Printscreen

Novinarka N1 televizije Jelena Zorić rekla je povodom godišnjice rušenja u Savamali da je N1 objavio dokumenta koji istovremeno potvrđuju i daju nova saznanja o ovom rušenju. Ona je objasnila da je policajac Goran Stamenković, nakon što je prihvatio krivicu za nereagovanje u slučaja Savamala, dobio krivičnu prijavu 2019. godine, a posle čega su obustavljeni radovi na njegovoj novoj zgradi.

Zorić je kazala da su informacije stigle iz tri različita izvora.

„Kolege iz BIRN-a su nekim dokumentom pokušavali da dokažu da je policajac Goran Stamenković napravio neku vrstu dogovora sa pojedincima iz vlasti da on preuzme na sebe krivicu za Savamalu. On je bio šef smene u komandno operativnom centru i govorio da se patrole ne pošalju na teren. Ta noć je bila izuzetno stresna za sve. BIRN je došao da saznanja da je on prihvatio da bude kriv, ali da njemu vlast za uzvrat legalizuje četvorospratnu spratu na Mirijevu“, kazala je Zorić.

Novinarka kaže da on kada je počeo da gradi ovaj objekat nije imao nijednu potrebnu dozvolu.

„Sada dokumenta do kojih smo došli nameće hronologiju događaja da je dogovor postojao. U maju 2018. policajac priznanje na sporazum o priznanju krivice. Nije ni uzeo advokata, po službenoj dužnosti ga je dobio. On je osuđen na pet meseci uslovne kazne. To znači da on može da nastavi da radi u policiji, a takođe ne podleže nikakvoj disciplinskoj sankciji. I dalje je na istom radnom mestu na kom je bio. Njemu je 23. oktobra kazna istekla, a 2. novembra njegov objekat se legalizuje“, rekla je Zorić.

Ona je naglasila da je nijedan novinar nije dobio odgovore na pitanja, iako bi dokument o ozakonjenju morao biti javan.

„To bi morao biti javni dokument, ali kada tražite taj dokument oni se prave ludi. Nakon toga se obratite Povereniku za informacije od javnog značaja, on im kaže da to moraju da saopšte, pa se oni opet prave ludi. To samo pokazuje da je vlast nešto želela da sakrije“, dodala je Zorić.

Novinarka je dodala da nova saznanja do kojih su došli kažu da je se nešto promenilo 2019. godine.

„Te 2019. godine, kada je završena legalizacija i sve prošlo, počeo je da zida još jednu zgradu na istom placu, nakon čega je dobio krivičnu prijavu, a gradnja je zaustavljena. Očigledno da je došlo da varničenja.“, objasnila je i dodala da će tek promenom vlasti biti rešeno pitanje rušenja u Savamali.

Kada je reč o naplatnoj rampi na Doljevcu, Zorić naglašava da ona nema saznanja da Dijana Hrkalović „trguje“ sa dva sporna minuta snimka.

„Ja nemam takva saznanja. Znam samo da sam razgovarala sa najbližim članovima porodice Stanike Gligorijević i njenim suprugom. Možda je porodica trebalo da utiče da dobiju snimak, iako bi to bilo bolno za porodicu. Mislim da je to možda jedino rešenje kako bismo bili načisto sa svim. Ja zaista ne znam ko je vozio, niti da li neko pokušava da sakrije pravog krivca. Nisam sigurna koji manevar koriste političari, ali u svakom slučaju nije ispravno da se donese presuda i da fali dokazni materijal, a predsednik je kazao da ga je on video. Mislim da je to suludo, ali zbog čitave javnosti je mnogo bitnije da su tužilac, sudija i advokati rekli da su videli. Time se predsednik stavio iznad zakona“, rekla je Zorić.

Ona je rekla da je Belivukov klan bio spreman na odbranu, ali nisu imali vremena za to.

„To je bila jedna kocka. Taj klan je bio godinama povezan sa državom koja sada pere ruke od njih. Šta god se kaže da su radili gore i više, postavlja se pitanje kako im je dozvoljeno da to rade“, kazala je Zorić.

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare