Iza nas je i osmi dan Evropskog prvenstva u fudbalu. Švedska je dan otvorila pobedom nad Slovačkom 1:0, dok su Hrvatska i Češka remizirali (1:1), a osmi dan je zatvorio "ostrvski derbi" koji je završen remijem Škotske i Engleske 0:0.

Šveđani su u prvom kolu otkinuli bod Španiji odigravši bez golova, Slovačka je pobedila Poljake sa 2:1, a kako su Šveđani zabeležili trijumf, sada zauzimaju prvo mesto u grupi E sa četiri boda, Slovaci imaju jedan manje, treća je Španija sa jednim bodom, dok Poljaci nemaju osvojen bod nakon prvog kola. Duel ova dva tima zakazan je za subotu.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Šveđani su protiv Češke došli do pobede nakon dva različita poluvremena. Prvo je pripalo Slovacima, koji su napadali svih 45 minuta, ali nisu uspeli da zatresu mrežu Skandinavaca.

Nakon povratka sa odmora Šveđani su zaigrali znatno otvorenije, opsedali gol rivala, što se isplatilo u 77. minutu, kada je Aleksander Isak sjajno uposlio Robina Kvajsona, kog je Martin Dubravka oborio u kaznenom prostoru.

Siguran izvođač penala bio je Emil Foresberg. Šveđani su ovim trijumfom došli do četvrtog boda i čela tabele grupe E, dok Slovaci imaju jedan manje, sledi Španija sa jednim, a Poljska nema nijedan osvojen bod.

Duel između Hrvatske i Češke u grupi D Hrvati su dočekali sa imperativom pobede, ali su nakon nesmotrenog udarca laktom Dejana Lovrena i penala koji je izveo upravo faulirani Patrik Šik, sa sve raskrvavljenim nosem, Česi stigli do pobede.

Uspeli su Hrvati da preko Ivana Perišića dođu do poravnanja, ali ne i do sva tri boda, pa sad imaju samo jedan bod. Ispred njih se nalaze Englezi, kao i Češka, sa po četiri boda iz dve utakmice.

Remijem je završen u poslednji duel osmog dana, pošto su Englezi i Škoti odigrali bez golova na Vembliju. Taj rezultat je dodatno iskomplikovao situaciju za Hrvatsku, pošto su Škoti pokazali da su ekstremno tvrda ekipa protiv koje neće biti ni najmanje lako, a „vatrenima“ je neophodna pobeda kako bi došli do makar teoretske šanse da ostanu u trci za mesto među 16 najboljih.

Problem je što će sa druge strane stajati Škoti koji će, nakon duela sa Englezima, biti motivisani do neba.

Engleska – Škotska

Stadion: Vembli; Sudija: Antonio Lahoz; Gledalaca: Oko 22.000

Engleska: Pikford, Džejms, Stons, Mings, Šo, Rajs, Filips, Foden (od 63. Griliš), Maunt, Sterling, Kejn (od 74. Rašford)

Škotska: Maršal, Tirni, Hejnli, Mektomini, Robertson, Mekgregor, Gilmor (od 74. Armstrong), Mekgin, O’Donel, Adams (od 86. Nisbet), Dajks

90′ Kraj!

Mogla je Engleska do pobede nakon opšteg karambola u kaznenom prostoru Škotske, ali niko od igrača u beloj opremi nije uspeo da loptu prosledi ka golu, pa je meč završen bez golova.

82′ Škoti ne odustaju

Nakon puta Mekgina sa distance koji je zakačio Rajsa dosuđen je korner, ali Škoti nisu uspeli da ugroze gol rivala i dođu do ozbiljnije prilike.

80′ Nema penala nad Rašfordom

Bio je Rašford u duelu sa Robertsonom, kontakt je postojao, ali nije bio dovoljan da Lahoz pokaže na belu tačku.

78′ Ređaju se odlične šanse, Škoti ne mogu da pogode gol

Nakon duže akcije Adams je uhvatio volej nakon centaršuta Robertsona, šutirao, lopta je završila visoko preko gola.

74′ Još promena

Kejn je izašao, na terenu je Rašford, kod Škota šansu je dobio Armstrong umesto Gilmora.

63′ Vreme je za prvu izmenu

Griliš je zamenio Fodena.

62′ Nova odlična prilika, Džejms sprečio vođstvo Škotske

Poluvolej Dajksa iz kaznenog prostora išao je ka samom ćošku, Pikford nije mogao ništa, ali je na pravom mestu bio Džejms koji je dotrčao i skokm odbio loptu nazad u polje.

57′ Velika šansa za Škote, Englezi imali sreće

Dajks je šutirao, lopta se nakon odbitka dogegala do Adamsa koji je, umesto šuta nakon prvog kontakta, odlučio da se dodatno namesti, pa je prilka otišla u nepovrat a na semaforu ostalo 0:0.

55′ Promašaj Džejmsa

Dobru šansu imali su preko Džejmsa, ali je njegov pokušaj bio neprecizan.

53′ Statistika je na strani Engleza

„Gordi albion“ se nalazi u seriji od sedam pobeda, a na svih sedam mečeva postigli su bar po gol u drugom poluvremenu (Island 4:0, San Marino 5:0, Albanija 2:0, Poljska 2:1, Austrija 1:0, Rumunija 1:0, Hrvatska 1:0).

48′ Furiozan početak Engleske

Ređaju se šanse pred golom Škotske. Prvo je Robertson intervenisao pre nego što je lopta stigla do Fodena u kaznenom prostoru. Potom je Maunt, nakon neuspelog centaršuta, odlučio da sam oproba šut, ali je Maršal odlično reagovao i odbranio udarac.

46′ Počelo je drugo poluvreme

Izmena nema, ista meta, isto odstojanje, Engleska – Škotska 0:0

Kraj prvog poluvremena

ZNakon 45 minuta igre golova nema.

44′ Dobar pokušaj Adamsa, Mings izblokirao šut

Odlučio je da oproba šut Adams, i moglo je da bude opasno po Pikforda, ali je Mings uspeo da se postavi na pravo mesto i spreči da lopta ugrozi mrežu njegovog tima.

30′ Fantastična odbrana Pikforda

Mogla je Škotska do gola u 30. minutu, probao je O’Donel veoma lepim volejem, ali je Pikford sjajno reagovao i udarac skrenuo van okvira.

11′ Stons pogodio stativu

Nije Engleska imala sreće, pošto je mogla da povede preko Stonsa, ali je nakon kornera Maunta i šuta glavom lopta završila na stativi.

7′ Rajs prvi zapretio u Engleskoj

Solidan udarac, ali Maršal nije imao previše problema da spreči da lopta završi u mreži.

4′ Prva šansa za Škotsku

Klark je centrirao, usledila je akcija tokom koje je lopta stigla do O’Donela, ali je Stons uspeo da ga izblokira i spreči goste da povedu.

1′ Utakmica je počela!

20:57 Englezi „gospoda“

Englesku reprezentaciju zovu „gordi albion“ zbog velike nadmenosti, a navijači ove nacije su pokazali da im ipak nisu strani ni neki drugi elementi, pošto su poprilično glasno izviždali himnu Škotske.

20:40 Vri na ulicama Londona

Duel ova dva tima protiče u poprilično uzavreloj atmosferi, s obzirom na to da se na ulicama Londona odigrava sukob navijača dve rivalske selekcije. Više o sukobu koji se dešava na ulicama prestonice Engleske možete da pročitate u odvojenom tekstu posvećenom tuči navijača „gordog albiona“ i Škotske koji se nalazi u okviru našeg specijala posvećenog Evropskom prvenstvu pod nazivom EURO 2020.

Hrvatska – Češka 1:1 (Šik 37 – Perišić 47)

Stadion: Hempden park; Publika: do 12.000 Sudija: Karlos Del Sero (Španija)

Hrvatska: Livaković, Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol, Kovačić, Modrić, Brekalo, Kramarić, Perišić, Rebić

Češka: Vaclik, Boril, Kalas, Čelustka, Coufal, Holeš, Souček, Masopust, Darida, Jankto, Šik

90+2′ Hrvatska napada, ali bez prave šanse

Pokušavali su „vatreni“ da dođu do pogotka, ali nikako nisu uspevali da probiju bunker Čeha

88′ Petković promašuje

Bruno Petković je promašio još jednu šansu za Hrvatsku, a u tim momentima je Češka svesno oborila ritam meča. Tim iz srednje Evrope je bio zadovoljan remijem jer je prethodno slavio protiv Škotske sa 2:0.

80′ Hložek propušta dve šanse

Mladi igrač Češke je propustio dve dobre prilike iz kaznenog prostora. Nekadašni prvi strelac prvenstva Češke je jednom bio neprecizan, a drugi put je Vida uspeo da odnese loptu u duelu u poslednjem trenutku.

Petković je u 77. minutu uhvaćen u ofsajdu, a to je mogla da bude dobra šansa za Hrvatsku.

Fudbalska reprezentacija Hrvatske, Češke

71′ Nova šansa za Hrvatsku

Vlašić je uspeo da se zagradi dobro, a uspeo je Ivanušec da mu spusti loptu glavom. Vlašić je šutirao jako, ali je ta lopta preletela preko prečke. Bila je ovo najbolja šansa za „vatrene“ nakon postignutog gola.

63′ Izmene na obe strane

Nikola Vlašić je zamenio Kramarića u Hrvatskoj, dok su Kral i Hložek zamenili Holeša i Masopusta.

Luka Modrić, Fudbalska reprezentacija Hrvatske

61′ Prva pretnja Češke

Patrik Šik je pokušao nakon kornera koji je izveo Darida, ali nije dobro zahvatio loptu-

Hrvatska samo dva puta nije uspela da postigne pogodak u grupnoj fazi EP na poslednjih 13 mečeva.

54′ Hrvatska je zaigrala znatno bolje

Od kada je Perišić prešao na levu stranu „vatreni“ izgledaju znatno bolje. Ivanušec, mlada zvezda Dinama iz Zagreba, pokušala je da iznenadi Vaclika sa daljine, ali je njegov udarac završio visoko preko prečke.

47′ Gol Hrvatske!

Promenio je Perišić stranu, pa je sa desne prekomandovan na levu stranu i odmah je pokazao koliko je opasan. Probio je nakon brzog trka, onda zalomio čuvara jednom fintom, a onda silovito zakucao loptu iza leđa Vaclika.

Asistenciju je upisao Kramarić, a Hrvatska deluje potpuno drugačije od blage promene pozicija igrača u napadu nakon ulaska Luke Ivanušeca umesto Josipa Brekala, te Bruna Petkovića umesto Ante Rebića.

Perišić je postigao 49 gol za reprezentaciju na 103 mečeva.

Prvo poluvreme: Hrvatska – Češka 1:0 (Šik 37)

45′ Nastavlja se agresivna igra Hrvata

Šime Vrsaljko je sa obe ruke odgurnuo Jankta i izbio mu vazduh, pa su ga saigrači podigli da bi došao do daha.

39′ Hrvatska umalo odgovorila

Dobio je sjajnu loptu Rebić, bio je malo iskosa, a njegov udarac je završio daleko od gola. Bio je silno razočaran jer je ovo bila jedna od onih šansi koje se moraju koristiti.

37′ Gol Šika sa penala!

Dugo je trajao prekid jer je ukazivana pomoć Šiku zbog obilnog krvarenja. Nakon što je zaustavljeno krvarenje, Šik je namestio loptu na penal i postigao pogodak. Livaković je odleteo u levu, a Šik šutirao u desnu. Bio je to njegov treći pogodak na prevenstvu. Dok je slavio pogodak krv je i dalje liptala…

Patrik Šik, Fudbalska reprezentacija Hrvatske, Češke

32′ Šik na travi, nokautirao ga Lovren

U skoku za loptu je Lovren laktom udario Šika, koji je pao na travu od siline udarca. Šiku je krenula krv iz nosa, pa je glavni sudija odlučio da pogleda VAR snimak i kasnije dosudio penal.

Fudbalska reprezentacija Hrvatske, Češke, Patrik Šik

31′ Češka forsira napade po desnoj strani

Reprezrentativci Češke vide Joška Gvardiola kao najslabiju kariku u poslednjoj liniji „vatrenih“, ali je do sada svaki put uspeo da otkloni opasnost.

29′ Hrvatska gradi duge napade

U ovim momentima nedostaju „vatrenima“ pravi centaršutevi. Hrvatska se često nalazi u završnoj trećini terena, ali ne uspevaju da naprave previše posla golmanu Vacliku.

23′ Prva velika prilika za Hrvatsku

Bila je to uigrana akcija „vatrenih“ posle kornera. Perišić je primio loptu oko bele tačke, silovito šutirao, ali u golmana Češke koji je uspeo da uhvati živu loptu.

21′ Au! Umalo da Vaclik napravi veliku grešku

Golman Češke je napucao Rebića iz neposredne blizine, pa je malo falilo da napadač na ovaj način postigne pogodak. Lopta je proletela pored desne stative i završila u gol autu. Rebić se našao na travi, ali je uskoro uspeo da nastavi igru.

Trenutak kada je Vaclik napucao Rebića.

U ovim trenucima ima više navijača Češke na tribinama, ali se na momente čuje skandiranje „Hrvatska, Hrvatska“.

Patrik Šik je pogodio osam puta u prethodnih 11 mečeva za nacionalni tim. Igra sjajno u dresu reprezentacije, čak i kada u klubu ne briljira.

11′ Češka opasnija

Imala je Hrvatska jedan pokušaj iz slobodnog udarca, ali nije to bila pretnja po Vaclika. Sa druge strane, Česi su imali nekoliko solidnih prilika. Nakon jedne od njih je Dejan Lovren vikao na saigrače.

1′ Počeo je meč!

Hrvatska traži prvu pobedu na turniru nakon poraza od Engleske sa 1:0

17:59 Hrvatska u seriji

Na prethodna tri meča slavili su protiv Češke, pa imaju razloga za optimizam pred ovu utakmicu.

17:55 Grafički prikaz sastava timova

Švedska – Slovačka 1:0 (0:0)

(Foresberg 77)

Sudija: Danijel Sjeber; Stadion: Sankt Peterburg; Poseta: Do 30.000

Švedska: Olsen, Lustig, Lindelof, Danijelson, Augustinson, Olson (od 64. Klason), Ekdal, Forsberg, Larson, Isak, Berg (od 64. Kvajson)

Slovačka: Dubravka, Hubočan, Škrinjar, Satka, Pekarik (od 64. Haraslin), Hrosovski, Kucka, Mak (od 77. Vajs), Hamšik (od 77. Benes), Koščelnik, Duda

Kraj!

Pobeda Šveđana 1:0.

90+ Počela sudijska nadoknada

Meč je produžen za pet minuta.

82′ Klason mogao da duplira vođstvo

Dobar prodor Isaka i zakasnela lopta za Klasena, dobar je bio i šut, ali je ostalo 1:0, pošto ga je izblokirao Hubočan.

77′ Promene u Slovačkoj

Hamšika je u 77. minutu zamenio Laslo Benes, dok je Vais ušao u igru umesto Maka.

75′ Švedska sa penala do gola, 1:0

Isak je odličnim pasom „izbacio“ Kvajsona koji je proturio loptu pored Dubravke, golman Slovačke ga je srušio, zbog čega je dobio žuti karton, a Forsberg fantastičnim udarcem zatresao mrežu, iako je Dubravka „pročitao“ stranu.

71′ Ponovo odlična šansa Isaka

Izborio se za prostor, šutirao, Dubravka savršeno intervenisao, pa je ostalo 0:0.

Berg i Olson su napustili igru, na terenu su Kvajson i Klason, dok je kod Slovaka Pekarika zamenio Haraslin.

57′ Tri velike šanse za Švedsku u dva minuta, Dubravka sačuvao mrežu

Centaršut Larsona zahvatio je Augustinson, šutirao glavom, no Dubravka je perfektnom paradom sprečio da lopta završi u golu. Nakon kornera probao je Danijelson, ali ni on nije imao sreće, dok je minut kasnije šut oprobao i Isak, ali je izblokiran.

50′ Duda neprecizan, nema gola

Imao je dobru priliku fudbaler Slovačke, ali je sjajni napadač loptu poslao preko prečke u situaciji kada je mogao da donese svom timu vođstvo.

46′ Velika šansa za Švedsku

Lepa akcija i pas u prostor za Isaka, šutirao je napadač Real Sosijedada, ali je izblokiran. Da je Škrinijar zamalo zakasnio, Švedska bi najverovatnije povela 1:0.

Počinje drugo poluvreme

Ko je na vas ostavio bolji utisak dosad?

45′ Šveđani odahnuli nakon sudijskog zvižduka

Kako je vreme odmicalo tako je Švedska sve više bila podređena, dok su Slovaci iz minuta u minut povećavali pritisak. Nisu uspeli da ozbiljnije ugroze Olsena, ali je bilo pitanje trenutka kada će poslednja linija Šveđana popustiti, s obzirom na to da su neretko reagovali u stanju panike. Kako tokom prvih 45 minuta nije bilo razloga za produžetak, sudija je po isteku 45. minuta označio kraj, pa su Skandinavci odahnuli jer je rezultat 0:0.

37′ Hamšik ponovo u centru pažnje

Prvo je nakon akcije u kojoj je učestvovao Koščelnik Hamšik ušao u peterac, ali je bio za pola sekunde sporiji, pa mu je lopta pobegla van granica igrališta. Gotovo odmah po izvođenju lopte Slovaci su uspeli da brzom akcijom izbore korner koji je ponovo Hamšik izveo, šutirao je Kucka, ali nije uspeo da zatrese mrežu pošto ga je izblokirao Lustig.

30′ Pritisak Slovaka

Nakon što je Švedska bila dominantna u uvodnom delu, završnica prvih pola sata igre pripada Slovačkoj. Gotovo pet minuta trajala je apsolutna opsada Olsenovog gola, ali su centaršutevi završavali kod igrača u žutim dresovima, pa Slovačka nije iskoristila nalet.

21′ Marek Hamšik, fudbalski majstor

Poznat je nekadašnji ofanzivni vezista Napolija po svom vanserijskom talentu, i trudi se da kad god mu se ukaže šansa to i prikaže, pa je u nekoliko navrata driblinzima izludeo odbranu Švedske i direktne čuvare, ali nije uspeo to i da konkretizuje.

13′ Nova šansa za Šveđane

Nešto bolji utisak ostavila je Švedska, a nakon slobodnog udarca Larsona probao je Lustig, no nije zahvatio loptu kako je želeo, pa gola nije bilo.

5′ Šutirao i Kucka

Marek Hamšik je centrirao, Kucka šutirao, ali nije uspeo da usmeri loptu ka golu, pa je ostalo 0:0.

3′ Prva šansa na meču

Pokušaj Larsona zaustavio je Dubravka, pa je propala dobra šansa Šveđana da dođu do prednosti u uvodnim trenucima.

14.10 – Badelj u hit kvizu

Reprezentativac Hrvatske imao je zadatak da prepozna strelce nekih legendarnih golova, pogodio je 13 od 20.