaju nam da kad ima kontakta, a sudija svira, da se ljudi iz VAR sobe ne mešaju. Želim da oborim tu tezu, VAR je stavljen iz praktičnih razloga, uveli smo ga da bi ispravljao loše odluke, a ne da formalno robujemo, da sudija ne može da reaguje. Zašto je onda toliko trajala komunikacija, ako VAR ne utiče? Po svima nama udarac ne postoji. Čemu toliko dug zastoj i razgovor sudije sa VAR sobom, ako je bilo kontakta?“

Đurović nije štedeo španskog arbitra, ali i istakao zbog čega je ovo prvenstvo najčudnije do sada.

„Bacio je baš veliku mrlju, ozbiljnu senku. Suđenje nije na nivou, da će dobro odsuditi, što je možda lakše nego dobro odigrati utakmicu. Čudno prvenstvo, temperaturna razlika po 20, 25 stepeni, putuje se po celoj Evropi, negde ima navijača, negde nema nikoga. Kao da se obistinjuje, kao da su htele i sudije da daju doprinos“

Govorio je i o generalno lošem izdanju sudija.

„Nije bilo puno posla u prvom delu, VAR soba je otklanjala nedoumice. Kad sve uzmemo u obzir sudije su propustile šansu da autoritetom, kvalitetom, ozbiljnošću i daju pun doprinos. Dali su nam dosta prilike da stavljamo primedbe na njihovo takmičenje. Ovo je bledo izdanje, ne mogu da tvrdim i najgore, sudijske struke.“

Raka Đurović
Foto: Srdjan Stevanovic/Starsportphoto ©

Prokomentarisao je i odluku da na ovom prvenstvu po prvi put sude i sudije sa drugih kontinenata.

„Protivnik sam toga, ovo je EP samo sa Evropskog kontinenata. Evropski kontinent obiluje sa puno kvalitetnih sudija, protivnik sam toga i mislim da se to uklapa u ono što sam rekao da je čudno prvenstvo. UEFA htela da nam napravila interesantne situacije, monotoniju, čudnu monotoniju. Sudija sa drugog kontinenta može malo ovo da oseti. Nije ovo mesto da unificirate sudije sa različitih konitnenata, mogli su da pozovu 10 sudija sa ostalih kontinenata da budu u kampu, neka prate sve, neka se približe kriterijumu i to se tako i ranije dešavalo. Dovedete sudiju da sudi dve utakmice, a ostali, evropski nisu dobili drugu. Ja sam protiv te odluke, može da bude tu – da diskutuje na sastanku, filozofija fudbala je da se ujednači kriterijum. Jedna ekipa ima udarac na početku, a jedna na startu drugog, sve u cilju jednakosti u fudbalu. Igranje rukom se sada nekad sankcioniše, a nekada ne. Da isti kriterijum bude ujednačen, to je moglo da se postigne sa više sudija na prvenstvu.“

Pojasnio je i kako je došlo do toga da Španija i Poljska odigraju 1:1 u drugom kolu grupne faze.

„Kao što su reprezentacije pokazale da su se najkvalitetniji izborili za svoj status, tako treba da bude i sa sudijama. Ne vidim da postoji kriterjum, bitne su prethodne zasluge, neko ko je odgovoran za sudijska pitanja da li ima taj kriterijum. Imam utisak da se ne vodi precizno računa o sudijama koji trenutno imaju dobru formu. Imamo sjajnog igrača koji nije u formi i ide na klupu, tako treba i kog sudije. Kod sudija to ne radi, nema reakcije, već bez obzira na formu se grupa sudija favorizuje. Ne možete na silu da smenjujete sudije. Završite EP sa najboljima, iako su na zalasku karijere. Imate druga takmičenja, pa tamo odlučite, ne treba eksperimentisati sa sudijama. Ako sudije sude kao do sada, to neće biti preveliki učinak. Sudije u eliminaciji moraju strogo da se drže pravila igre, u grupama jedan rezultat odlučuje sudbinu nekoliko reprezentacija, svi kalkulišu. Levandovskom se sudi svaki prekrašj, taj nerešen rezultat ne bi uništio Španiju, a Poljsku bi uništio, (1:1 u drugom kolu prim. aut), iako je na kraju ispala i dobila šta je zaslužila.“

Raka Đurović
Foto: Pedja Milosavljevic / STARSPORT

Objasnio je i ko bi mogao da sudi finale kontinentalne smotre.

„UEFA vodi računa iz plejade najuspešnijih sudija sudi onaj koji je blizu kraja karijere. Strašno guraju Lahoza, ali mislim da mu to neće dozvoliti. Treba analizirati ko je šta sudio da bismo to znali. Ne očekujem engleske sudije u finalu, Orsato nije na nivou, Brih nam uvek ostavi po neku mrlju, Makeli nam je isto pokazao na meču… Nova pravila nam govore da se ne sudi ruka i ovaj juče je to svirao. Lahoz to na kraju sudi protiv Francuske, a ista situacija je bila u prvom kolu Italija – Turska, a onda nije svirana ruka. Farsa je da je UEFA kroz komisiju propisala novo pravilo, UEFA ništa nije dopunila. Sve je to pisalo do sada o ruci, ne možete da vežete ruke, kada brane odluku onda se menja, dajte vežite igračima ruke, pa neka se igra tako“, završio je Đurović.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare