Reprezentacija Danske je prvi četvrtfinalista Evropskog prvenstva u fudbalu, nakon što je u osmini finala savladala Vels rezultatom 4:0.

Utakmicu je obeležio Kasper Dolberg koji je po prvi put od odlaska iz Ajaksa zaigrao na „Johan Krojf Areni“ i golovima u 27. i 48. minutu praktično doneo pobedu koju je Mele u 88. minutu majstorski potvrdio. U nadoknadi vremena smo videli i dramu sa VAR-om kada je prvobitni pogodak Brajtvajta poništen zbog ofsajda ali je snimak pokazao da je gol regularan.

Danska je krenula ofanzivno u prvih nekoliko minuta, ali nije uspela da stvori priliku pa je Vels polako preuzeo kontrolu. Krenuli su Velšani da napadaju i posle jedne gužve u kaznenom prostoru i karambola koji je malo prepao Dance, usledila je prva velika prilika.

Bejl je dobio loptu blizu kaznenog prostora i potpuno neometano uputio udarac spoljnim delom noge. Lopta koja je bežala od Kaspera Šmajhela prohujala je tik pored desne stative njegovog gola.

Danska je posle tog napada polako ponovo preuzela kontrolu, ali osim serije kornera nije uspela da stvori priliku.

Kada je pao tempo utakmice usledio je šok za Vels. Lopta je došla do Dolberga koji je sa ivice kaznenog prostora posle odličnog prijema šutirao u suprotan ugao i majstorskim udarcem doneo prednost Dancima.

To je osokolilo Skandinavce koji su nastavili sa napadima i vrlo brzo posle jednog dobrog prodora Damsgora, Dolberg je imao odličnu šansu, ali je šutirao petom pravo u Vorda.

Do kraja prvog poluvremena je odličnu priliku imao i Mele, koji je neometan šutirao sa desetak metara, ali je Vord dsjajno odbranio.

Samo što je nastavljen meč, usledio je novi šok za Vels.

Brajtvajt je majstorski izbacio kompletnu odbranu i odigrao po zemlji na peterac gde nespretno reaguje Vilijams koji izbacuje loptu pravo na nogu Dolbergu.

Vels je posle toga pokušao s aofanzivom da se vrati u meč, ali je Bejl je promašio još jednu priliku.

Pokušavao je Vels preko Džejmsa, dok je Danska odgovarala preko Jensena, ali nije bilo velikih prilika.

U Samoj završnici Mele je ipak uspeo da u 88. minutu postigne i treći gol posle sjajnog driblinga, dok je do kraja Vels uspeo samo da dobije crveni karton kada je sudija posle divljačkog starta isključio Vilsona.

Brajtvajt je u nadoknadi vremena postigao gol i krunisao sjajnu partiju za potpnuni debakl Velsa. Čekala se i potvrda VAR-a jer je prvo dosuđen ofsajd, ali je odluka promenjena i moglo je da počne veliko slavje.

Danska će u narednoj rundi igrati sa boljim iz duela Holandija – Češka, a meč će se igrati u Bakuu 3. jula od 21 čas.

Gde gledati EURO 2020

Sve utakmice Evropskog prvenstva u fudbalu možete da pratite na kanalu Nova S. Gledaoci koji nisu na SBB mreži, takmičenje najboljih evropskih reprezentacija mogu da gledaju bilo gde i preko bilo kog interneta u Srbiji uz specijalni EON TV paket – EON Evropsko. (Promo)

Sva dešavanja pratite uživo na blogu Nova.rs.

Vels – Danska 0:4 (0:1)

Strelci: Dolberg 27′, 48′, Mele 88′, Brajtvajt 90+4′ za Dansku

Stadion: Johan Krojf Arena Sudija: Danijel Zibert

Vels: Vord – Roberts (od 40. Vilijams), Mefam, Rodon, Dejvis – Morel (od 59. Vilson), Alen – Džejms (od 78. Bruks), Ramzi, Bejl – Mur (od 78. Roberts)

Danska: Šmajhel – Kristensen, Kjaer (of 77. Joakim Andersen), Vestergard – Striger-Larsen (od 77. Bojlesen), Hojbjerg, Dilejni (od 60. Jensen), Mele – Damsgard (od 60. Norgard), Brajtvajt, Dolberg (od 69. Kornelijus)

KRAJ Moćna Danska ide dalje

Kakva utakmica i kakav performans Danske koja je podsetila na zlatnu generaciju iz 1992. godine.

90+3 Gol Brajtvajta, VAR promenio odluku o ofsajdu

Zatresao je mrežu Brajtvajt, ali je bio ofsajd. Međutim, zatražena je konsultacija VAR-a i napadač Danske je nagrađen za sjajnu igru.

90′ Potpuni debakl Vels, Vilson pocrveneo

Grozan start Vislona, Zibert pokazao direktan crveni karton.

88′ Gooooool. Danska gazi

Majstorija Melea. Dobio je loptu u šesnaestercu, napravio fintu i poslao loptu pod preču. Velika igra Danske

85′ Au, kakvi promašaji Danaca

Dve šanse u jednom napadu za Dansku. Prvo Brajtvajt pa Andersen sa samo nekoliko metara ne uspevaju da ubace zicere u mrežu.

80′ Brajtvajt pokupava iz slobodnjaka, ali neprecizno

Sjajni Brajtvajt želi da kruniše sjajnu igru golom, ali je promašio slobodan udarac iz dobre pozicije. Nije dobio priliku u Barseloni, ali u Danskoj briljira.

76′ Serija sitnih povreda i izmena

Pored već mnogo problema sa povredama i na ovom meču Dance muče grčvei i udarci. U mešuvrmenu su i oba selektora izvrila po nekoliko izmena pred poslednjih petnaestak minuta.

69′ Ovacije za Dolberga

Dbvostruki strelac je izašao iz igre, a svi su ustali da mu aplaudiraju.

64′ Kakav pokušaj Jensena, zamalo gol prvenstva

Imao je Jensen loptu na levoj strani okrenut leđima i sa čuvarom pored sebe, kada se iznenada okrenuo i majstorski gađao lob udarcem u suprotan ugao, ali je falilo nekoliko santimetara za neverovatan gol.

Ovako je Dolberg po drugi put zatresao mrežu

58′ bomba Džejmsa izblokirana

Dobio je Danijel Džejm loptu na oko 15 metara od gola i šutirao prilično neometan ali je Kristensen uspeo da izblokira udarac.

52′ Nova šansa za Bejla

Vilijams je uspeo da uputi fenomenalan centaršut sa desne strane, a Bejl da nadvisi čuvare i nađe se u dobroj šansi. Ipak, po drugi put danas, Bejl ne uspeva da zatrese mrežu.

48′ Gooool! Dolberg nastavlja sa terorom Velsa!

Sjajjno je Brajtvajt prošao po desnoj strani i odigrao loptu na liniju peterca. Vilijams loše interveniše i izbacuje loptu pravo na noge Dolbergu koji bez većih problema zakucava u mrežu i sada Danska ima veliku prednost.

46′ Nastavljen je okršaj

Prvi sa centra su krenuli Danci.

Danci razbijaju sa distance

Ovo je bio treći gol izvan kaznenog prostora koji je Danska postigla što je treći najbolji učinak u istoriji.

45+1′ Kraj prvog poluvremnea, Dolberg je napravio razliku

Danska posle prvih 45 minuta vodi protiv Velsa posle majstorskog gola Dolberga.

45′ Velika šansa za Dance, Vord ponovo brani

Doletela je lopta sa desne strane u kazneni prostor, a Velšani su neoprezno ostavili levog beka Melea samog koji malo iskosa neometano šutira u bliži ugao, ali Vord sjajno brani.

43′ Pršti na sve strane, sudaraju se i glavama

Prvo su se dva igrača Velsa sudarila u kaznenom prostoru Danske glavama, da bi posle toga i na sredini terena došlo do sudara jednog velškog i jednog danskog igrača.

Danska je prekinula negativni niz

Od 1992. godine, Danska nije postigla gol u eliminacionoj fazi Evropskih prvenstava.

39′ Glupost Mura, pa izmena selektora Velsa

Mur je neoprezno napravio faul i dobio žuti karton zbog kojeg će propustiti eventualno četvrtfinale. Posle toga je usledila izmena. Štoper Liverpula, Neko Vilijams je zamenio Robertsa zbog povrede.

Ovako je Danska povela

31′ Dolberg umalo do spektakularnog gola

Rasparao je driblinzima odbranu Velsa talentovani Damsgor i sjajno poslao loptu na peterac, a Dolberg je pokušao majstoriju petom koju Vord uspeva da odbrani.

27′ Gooooool! Kakav udarac Dolberga, Danska vodi 0:1

Danska je povela nakon što se ušlo u mirniju fazu. Dobio je Dolberg loptu na ivici šesnaesterca, majstorski je primio i pogodio suportan ugao za prednost od 1:0. Sada kreće ludnica.

20′ Danci opsedaju kazneni prostor Velsa

Posle perioda bolje igre Velšana, Danska je ponovo krenula u žestoke napade i vezali su tri kornera.

Poruka za Eriskena pre početka meča

11′ Santimetri delili Vels od vođstva

Prihvatio je Bejl loptu i sa ivice kaznenog prostora neometan šutirao, ali je lopta samo prohujala pored stative.

8′ Pokušaj Dolberga sa distance

Kasper Dolberg je driblao i onda šutirao sa dvadesetak metara, ali pored gola.

5′ Evo prve šanse na utakmici

Dobio je Vels prekršaj na tridesetak metara od gola Danske na desnoj strani. Džejms je ubacio loptu na područje oko penala, a posle pokušaja Velšana lopta je kao u bilijaru krenula da se odbija i završila u korneru.

3′ Danska krenula sa pritiskom

Danci odmah žele da dođu do gola i od starta su krenuli sa pritiskom protiv Velsa.